Yetiş: Bilime daha çok para

Bu yıl 39'uncusu düzenlenen TÜBİTAK Bilim, Teşvik ve Hizmet Ödülleri, sahiplerini buldu. Dün düzenlenen ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanvekili Prof. Nüket Yetiş, Türkiye'de bilim ve teknolojiye ayrılan kaynağın azlığından yakındı.

ANKARA - Bu yıl 39'uncusu düzenlenen TÜBİTAK Bilim, Teşvik ve Hizmet Ödülleri, sahiplerini buldu. Dün düzenlenen ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanvekili Prof. Nüket Yetiş, Türkiye'de bilim ve teknolojiye ayrılan kaynağın azlığından yakındı.
Yetiş, bilimin bilgiye ve refaha katkı yapması için yeterli mali kaynak ve nitelikli bilim insanına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Türkiye'de bilim ve teknoloji faaliyetlerine ayrılan kaynağın gayri safi yurtiçi hasılanın binde 7'si olduğunu belirten Yetiş, "Ülkemizde bin çalışan kişi başına 1.1 bilim insanı var. Tam eşdeğer bilim insanı sayımız ise 26 bin civarında. Sayının bu kadar düşük olmasının başlıca nedeni bilim adamına verilen ücretler. Türkiye'de bilim adamına verilen ücretler Avrupa ve Kuzey Amerika'nın çok altında ve bilim insanlarının çalışacağı ortam hem fiziki hem de yönetsel altyapı olarak hazır değil" dedi. Ulusal bilgi ve teknoloji seferberliği başlatmak istediklerini vurgulayan Yetiş, ödüllendirmenin başarıyı artıracağını, aydınlık bir gelecek için bilimin şart olduğunu kaydetti.
Törene katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç da, eğitime ayrılan kaynağın Türkiye'ye psikolojik ve sembolik bir vizyon kazandıracağını söyledi. Arınç, "Büyük sıkıntılar yaşayan ülkede yapılacak en doğru iş, ülkenin geleceğini hazırlamak için bilime harcama yapmaktır. Bundan sonra bilime daha fazla kaynak ayrılacak. Nitelikli insanları ülkemize kazandırmalıyız. TÜBİTAK'ın bize verdiği en büyük hizmet işte budur" diye konuştu.