YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) sona erdi, sonuçlar internetten açıklanacak

YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) sona erdi, sonuçlar internetten açıklanacak
YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) sona erdi, sonuçlar internetten açıklanacak

Fotoğraf: Manisa, DHA

Üniversiteye girişte birinci aşama olan YGS yapıldı. Bazı öğrenciler sınava geciktiği için içeri alınmazken, bazı öğrencilerin aileleri ise 'yüksek sesle dua okuduğu için' uyarıldı. İşte YGS soruları ve sınav sonuçları ile ilgili detaylar...

RADİKAL - Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), sona erdi.

YGS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, 171 sınav merkezinde 6 bin 853 bina, 109 bin 307 salonda, 314 bin 861 görevliyle gerçekleştirildi. Saat 10.00'da başlayan sınav, 160 dakika sürdü. YGS için 2 milyon 46 bin 583 aday başvurmuştu.

YGS'de, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testi yer aldı. YGS'de öğrencilere Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruldu.

 

SONUÇLAR İNTERNETTEN DUYURULACAK

2015-YGS'de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen yüzde 20'si (32 soru) sınavın tamamlanmasından hemen sonra tüm adayların ve ilgililerin erişimine ÖSYM'nin internet sitesinden açılacak.

Soruların geri kalan yüzde 80'i de sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra, 10 gün süreyle, ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (ais.osym.gov.tr) üzerinden adayların T.C. kimlik numaraları ve kişisel şifreleriyle adayların cevap kağıdı görüntüsü, cevap anahtarıyla birlikte adayların kişisel bilgi edinme amaçlı erişimine açılacak.

 

2015 YGS SINAV SORULARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

OSYM’nin sitesinde yer alan resmi duyuruya göre, 2015-YGS’de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen % 20’si (32 soru) sınavın tamamlanmasından hemen sonra tüm telif hakları bedelsiz devredilerek tüm adayların ve ilgililerin erişimine ÖSYM’nin (ww.osym.gov.tr/) İnternet sitesinden açılacak.

Soruların geri kalan % 80’i de sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra, 10 gün süreyle, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr/) üzerinden adayların TC kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile adayların cevap kağıdı görüntüsü, cevap anahtarı ile birlikte adayların kişisel bilgi edinme amaçlı erişimine açılacak. Bu sorulara ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiç bir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem başlatılacak. 2014-YGS soruları hakkında yapılacak uygulama hakkında ise kamuoyu daha sonra bilgilendirilecek.

 

2015 YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Adaylar, 2015 YGS sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM'nin (http://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden öğrenebilecek. Ayrıca YGS sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ÖSYM'nin (ww.osym.gov.tr/) internet adresinden bildirilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'ye başvurabilecek. 2015 LYS'ye başvurular, 8-21 Nisan 2015 Nisan'da alınacak.

Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 2015-LYS4 13 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) 2015-LYS1 14 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 2015-LYS5 14 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 2015-LYS2 20 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 2015-LYS3 21 Haziran 2015

Bu sorulara ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiçbir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem başlatılacak.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, YGS sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'ye başvurabilecek. LYS'ye başvurular, 8-21 Nisan'da alınacak.

ORDU'DA LİSE ÖĞRENCİSİ BAYILDI

Ordu'da Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giren lise son sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Buse Ün, sınavda bayılarak hastaneye kaldırıldı.

Merkez Altınordu İlçesi'ndeki Zuver Kaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde YGS sınavına giren Fatih Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Buse Ün, sınavın yarısında aşırı stresten dolayı rahatsızlanarak bayıldı. 112 sağlık ekipleri tarafından ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan Ün, burada tedavi altına alındı. Sınavı yarıda kalan öğrencinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

BURSA’DA KİMLİK KRİZİ: BİR SENEM BOŞA GİTTİ

Bursa'da üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girmek üzere sınav merkezine nüfus cüzdanı yerine ehliyetle gelen iki öğrenci içeri alınmadı. Sınava alınmayan öğrencilerden Okan Atik, isyan etti. Atik, "Bir sene bu sınav için hazırlandım. Malta'dan sınav için geldim. 6 ay Malta'da okudum. Bunun için 30 bin lira eğitim masrafım oldu. Yanımda ehliyetim olduğu halde kabul etmediler. Bir senem ve harcadığım para boşa gitti" diye konuştu.

Sınava gelirken heyecandan kimliğini evde unutan ve sürücü ehliyeti ile sınava girmek isteyen bir başka öğrencinin de sınava alınmaması dikkat çekti.

EDİRNE’DE YGS ADAYLARINA SIKI ARAMA

Edirne'de üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) Trakya Üniversitesi salonlarında giren adayların güvenlik gerekçesiyle sıkı aramadan geçirilerek içeri alındı. Öğrenciler sınavda ter dökerken, aileler de dışarıda dua ederek onlara destek oldu.

YGS'ye Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi'nde girecek olan adaylar sabah 09.30 sıralarından itibaren aileleriyle ve yakınlarıyla birlikte okula geldi. Adaylar dışındaki yakınları yerleşke bahçesine alınmayınca kapıda beklemek zorunda kaldı. Sınava girecek adaylar kapıda polis ekiplerince sıkı kontrolden geçirildi. Kız adaylar kadın polis memurları tarafından saçları ve üzerleri sıkı kontrolden geçirilerek içeri alındı. Sınavların yapıldığı salonların içerisinden gazetecilerin görüntü almalarına izin verilmezken, içeri alınmayan adayların yakınları da yerleşkenin dışında beklemek zorunda kaldı.

 

SINAVA 20 DAKİKA GEÇ KALDI, 1 SENESİ YANDI

İstanbul'da YGS’ye geç kalan öğrenciler koşarak salonlarını bulmaya çalıştı. Saat 10.00'da başlayan İstanbul Üniversitesi'ndeki sınava 20 dakika geç kalan bir öğrenci de sınava alınmadı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan öğrenci "1 senedir hazırlanıyoruz, bir senemiz boşa gidecek" dedi.

POLİSTEN UYARI: YÜKSEK SESLE YASİN OKUYORSUNUZ

Kocaeli'nde 43 bin 596 öğrenci çeşitli okullarda YGS'ye girdi. Sınav nedeniyle öğrenciler belediye otobüsleriyle ücretsiz taşınırken, polis de gürültü ilgili geniş önlem aldı. Birkaç günden bu yana sınav nedeniyle gürültü yapılmaması, araçların korna çalmaması için uyarılarda bulunuldu. Sınav yapılan okullara yakın noktalardaki inşaatlarda da işçiler uyarılarak gürültülü iş yaptırılmadı. Polis tüm bu önlemlerin yanı sıra, sınav yapılan okulların bahçelerine giren ve burada Yasin okuyup dua eden öğrencilerin yakınlarını, aralarındaki konuşma ve yüksek sesle de okuma yapmaları nedeniyle bahçe dışına çıkardı.

 

YGS’YE POLİS OTOMOBİLİYLE YETİŞTİ

Denizli'de, 1308 salon ve cezaevinde gerçekleştirilen YGS'ye 22 bin 947 aday girdi. Sınava geç kalan öğrenci polis otomobiliyle sınav merkezine ulaştırıldı.

Denizli'de sınava geç kalan bir öğrencinin yardımına ise polis ekibi koştu. Sınava geç kaldığı için polis ekibinden yardım isteyen genç, polis ekip otomobiliyle sınava gireceği merkeze geldi.

 

MANİSA, UŞAK VE AYDIN’DA SORUN YOK

Manisa'da 131 binadaki 1728 salonda gerçekleştirilen YGS'ye 29 bin 407 aday katıldı. ÖSYM Manisa İl Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yurdusev, il genelinde herhangi bir olumsuz gelişmenin yaşanmadığını ifade etti.

Manisa'nın 6 ilçesinde gerçekleştirilen sınavda 4 bin 683 gözetmenin görevlendirildiğini ifade eden Yurdusev, merkezde 32 engelli ile 29 hükümlü, ilçelerde ise 31 engelli ile 29 hükümlü adayın sınav heyecanı yaşadığını bildirdi.

Uşak'ta 32 merkezdeki salonlarda gerçekleştirilen sınavda 10 bin 298 aday ter döktü. Sınavların sorunsuz olarak tamamlandığı bildirildi.

Aydın'da Merkez, Efeler, Nazilli ve Söke ilçelerindeki 57 ayrı merkezde yapılan sınava 9 bin 734 kişi katıldı. Sınav süresince gürültü yapıldığı yönünde gelen ihbarlara, polis ekipleri tarafından anında müdahale edildi.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, sınav için gerekli tüm tedbirlerin önceden alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için büyük bir önem taşıyan 2015 YGS sınavının ilimizde her zaman olduğu gibi, huzur ve sükun içerisinde tamamlanacağına ve öğrencilerimizin bu sınavı en güzel şekilde başaracaklarına inanıyorum. Başarılı bireyler olarak milletimize, ülkemize ve bölgemize hizmet etmelerini arzu ettiğimiz çocuklarımızın, emeklerinin karşılığını almalarını temenni ediyorum."

 

YGS "EMANETÇİLERE" YARADI

Çorum'da, YGS'ye giren öğrenciler, cep telefonu, anahtar, para, çakmak ve otobüslerde kullanılan akıllı jetonlarını okul bahçesinde tezgah açan kafeterya sahiplerine 1,5 lira karşılığında emanet etti

Çorum'da, üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giren öğrenciler, cep telefonu, anahtar, para, çakmak ve otobüslere binmede kullanılan akıllı jetonlarını okul bahçesinde tezgah açan kafeterya sahiplerine 1,5 lira karşılığında emanet etti.

 

CHP'Lİ GÜVEN'DEN ÖSYM'YE TEPKİ

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, iki mahkeme kararına rağmen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) soruların tamamının açıklanmamayı sürdürme kararının ‘bir hak ihlali' olduğunu söyledi.

Güven, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi'nin "Şeffaflık gereği soruların tamamı açıklanmalı" kararına rağmen ÖSYM'nin, YGS'deki soruların yalnızca yüzde 20'sini kamuoyuyla paylaşma kararı alması üzerine yazılı açıklama yaptı. CHP'li Hülya Güven, soruların gizli kalmasını sağlayan düzenlemenin yürürlüğe konulduğu 2013 yılından bu yana takipçisi olarak soru önergeleri verdiğini belirtti. Soruların gizlenme amacının soru havuzunu genişletme çalışmaları olarak gösterilmesini eleştiren Güven, şöyle dedi:

"Kamuoyunda uzun süredir güvenirliğini yitirmiş bir kurum görüntüsü veren ÖSYM'nin soru havuzunu genişletme çalışmaları neden 12 yıllık iktidarınızdan bu yana ilk defa düşünülmüştür? Sorular Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarılarak itiraz yani yargı yolu kapatılmıştır. Toplumun tüm kurumlarda şeffaflığa daha fazla ihtiyacı olduğu bu dönemde bu uygulama anlaşılır gibi değildir. CHP'nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi'nin bu yanlış hükmü iptal etmesi bizleri çok memnun etmişti, sonrasında da Ankara Barosu'nun başvurusu üzerine Danıştay da aynı kararı verdi. Zorlu koşullarla sınavlara hazırlanan çocuklarımızın eğer bir haksızlık görüyorsa buna itiraz etmek en doğal hakkıdır. Onların bu hak ihlali ve kafalarında binbir soru ile geleceklerine yön vermeleri sağlıksız bir sürecin başlangıcıdır. Buna izin vermeyecek, bu konunun peşini bırakmayacağız."

 

DEVLET BAHÇELİ'DEN YGS VE TIP BAYRAMI MESAJI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hayatın, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndan (YGS) ibaret olmadığı gibi, sınavda öğrencilere verilecek 160 dakikanın da her şeyin bitişi veya başlangıcı olmayacağını bildirdi. Bahçeli öğrencilere başarılar dileyerek, şunları kaydetti:

"Sevgili gençler, ne olursa olsun kaygılı olmayın, telaş yapmayın, acele etmeyin, bilginize, inancınıza ve gösterdiğiniz çabalara güvenin.

Hayat YGS'den ibaret değildir. Sınavda size verilecek 160 dakika her şeyin bitişi veya başlangıcı da olmayacaktır. Sizler çalıştınız, aileleriniz sabretti. Anne ve babalarınız güç ve imkanları nispetinde desteklerini sizlerden esirgemediler. Herkes rahat ve huzurlu olsun; sınav çetelerinden, hak yiyen, hukuka kast eden, soru çalan emek hırsızlarından mutlaka hesap sorulacaktır.

YGS'ye girecek kardeşlerime üstün başarılar diliyorum. Allah bizleri umduğumuza nail, korktuğumuzdan emin eylesin. Dilerim ki tüm evlatlarımız hayali ve hedefiyle kavuşsun." (Radikal ve ajanslar)