Yeşiller: Türkiye'de olanlar kaygı verici

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu'nun önde gelen üç ismi, Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir mektup göndererek, Türkiye'de son dönemde yaşananlardan duydukları kaygıyı dile getirdi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu'nun önde gelen üç ismi, Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir mektup göndererek, Türkiye'de son dönemde yaşananlardan duydukları kaygıyı dile getirdi. Mektupta, Orhan Pamuk'a yönelik eylemlere de dikkat çekildi.
Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve üye Cem Özdemir imzasını taşıyan mektupta, AP içinde 'Türkiye'ye evet' kampanyasını Yeşiller'in başlattığı hatırlatıldıktan sonra, ifade özgürlüğü alanındaki gelişmelerin kaygı verici olduğu vurgulandı. İfade özgürlüğünün temel bir hak olduğunu kaydeden üç parlamenter "Bu temel demokratik hak, birçok olayda tehlikeye atıldı" dedi.
Özellikle yazar Pamuk'a yönelik tepkilerden rahatsız olduklarını dile getiren parlamenterler, durumun 'farklı seslere yönelik açık kampanya halini' aldığını vurguladı. 'Pamuk'un bir vatandaş olarak görüş bildirme hakkını kullandığı' ifade edilen mektupta, 'kamuoyu ve medyadan gelen tepkilerin kabul edilemez' olduğu dile getirildi.
'Acil eylem bekliyoruz'
Yeşil parlamenterler, Erdoğan'ın da kendi görüşlerini paylaştığından emin olduklarını vurguladıktan sonra, "Sizi, Pamuk gibi yazarların, gazetecilerin ve karikatüristlerin tehdit edilmemesi ve Türkiye'nin zengin kültürel hayatına katkıda bulunmalarının engellenmemesi doğrultusunda hareket etmeye çağırıyoruz" dedi. Parlamenterler, Başbakan'dan bu yönde acil eylem beklediklerinin altını çizdi.


    http://www.radikal.com.tr/7433457433450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.