Yetkililer: Daha çok bekleriz

Davalardan kaçının karara bağlandığı konusunda net bir rakam verilemiyor.

İSTANBUL - Davalardan kaçının karara bağlandığı konusunda net bir rakam verilemiyor. İzmit, Adapazarı ve Yalova'daki ağır ceza mahkemelerinde çalışan görevliler,
"Asliye ceza mahkemelerinden dosya sevk işlemleri daha bitmedi. Dosyalarda çok eksik var. Bunları tamamlanması için geri gönderiyoruz. Pek çok davaya başlanamadı bile. Hızımızı kesen pek çok faktör var. Teknik imkânlarımız zayıf. Davaların Yargıtay'dan dönmesiyle her şey yeniden başladı. Daha çok zaman lazım" dedi.
Adapazarı Adliyesi'nde bir yetkili ise, 639 davadan 50'sinin karara bağlandığını ve hepsinin de beraatle sonuçlandığını söyledi. Yetkili, "İlk tespitler eksik yapılmış. Bilirkişi raporları projelerin yasaya uygun hazırlandığını, yapı hatası olmadığını belirtiyor. Beraat gerekçelerini de bilirkişi raporları oluşturuyor" diye konuştu. Kocaeli Adliyesi'ndeki bir yetkili de, ölen insanların hangi binadan çıkarıldığının saptanamadığını belirterek, eksik tespitler nedeniyle birçok davanın beraatle sonuçlanabileceğini ifade etti.
İzmit Adliyesi'nden bir yetkili
ise, "Binaların yapıldığı dönemdeki mevzuatta zemin etüdü şartı
aranmıyordu. Yeni çıkan her yönetmelik diğerini ortadan kaldırdı. Suç devlette" dedi.


    ETİKETLER:

    İstanbul