YGS'de Alevilik sorusu

YGS'de Alevilik sorusu
YGS'de Alevilik sorusu
Dün yapılan YGS sınavında, ilk kez Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden de sorular vardı. Sorulardan biri de Alevilik'teki musahiplik ile ilgiliydi.

Üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan ve 1 milyon 851 bin 326 adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı dün yapıldı. YÖK 'ün kararıyla üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS-4'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorular sorulmasına karar verilmişti.

ALEVİ -BEKTAŞİ İNANCINDAN SORU GELDİ
Bu yıl sınavda ilk kez 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu vardı. Sorular içinde Alevilik-Bektaşilik ile ilgili bir soru dikkat çekti. Alevi-Bektaşi inancında yer alan musahiplik kavramı üzerinden bir paragraf sorusu soruldu.

İŞTE O SORU
Alevilik ve Bektaşilikte önemli bir yere sahip olan musahiplik (yol kardeşliği) iki kişinin, insanların şahitliğinde hayat boyu yol kardeşi olmaya söz vermesi olarak açıklanabilir. Geçmişi, eski Türklerde göçebe hayatın ve yayla kültürünün bir gereği olarak ortaya çıkan 'kardeşlik' geleneğine kadar uzanan musahiplik, İslami dönemle birlikte farklı bir biçim kazanmıştır. Hz. Muhammed, Mekke'den Medine'ye hicret edildikten sonra, inananları birbirine kaynaştırmak ve sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla her bir Mekkeliyi, bir Medineliyle kardeş yapmıştır. Bunlar da öz kardeş gibi beraber yemiş, beraber çalışmışlardır. İşte musahiplik de bu geleneklerin harmanlanarak günümüze ulaşmış halidir.

Buna göre musahiplik ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi ileri sürülemez?
A) Özünde sosyal dayanışmayı barındırdığı
B) Yerleşik hayata geçmede kolaylık sağladığı
C) Din kardeşliğini yansıtan örnek bir uygulama olduğu
D) Toplumsal aidiyeti pekiştiren bir model olduğu
E) Şartların gereği olarak çıktığı


  http://www.radikal.com.tr/112655611265568

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  evetisyan06' a yanit... - Aspendos2009

  Sorulari sorusunuz bu konuda bilgisiz oldugunuzu gösteriyor. Seviyesi biraz sokak cocuklarinin birbirine sordugu sorular gibi. Alevilik de bir kurucu ve kitap aramaniz, sartlanmis olamanizdan baska birsey degil. Yani "Inaniyorsan kitabin ve kurucun olacak arkadas" yoksa??? Alevilerin tarihini buraya sigdiramam, size kisa da olsa burada anlatmak imkansiz. Onlar ki yüzünü Insan' a cevirmis, Tarih boyunca yok sayilmis, tarihi yok edilmis ve yasamlarini sürdürebilmek icin saklanmis ve inanclarini gizli gizli yasamis bir toplumdan söz ediyoruz. Siz devletin resmi tarihine takilmadan baska kaynaklardan okursaniz. Hangi kavim yada boylardan geldiklerini ögrenirsiniz. Yani Islamiyetten öncesine bir gidin derim size... Haa bu arada Haci Bektas'tan bir dize... " ateş nardadır sacda değildir keramet hırkada taçda değildir ne arar isen kendinde ara kudüste mekkede hacda değildir. " Sevgiyle kalin...

  AKP'nin Alevi ayrımcılıgı !!! - METALLICASEPULTURA

  Aleviler "bizim ibadet yerimiz Cemevleridir" diyor ama Basbakan Erdogan ve AKP'liler "Hayir Cemevi olmaz, sizi cami'ye bekliyoruz" diyor..Aleviler hicbir zaman bugunku AKP hukumeti doneminde oldugu kadar itilip kakilmadi ve aşşagilanmadi belki ! Herturlu ayrimcliga ugrayan Alevilerin taleplerine kulaklarini tikayan bir AKP hukumeti ve Alevilerin cigliklarini duymak istemeyen bir medya var !

  Pispor Ufak At - evetisyan06

  Alevilik İslam dışında bir din ise kurucusu kim? Kutsal kitabı ne? İslamdan önce hangi türk kavimleri alevi idi? İslamdan önce alevilikle ilgili kaynağın ne? Senin gibiler alevi falan değil sadece İslamdan nefret eden ( bak Hristiyanlıktan değil sadece kendi toplumunun dini olan İslamdan ) kompleksli tiplersiniz. Hacı Bektaş-ı Veli Muhammedin izinde olduğunu söylüyor. Bektaşiliği sen mi biliyorsun yoksa HAcı Bektaş-ı Veli mi? Çık açıkça ateistim de, ama bin yıllık Bektaşiliği Hacı Bektaş-ı Velinin eserleri ortadayken senden öğrenecek değiliz!

  soru - kızılcan

  Sayın merve.balcik, Aleviliğin İslam'ın özü olduğu tezini temellendirir misiniz?

  Bilmemek ve Konusmak - coolunuz

  Sayin pispor - guldurdun beni. Alevilik de olum yoktur ne demek? kefen yoktur ne demek? Kac tane aleviyi kefensiz gomerlerken gordun. Sacmalamissin resmen. Bilmedigin konuda yorum yazmamani tavsiye ederim. Arastirabilirsin, ogrenebilirsin, sorabilir sin ama lutfen bilmedigin konularda yorum yapma cunku dogru bir yaklasim olmaz. Aleviler Hz alinin yolunda giderler, Hz Ali kimdir? Hz muhammedin amcasinin ogludur ve kizi ile evlidir. Aleviler gercek muslumanlardir. a

  sayın pispor - defne

  ne demek aleviliğin islamla bir alakası yoktur.. çok güldüm gerçekten. kefen yokmuş. ölüm yokmuş .. aleviliğin pek çok kolu vardır ve hepsi de birbirinden farklıdır. bu yüzden sadece bir grubun inançlarını baz alarak diğerlerini de görmezden gelmek olmaz değil mi? saygılar...

  İslam dini Aleviliğin kendisidir - merve.balcik

  Sevgili pispor alevilik için yazdıkların islamın özüdür. İslamın özü de eşittir aleviliktir. İslam diye anlatıp alevilikten ayrı tuttuğun şey islamın özü değil onun sunni mezhebi tarafından yorumlanışıdır. Şekile takılı kalan bu yorumlayışı islamın özü olarak sunmak ve aleviliği bu yüzden islamdan ayrıştırmak doğru değildir.