Yetersiz başkana asgari ücret!

Afyonkarahisar Üçkuyu beldesinin AKP'li Belediye Başkanı Osman Koçer'in 2 bin YTL'lik maaşı, 'İyi hizmet getiremediği' için asgari ücrete düşürüldü.
Haber: ATİLLA MEMİŞ / Arşivi

AFYONKARAHİSAR - Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesine bağlı Üçkuyu Beldesi Belediye Başkanı AKP'li Osman Koçer'in 2 bin YTL'lik maaşı, 'beldeye yeterince hizmet getiremediği' gerekçesiyle belediye meclisi tarafından asgari ücrete düşürüldü.
Altı AKP'li, üç CHP'li üyeden oluşan Belediye Meclisi, 15 Kasım'da Veli Satılmış başkanlığında yaptığı toplantıda başkan Koçer'in performansını değerlendirdi. Meclis, Koçer'in beldeye yeterince hizmet getiremediği ve performansının çok düşük olduğu görüşüne vardı. Toplantıda 'Başkanın maaşını indirelim' teklifi oylandı. Üç CHP'li ile üç AKP'li üyenin oylarıyla Koçer'in 2 bin YTL olan net maaşı, asgari ücret olan 350 YTL'ye düşürüldü. Karar, Sultandağı Kaymakamlığı'na iletilerek Koçer'in maaşının kesilmesi istendi. Karara tepki gösteren Koçer, "Bu kararın altında kendi partimdeki arkadaşların da imzasının bulunması beni üzdü. Zaten 5393 sayılı Belediye Kanunu'na göre böyle bir kararın alınması mümkün değildir. Konuyu Bölge İdare Mahkemesi'ne götürerek itiraz edeceğim. Bu kanunda nüfusu 2 bin ile 10 bin arasındaki belediyelerde başkanın alacağı maaş 2 bin YTL olarak belirleniyor. Meclis üyeleri Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı bir meslek yüksekokulu ve bir fabrika açtırmamı istiyorlar. Bunlar afaki istekler. Halka verdiğim sözlerin birçoğunu yerine getirdim. 1 trilyon liralık yatırım yaptırdım. Tarımsal kalkınma kooperatifini kurup, 200 inek getirttim ve halka dağıttım. Belediyeye gelen para işçinin parasına yetmiyor. Ben iyi niyetle yine de görevimi sürdüreceğim" diye konuştu.
'Ankara'da ağırlığı yok'
AKP'li meclis üyelerinden Mustafa Balcı ise, başkanın yeterince çevresi olmadığını belirterek, "Başkan dediğinin Ankara'da bir ağırlığı olacak. Ankara'dan istediğini koparacak. Bizim başkanın ağırlığı filan yok. Bakanlıklara gidecek, yatırım yaptıracak, ama yok. Aldığı paraya yazık adamın" dedi. Avukat Osman Kuzan da, Koçer'in maaşını meclisin belirlediğine dikkat çekerek, "Yalnız bunun kriteri var. Alt sınır en az memur maaşı kadar olmalıdır. Yani asgari ücrete indirme yetkileri yok. Yerel yönetim yasalarına göre meclis aldığı bu kararı, belediye başkanı, ilçe idare kurulundan iptal ettirebilir. Yerel yönetimler genellikle ilçelerin tanınmışlığına, bütçesine, konumuna göre başkan maaşını belirliyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7637137637130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.