Yetimlere bir darbe de bürokrasiden

Yetimlere bir darbe de bürokrasiden
Yetimlere bir darbe de bürokrasiden
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, anneleri tarafından terkedilen, babaları da 3 hafta önce öldüğü için elektrik ve suyu olmayan tek odalı sıvasız bir evde yaşam mücadelesi veren 7, 11 ve 13 yaşlarındaki 3 kardeşin, Kaymakamın talimatına rağmen yurda yerleştirilmesi için yapılan başvuru, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nce 'Aile durumunuz incelendikten sonra belki alabiliriz' denilerek geri çevrildi.Bodrum'un Mumcular Beldesi'nde, çocuk annesi Sergül Şahin (40), bir yıl önce 4 yaşındaki kızı Songül'ü de yanına alarak evi terk etti. Eşini dönmeye ikna edemeyen çiftçi Yusuf Ş Şahin (50), Mumcular Fuat Erten İlköğretim Okulu öğrencisi çocukları Nesibe (13), Ali Rıza (11) ve Mehmet (7) Şahin'e hem annelik hem de babalık yaptı. Kalp hastası olan Yusuf Şahin 4.5 ay önce elektrik kontağından çıkan yangında evi ve eşyalarının yanması üzerine ikinci bir şok yaşadı. Çocuklarıyla ortada kalan Yusuf Şahin, köylülerin de desteği ile Gölbaşı Mahallesi'ndeki yanan evinin yerine tek odalı bir ev yaptı. Çocuklarıyla duvarları sıvasız, elektriği ve suyu olmayan evde yaşamaya başlayan Yusuf Şahin, üç hafta önce kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

KAYMAKAM DEVREYE GİRDİ
Babalarını köylülerin yardımıyla belde mezarlığında toprağa veren üç çocuğa turizmci Nimet Bacaksız ve köylüler yemek verip, eğitimlerini sürdürmelerini sağlayarak sahip çıktı. Turizmci Bacaksız, okullarında başarılı oldukları öğrenilen üç çocuğun durumunu Kaymakam Feridun Cemal Özdemir'e bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen Kaymakam Özdemir, çocukların Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Yurdu'na yerleştirilmelerini sağlamak için mahalle muhtarına talimat vererek, gerekli evrak ve kimliklerini istedi.

BÜROKRASİYE TAKILDI
Muhtar Mustafa Koca, Kaymakam Özdemir'in talimatıyla gerekli evraklarını hazıladığı çocukları, geçen Cuma gün eşyalarıyla birlikte Muğla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne götürdü. Ancak, burada, “Size bir ekip göndereceğiz. Aile durumunuz incelendikten sonra belki alabiriliz” yanıtıyla karşılaşan Muhtar Koca, şoke oldu.
Çaresiz çocukları evlerine geri götürmek zorunda kalan Muntar Koca, duruma tepki göstererek şunları söyledi:
“Devletin iki kurumunun dediği birbirini tutumyuor. Kaymakamlık, ‘götürüp Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim edin’ diyor. Oraya gittiğimizde ise inceleme yapacaklarını söylüyorlar. Çocukların ailesini mi var ki inceleyecekler? Köylüler olmasa bu çocukların bakacak kimseleri yok. Başlarına bir şey gelse sorumlusu kimi olacak. Bürokrsi denilen şey üç yetim yavruyu mu buldu?”

ABLANIN GÖZYAŞLARI
İki kardeşi ile Muğla Sosyal Hizmetler İl Kurumu’nun kapısından dönmek zoranda kalan Nesibe Şahin gözyaşları içinde şunları anlattı:
“Annem bir yıl önce bizi terketti, evimiz yandı, babam öldü. Bize devletin sahip çıkacağını söylediler. Öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız, köyümüzdeki akrabalarımızla vedalaştık, Muğla'ya gittik. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bizi hemen geri gönderdi. Okuyup öğretmen olmak istiyorum. O zaman kardeşlerime hem annelik hem babalık yapabilirim. Ancak karnımızı doyuracak ve defter kitap alacak paramız yok. Komşularımız ve akrabalarımız ellerinden gelen yardımı yapıyor. Ancak onların da maddi durumları kısıtlı. Kimseye yük olmak istemiyoruz.”

X‘DURUMLARI O KADAR KÖTÜ DEĞİL’MİŞ
Muğla Sosyal Hizmet İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Karıktaşoğlu ise bürokratik işlemler bitmediği için çocukları kuruma almalarının mümkün olmadığını belirterek, “Çocukların durumlarının o kadar kötü olmadığını öğrendik. Sosyal hizmetler kurumu memurlarını gönderip yerinde inceleme yaptırdıktan sonra çocukları alıp alamayacağımıza karar vereceğiz. Memur olduğum için daha fazla açıklama yapamam doğru olmaz” dedi.
Çocuklara sahip çıkılacağı sözünü veren Kaymakam Feridun Cemal Özdemir, “Mağduriyetleri en kısa zamanda giderilecek. Anneleri hayatta olduğu için kurum çocukları alamamış. Bunun için mahkeme kararı gerekiyormuş. Bu işlemler tamamlanana kadar çocukları alamadıklarını bildirdiler” diye konuştu.(dha)