@ismailsaymaz

Yeter'in katil zanlısı Radikal'in haberiyle yakalandı

Yeter'in katil zanlısı Radikal'in haberiyle yakalandı
Yeter'in katil zanlısı Radikal'in haberiyle yakalandı
Sendikacı Süleyman Yeter'in işkencede öldürdüğü iddiasıyla aranan Komiser Yardımcısı Ahmet Okuducu'nun 13 yıl sonra yakayı ele vermesinin perde arkası aralandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Sendikacı Süleyman Yeter'i işkenceyle öldürme suçlamasıyla aranan Komiser Yardımcısı Okuducu'yu sahte kimliğinin Radikal'in haberinde deşifre olması yakalattı.
 
 
Radikal, 28 Nisan’da, “Süleyman Yeter’in katil zanlısı Bişkek’te mi?” başlıklı haberle ilk adımı attı. Emniyet, haberde belirtildiği gibi, Ahmet Okuducu’nun “İskender Arıcı” adıyla sahte pasaport kullandığını ve katil zanlısının haberden bir gün sonra Kırgızistan’dan Türkiye ’ye geldiğini belirledi. Sahte kimliği açığa çıktığı için Türkiye’den ayrılamayan Okuducu, bir ay sonra Samsun’da yakalandı.
 
10 YILDIR BİŞKEK'TE YAŞIYORDU
 
Süleyman Yeter’in katil zanlısı olan Komiser Yardımcısı Ahmet Okuducu’nun yakalanışına, Radikal’in 28 Nisan’da yayınlanan “Süleyman Yeter’in katil zanlısı Bişkek’te mi?” başlıklı haber yön verdi. Haberde, Okuducu’nun on yıldır Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaşadığı, İskender Arıcı’ya ait kimlikle 2010 ve 2012 yıllarında hem Kırgızistan’da hem de Türkiye’de sahte pasaport çıkardığı, 7 Nisan 2012’de Türkiye’den ayrıldığı belirtiliyordu.
 
 
 
INTERPOL HAREKETE GEÇTİ
 
Radikal’in haberi sonrası alarma geçen Emniyet İnterpol Dairesi Başkanı Rafet Ufuk Önder 1 Mayıs’ta İstanbul Emniyeti’ne yazı yazarak, bilgilerin araştırılmasını ve doğru olup olmadıklarının bildirilmesini istedi. Pasaport Şubesi kayıtlarında yapılan incelemede, İskerder Arıcı adıyla çıkarılan pasaporttaki resim ile İnterpol’den gönderilen Ahmet Okuducu’ya ait resmin “bire bir benzer” olduğu saptandı. Bu pasaportu kullanan Okuducu’nun, Radikal’in haberinden bir gün sonra, 29 Nisan’da, Türk Hava Yolları’na ait uçakla Kırgızistan’tan Türkiye’ye geldiği, saat 06.47’de Atatürk Havalimanı’na indiği belirlendi. Havalimanı kamera kayıtları incelenince bu kişinin Okuducu olduğu kesinlik kazandı. İstanbul Emniyeti bu bilgileri 9 Mayıs’ta İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sundu. Okuducu, 12 Haziran’da Samsun’daki bir evde sıradışı bir biçimde yakalandı.
 
 
 
 
 
 
 


  http://www.radikal.com.tr/114299811429985

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aziz1263 - BerdanRonin

  Amacın ne bilemedim ama herkes bilir Süleymanın cenazesinden tutalım da katil polislerin mahkeme de yargılanma sürecine kadar ailesi ve yoldaşları sürekli çalışmış didinmişlerdir. Bu polisler cezayı havadan almadı...

  İSMAİL SAYMAZ - AZİZ1263

  ismail saymaza süleymanın katilinin cezasız kalmaması için göstermiş olduğu gayretten ötürü teşekür ediyorum . Ya süleymanın yoldaşları ne yaptı!!!

  Tebrikler - BerdanRonin

  İsmail Saymaz başkaları gibi çakma "gazetecilik" yapmıyor. (Polisten aldığı raporu yayınlamıyor da diyebiliriz.)Gerçeklerin peşinde.

  araştırmacı gazeteci - Dopchik

  İsmail Saymaz son zamanlarda gördüğüm bu unvanı hakeden tek gazetecisin yolun açık olsun.. bir yorum da habere bugüne kadar tutuklanan işkencecilere noldu ki buna nolacak? sabırla bekliyoruz coming soon...

  Araştırmacı gazeteci - jackques

  İsmail Saymaz gerçekten çok iyi bir gazetecisin umarım böyle devam eder ve her zman doğruları gerçekleri bulmaya haber yapmaya devam edersin...