Yetiştirme yurduna baskın

İzmir'de, Bornova Erkek Yetiştirme Yurdu'ndaki 124 çocuk, polis tarafından başka yerlere dağıtıldı. Polis baskında 13 kişiyi gözaltına aldı. Gerekçe: 18 yaşını bitirdiği halde yurtta kalanların yarattığı terör.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi
BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nde taciz iddiaları üzerine açılan soruşturma sürerken, İzmir'de bir yurt daha gündeme geldi. Bornova'da 124 kişinin kaldığı Erkek Yetiştirme Yurdu, dün polis baskınıyla boşaltıldı. 13 genç ve çocuk gözaltına alındı. Yetkililer tahliye gerekçesini, 'yurdun fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve burada kalan 18 yaşını doldurmuş gençler' olarak açıkladı.
Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış, taciz ve tecavüz iddialarıyla gündeme gelen Urla Barbaros Çocuk Köyü için bu ay başında geldiği İzmir'de, Bornova Erkek Yetiştirme Yurdu'nu da ziyaret etti. Ziyarette 18 yaşını doldurduğu için yasal olarak yurttan ayrılması gerekenlerin de yurtta kaldığı görüldü. Bu gençlerin, 'Devlet bize iş bulmadı' diyerek burada kalmaya devam ettikleri, yönetimi sindirerek olay çıkardıkları, diğer çocuklara devletin verdiği aylıktan haraç aldıkları, esnafı rahatsız ettikleri ve asayiş olaylarına karıştıkları iddia edildi.
İddiaları araştıran müfettişlerin olumsuz rapor hazırlaması üzerine, yurdun boşaltılmasına karar verildi. Tahliye sırasında olay çıkma ihtimaline karşı SHÇEK İl Müdürlüğü polisten yardım istedi.
Sabaha karşı saat 04.00'te, itfaiye ev ambulans ekiplerinin yanı sıra, çok sayıda çevik kuvvet polisinin çevre güvenliğini aldığı Bornova Erkek Yetiştirme Yurdu'nda tahliye işlemi başlatıldı. Yetkililer çocuklara, "Yurdu yıkacağız, o yüzden sizi buradan çıkartıp başka yurtlara göndereceğiz" dedi.
Ancak yurdun boşaltılmasına karşı çıkan gençler, camları kırınca, polis operasyon yaptı. Çocukların büyük bölümü araçlara bindirilerek yeni kalacakları yurtlara gönderildi. Yurttan çıkmamakta direnen 13 kişi gözaltına alınarak Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Bürosu'na götürüldü. Buradaki işlemlerin ardından savcılığa sevk edilen 13 kişi, savcılıkça ifadeleri alındıktan sonra SHÇEK görevlilerine teslim edildi.
İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, 18 yaşını bitirdiği halde yedi-sekiz çocuğun yurtta kalmayı sürdürdüğünü söyledi. Göksu, bu sorunu çözmek ve 1972 yılında yapılan binanın kötü olan fiziki koşullarını iyileştirmek için binanın boşaltıldığını belirtti.
İzmir Valiliği' açıklamasında da, binanın Deprem Yönetmeliği doğrultusunda inceleme ve analizlerinin yapılarak güçlendirilmesi gerektiği kanaatine varıldığı belirtilerek şöyle denildi: "13-15 yaş arası 54 çocuk, Yeşilyurt Mehlika Ribnikar Çocuk ve Gençlik Merkezi'ne alınmıştır. 16-18 yaş grubundaki 47 çocuk il dışındaki muhtelif yurtlara tertip edilmiştir. Meslek liselerine devam eden 10 çocuk, uygun yerlere yerleştirilerek okula devamları sağlanmıştır."
Müdürden suç duyurusu
Yurt müdürü Hasan Tat'ın, önceki gün savcılığa suç duyurusunda bulunduğu, 13 çocuğun bu nedenle gözaltına alındığı açıklandı. Üç gün önce göreve gelen Tat'ın, dilekçesinde gençlerden bazılarının üzerlerindeki koruma kararı kalkmasına rağmen yurtta kalıp çocuk ve görevlilere baskı uyguladığı iddiaları yer aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7380907380900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.