Yetiştikleri yurtta çetecilik stajı!

Adana Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'ndan polise giden genç, içerde 10 kişinin çete kurup küçüklere eziyet ettiğini söyledi: "Zorla para alıyor, işkence ediyor, iş yaptırıyorlar." Yurt müdürü İdris Bal, "Dövme var, ama aşırı değil" dedi.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Adana Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'nda barınan 16-18 yaş arasındaki 10 gencin, çete kurup, küçük çocukları döverek paralarını gasp ettiği, çoraplarını yıkattığı ve odalarını temizlettiği iddia edildi. Başlatılan soruşturma kapsamında, 10 çocuk ile yurt müdürünün ifadesi alınacak.
'Hocalar başa çıkamıyor'
109 çocuğun barındığı yurtta kalan bazı çocukların çete kurduğu iddiası, çete üyelerince dövülüp 5 YTL'si gasp edilen 15 yaşındaki M.A.'nın yurttan kaçıp polise sığınmasıyla ortaya çıktı. Yurt yöneticilerinin çete karşısında çaresiz kaldığını öne süren ve "Hocalarımız polise şikâyet ediyor, polis bunları alıp bir saat sonra tekrar bırakıyor, bu çocuklar gitmezse biz yurttan kaçacağız" diyen M.A., öyküsünü şöyle anlattı:
"Anne ve babam ölünce amcam beni küçük yaşta 0-6 yaş çocuk yuvasına verdi. Büyüyünce de buraya getirdiler. İki amcam, dört de ablam var, ziyaretime bile gelmiyorlar. Yurtta, yaşları büyük olan M.S., A.A., A.K., C., M.M., K.K. ve A.E. olduğunu bildiğim kişiler ile ismini bilmediğim üç kişi daha bize işkence yapıyor. Akşamları odalarına çekip, zorla paramızı alıyorlar. Vermek istemeyenleri hortum, kemer, çekiç ya da yumruk ve tekmeyle dövüyorlar. Kumar oynuyorlar. Kendi odalarına küçük çocukları çekip çoraplarını yıkatıyor, ayakkabılarını, odalarını temizlettiriyorlar. Gece tuvalete gitmek isteyen çocuklara kızıp tuvalete göndermiyorlar. Bu yüzden çok sayıda çocuk idrarını yatağına yaptı. Özürlü çocukları da dövüyorlar. Sık sık uhu ve tiner çekiyorlar. Aynı zamanda yurttan kaçıp hırsızlık yapıyorlar. Geçen günlerde yurdun bilgisayarlarını çaldılar. Geceleyin Oğuz Kağan Köksal Yurdu'nda kalan kızların yanlarına gidip bazılarına tecavüz etmek istediklerini duyduk."
İşkencelerden bıktığını söyleyen M.A. "Çeteyi yurt yönetimine şikayet ettik. Hocalarımız da bir şey yapamadı. Polis bu çocukları alıp götürüyor, bir saat sonra tekrar yurda getiriyor. Bu kez daha çok dayak atıyorlar. Yurtta yaşayamaz hale geldik. Bazen kaçıp, Meydan Mahallesi'ndeki harabe evimizde kalıyorum. Eğer bunlar başka yere gönderilmezse, benim gibi çok sayıda çocuk yurttan kaçmayı düşünüyoruz" dedi.
Bilgisayarları çalmışlar
M.A.'nın iddia ettiği gibi yurttan bir süre önce çalınan sekiz bilgisayar ile üç müzik setini de yurtta kalan M.M., M.S., M.K. ve A.E.'nın çaldığı saptandı. Bilgisayarlar ve müzik setleri, çocukların gösterdikleri yerde bulunup yurda iade edilirken, adliyeye sevk edilip tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ve tekrar yurda gönderilen dört çocuk, kendileriyle yeterince ilgilenilmediği için bu hırsızlık olayını yaptıklarını söyledi. Dört çocuk, "Yurt idaresi bize ve yurtta kalan yakınlarımıza sahip çıkmıyor. Biz de sahipsiz kaldığımızda neler yapabileceğimizi onlara göstermek, ders vermek istedik. Getirip yerine koyacaktık" dedi.
Müdür Bal: Çaresiziz
Yurt müdürü İdris Dal da, M.A.'nın bazı iddialarının doğru olduğunu belirterek şunları söyledi: "M.A. devamlı kaçan problemli bir çocuğumuz. Yatılı kurumlar ortamında dövme olayları oluyor. Ancak aşırı değil. Doğal değil, ama engellememiz mümkün olmuyor. Bilgisayarları çalanların kendi çocuklarımız olduğu ortaya çıkınca şoke oldum. 'İdareye kızdığımız için yaptık' sözlerinden utanç duydum. 16 yılını bu çocuklara adamış bir insan olarak, bana cephe alacaklarını sanmıyorum. Kendilerini kurtarmak için böyle söylediklerini düşünüyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7505307505300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.