Yetkisiz otoparkçıya hapis cezası

Trafik Kanunu'nun AB mevzuatına uyumlu hale getirilmesini öngören yasa tasarısı, bugün TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülecek. Tasarıda yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

ANKARA - Trafik Kanunu'nun AB mevzuatına uyumlu hale getirilmesini öngören yasa tasarısı, bugün TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülecek. Tasarıda yer alan bazı düzenlemeler şöyle:
Yetkisiz olarak otopark ücreti toplayanlara üç aydan altı aya kadar hapis, 340 milyon 900 bin liradan 684 milyon 300 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Okul taşıtlarında her öğrenci için emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olacak. Okul taşıtlarının 'Dur' işaretini yaktıkları hallerde bütün araçlar duracak, bu işaret sadece öğrencilerin binmeleri ve inmeleri sırasında yakılacak. Yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarının tespiti ve kusur değerlendirme işlemleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği veya yetki vereceği gerçek ya da tüzelkişiler tarafından yerine getirilecek. Trafik para cezalarının takibi ve tahsili görevi Maliye Bakanlığı'nın olacak. Trafik polisinin ceza yazma yetkisi sadece ceza tutanağıyla sınırlandırılacak. Cezalar kredi kartıyla ödenebilecek.