YGS zorlu geçti

YGS zorlu geçti
YGS zorlu geçti
1 milyon 851 adayın katıldığı YGS dün yapıldı.Matematik ve Türkçe sorularının zor olduğunu söyleyen bazı adaylar çıkışta gözyaşı döktü.

Üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) dün yapıldı. Sınava 1 milyon 851 bin 326 aday katıldı. Sınav tüm Türkiye ’de ve KKTC’de 167 sınav merkezinde 100 bin 452 sınav salonunda tek oturumda gerçekleştirildi. 160 dakika süren YGS’de bu yıl ilk kez Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden 5 soru soruldu. Sınavdan çıkan bazı adaylar matematik ve Türkçe sorularının zor olduğunu söyledi. Sınavı başarısız olan bazı adaylar çıkışta gözyaşı döktü.
Kardeşinin yerine YGS’de! 
Afyonkarahisar’da ise kardeşinin yerine Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren üniversite öğrencisi Resul İ., gözaltına alındı. 21 yaşındaki Recep İ.’nin sınavdan birkaç gün önce İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne giderek kimliğini kaybettiğini söylediği ve ağabeyinin fotoğrafıyla yeni kimlik çıkarttığı öğrenildi. Sınav saati öncesinde, okul bahçesinde iki kardeşin şüpheli hareketlerde bulunması, okulda görevli polislerin dikkatini çekti. Recep İ., sınavdan önce okul bahçesinden ayrılırken kardeşinin yerine sınava giren Resul İ. polis ekiplerinin salon görevlilerine durumu bildirmesinin ardından sınav esnasında gerçekleştirilen kontrollerde sınıftan çıkarıldı. Resul İ, sınavın sona erip öğrencilerin dağılmasının ardından polisler tarafından gözaltına alındı.

Unutkanlar kuyruk oldu
YGS’nin ‘unutkan adayları’ ise son dakikada nüfus müdürlüklerine koştu. Adıyaman’da da nüfus cüzdanlarını unutan 54 öğrenci İl Nüfus Müdürlüğü’ne başvurdu. Öğrencilerin, işlemleri tamamlanana kadar stresli dakikalar yaşadıkları görüldü. Yetkililer, sınava girecek öğrencilerin mağdur olmamaları için saat 07.00 ile 10.00 arasında mesai yaptıklarını belirtti. Kimliğini alırken geç kalan 2 öğrenciyi sınava polis ekipleri yetiştirdi.

Adaylara ‘elektrik’ şoku
Eskişehir’de enerji hatlarında, saat 06.00 civarda yaşanan arıza nedeniyle kentteki tüm hatlarda tramvay seferleri durdu. Büyük şaşkınlık yaşayan YGS adayları, ‘tramvay acil durum otobüsü’ ile sınav merkezlerine ulaştırıldı.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Arıza nedeniyle 06.00 ile 09.30 saatleri arasında tramvay işletimi gerçekleştirilememiştir. Arızanın oluşmasının hemen ardından, acil durum eylem planı devreye sokularak şehir içi yolcu taşımacılığı otobüslerle yapılmıştır. Enerji hatlarının beslenmesiyle birlikte normal tramvay seferlerine sorunsuz olarak devam edilmiştir” denildi.
YGS’de dağıtılan kırtasiye malzemeleri ‘ziyan’ olmadı. Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bakanlığın başlattığı ‘Genç Dönüşüm’ projesi kapsamında YGS’de kullanılan kalem, silgi ve şekerleri ihtiyaç sahibi aileler için topladı.

Zincirli protesto da vardı
Sınav sırasında protestolar da yaşandı. YGS’yi protesto için ÖSYM Ankara Sınav Merkezi binasındaki demir parmaklıklara kendilerini zincirleyen Dev-Lis üyesi 6 kişi gözaltına alındı. ‘Sınavlara ve çocuk işçiliğine karşı bir şey yapmalı’ yazılı pankart açıp slogan atan Dev-Lis üyesi ikisi kadın 6 kişiye polis müdahalede bulundu.
Güvenlik güçleri, zincirleri keserek 6 eylemciyi gözaltına aldı. Polis aracından çıkma girişiminde bulunan 2 kişiye plastik kelepçe takıldı.

YGS’ye giren oğlunu beklerken öldü 


Kayseri’de YGS’ye giren oğlunu beklerken fenalaşan baba hayatını kaybetti. Amatör futbolcu Ali Can Salur, sınav çıkışı babasının cansız bedenine kapanarak uzun süre ağladı.
Turan Salur, oğlu Ali Can Salur ile eşi Ayşe Salur’u, sınav salonuna bıraktıktan sonra aracını park etti. Sınav bitimine doğru aracını almaya giden 45 yaşındaki Turan Salur’un dönmemesi üzerine otoparka giden anne ile oğlu, Turan Salur’u bahçe duvarının yanında hareketsiz yatarken bulundu. Sağlık ekiplerinin incelemesinde, Turan Salur’un öldüğü belirlendi. Fenalaşan Ali Can Salur, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.