Yevmiyeleri net 22 YTL!

Trafik kazalarının gölgesi düşen fındık hasadına sıkı kurallar getirildi. Trabzon Valisi Nuri Okutan imzasıyla yayımlanan açıklamada, fındık toplayacak işçilere...

TRABZON / ANKARA - Trafik kazalarının gölgesi düşen fındık hasadına sıkı kurallar getirildi. Trabzon Valisi Nuri Okutan imzasıyla yayımlanan açıklamada, fındık toplayacak işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemeğin bahçe sahibine ait olması durumunda günlük net 22 YTL, yemeğin işçilere ait olması durumunda ise 26 YTL ödenmesine karar verildiği belirtildi. Fındıkları taşıyacak çuvalcılara yevmiye olarak 30 YTL ödenecek. Fındık toplama işlerinde 13 yaşından küçük, yaşlı ve hasta işçilerin çalıştırılamayacağı da belirtilen açıklama şöyle:

 • İşçilerin konaklama yerlerinden çalışma yerlerine nakilleri uygun araçlarla yapılacak. Dönüşte kolaylıkla vasıta bulabilecekleri yere götürülmesi işverenlerce karşılanacak.
 • Ücret, iş bitiminde ödenecek.
 • İşçilere ait kimlik bilgilerini güvenlik birimlerine bildirilecek.
 • İşverenler ve muhtarlar, hastalıklara anında müdahale edecek.
  Yabancılara fındık işi yok
 • Yabancı uyruklu işçiler fındık toplama işinde çalıştırılamayacak (Bölgede, özellikle Gürcistan'dan gelen çok sayıda kaçak işçi fındık toplama işinde çalıştırılıyordu).
  Türk-İş: Şartları çok kötü
  Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise Türkiye'de mevsimlik tarım işçilerinin çok kötü şartlar altında çalıştığını belirterek "Devlet, tarım işçilerinin sıkıntılarını gidermeli. Gelecekleri güvenceye alınmalı, sosyal güvenlik sağlanmalı" dedi. (dha, aa)