Yetiştirme yurdunda demir çubuklu kâbus

Adana Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SCHEK) bağlı Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'nda kalan 12-14 yaşlarındaki beş çocuk, aynı yurtta kalan altı genç tarafından demir çubukla dövüldü.
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi

ADANA - Adana Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SCHEK) bağlı Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'nda kalan 12-14 yaşlarındaki beş çocuk, aynı yurtta kalan altı genç tarafından demir çubukla dövüldü. Dayak yiyen çocuklarla buna tanık olanların korkudan yurt yöneticilerine söyleyemediği olay, 14 yaşındaki hemofili hastası Ö.Ç.'nin fenalaşması üzerine ortaya çıktı.
Aniden rahatsızlanan Ö.Ç., hastaneye götürülmeden önce yöneticilere aynı yurtta kalan 18 yaşındaki İ.D. ve arkadaşlarının kendisini dövdüğünü söyledi.
Sosyal hizmetlerden sorumlu Adana Vali Yardımcısı Caner Yıldız, yurtta, hafta sonları evlerine gidenlerle birlikte 12- 18 yaş arası 120 kişinin barındığını anlattı. Yıldız, "Yaptığımız araştırmamızda dayakçı gençlerin, çocuklara, bir baba, ağabey ya da ağa gibi davranmak istediğini hissettik. Onlar üzerinde baskı kurup, kendi düşünceleri doğrultusunda davranmalarını istiyorlar" dedi.
'Dayakçı'lar özel yurda...
Yıldız, dayağın nedenini şöyle anlattı: "Yurtta kalan gençler, buzdolabından bir miktar et almış. Bunu gören bazı çocuklar da yurt idarecilerine ihbarda bulunmuş. İdarecilerden azar işiten gençler, kendilerini ispiyonladıklarını düşündükleri beş çocuğu bir odada sorgulayıp, dövmüşler. Çocuklardan Ö.Ç., ötekilerden daha cesaretli. Kendisine cep telefonumun numarasını verdim. Söylemek istediklerini, arayıp anlatıyor. Dayakçı gençleri sosyal hizmet uzmanlarının raporları doğrultusunda yurttan alıp, tüm masrafları devletten karşılanmak üzere
özel yurda yerleştirdik. Zaten 18'ini doldurmalarına bir ay var. Yükseköğrenim görmezlerse yurtla ilişiklerinin kesilmesi gerek."
'Darp' ve 'tehdit'
Altı genç hakkında, 'darp ve tehdit' iddiasıyla cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulurken dayak sonucu bir hafta hastanede yatan Ö.Ç., kendisiyle yurtta görüşen dha muhabirine, "Bende hemofili hastalığı var. Yurtta koşarken düştüm. Bu yüzden hastanede yattım" diyerek olayı gizlemeye çalıştı.
Tek nöbetçi hemşire
Yetiştirme yurdunda bu tür olayların sık yaşandığını söyleyen Çocuk Şube Müdürlüğü yetkilileri, çocukların büyük kısmının aile ilgisinden yoksun büyüdüğünü hatırlatarak "Bu nedenle hırçın, kavgacı ve uyumsuz olabiliyorlar. Koruyucu aile sistemi daha geniş çaplı ve sağlıklı uygulanabiliyor olsa, bu çocuklar sıcak bir aile ortamında yaşar ve uyumsuzluk göstermezler. Ayrıca yurtta eleman sıkıntısı olduğundan gece bazen bir hemşireyi nöbetçi bırakıyorlar. Hemşire korkusundan kapıyı kilitleyip yatıyor" dedi.