Yeşiltaş saldırısına müebbet istemi

Yeşiltaş saldırısına müebbet istemi
Yeşiltaş saldırısına müebbet istemi
Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Yeşiltaş Jandarma Karakolu'na düzenlenen ve 9 askerin şehit olduğu saldırıya katılmakla suçlanan iki kişiye, 1'i ağırlaştırılmış 10 müebbet ile 375 ve 420 yıl arasında değişen hapis cezası istendi

VAN - Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, PKK üyelerince 19 Haziran 2012 tarihinde Yüksekova ilçesindeki Yeşiltaş Jandarma Karakol Komutanlığı'na düzenlenen ve 9 askerin şehit olduğu, 23 askerin yaralandığı saldırıya katılan iki kişiyle ilgili iddianameyi tamamladı.

5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, karakola saldıran grubun içinde yer alan tutuklu Umut Kaya'nın saldırıdan sonra teslim olduğu, Abdülcebbar Altıntaş'ın ise yaralı ele geçirildiği belirtildi.

Altıntaş'ın, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, kasten adam öldürmek, kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek, vahim nitelikte ruhsatsız silah taşımak, patlayıcı maddeleri izinsiz olarak bulundurmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak", Kaya'nın da aynı maddelerin yanı sıra "Silahlı birden fazla kişi ile kişiyi ve çocuğu hürriyetinden yoksun kılmak, silahla birden fazla kişi ile yağma yapmak" suçlarını işlediklerine yer verilen iddianamede, teröristlerin 1'i ağırlaştırılmış 10 müebbet ile 375 ve 420 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.


-YARALI HALDE BIRAKIP KAÇTILAR-

Zanlıların ifadelerinin de yer aldığı iddianameye göre, PKK’ya 2003 yılında katıldığını belirten Altıntaş, Yeşiltaş Karakolu'na saldırı talimatını "Reşit Dostum", "Perver Siirt" ve "Özgür" kod adlı kişilerin verdiğini itiraf etti.

Gece 03.30'da başlayan saldırının 400 kişilik grupla gerçekleştiğini anlatan Altıntaş, saldırı sırasında bacağından yaralandıktan sonra diğer örgüt mensuplarının kendisini yaralı halde bırakarak kaçtığını kaydetti.


-REHİN ALDIĞI KORUCULARA TESLİM OLDU-

Saldırıdan önce Yeşiltaş köyüne giderek keşif yaptığını bildiren Kaya ise köylülerin askerlere yardım etmemesi için iki korucu ile bir çocuğu rehin aldığını ifade etti. Rehinelerle, saldırının ardından dönüşe geçen teröristlerin arkasından gittiğini bildiren Kaya, bir süre sonra gruptan ayrılarak rehin aldığı koruculara teslim olduğunu söyledi. (aa)