YGS'de 'Bu okullarda ne öğretiliyor" dedirten sonuçlar'

YGS'de 'Bu okullarda ne öğretiliyor" dedirten sonuçlar'
YGS'de 'Bu okullarda ne öğretiliyor" dedirten sonuçlar'
Hem gençlerin geleceklerinin dönüm noktasını hem de ülkenin eğitim sisteminin göstergesi olan üniversiteye giriş sınavları sonuçları bu yıl da 'eğitim sistemi'nin çivisinin çıktığını gösteriyor
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Radikal.com.tr – Sınava giren adayların yüzde 72’sine denk gelen 1 milyon 303 bin 934 aday fen bilimleri testinde 5 adet soruyu bile doğru yanıtlayamadı. Matematikte de adayların 840 bin 63’ü için aynı sonuç çıkarken, sınav istatiktiklerinde bu yıl sıfırcı sayısının farklı tanımlama altında yapılması dikkatlerden kaçmadı.

2013 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları, sınavdan 9 gün sonra Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir tarafından dün açıklandı.

SINAV SONUCUNUZU BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

119 BİN KİŞİ BAŞVURDU AMA GİRMEDİ

Buna göre sınava 1 milyon 924 bin 563 aday girmek için başvurdu. Ancak azımsanmayacak sayıda aday başvurmasına karşın sınava girmedi. Sınava 1 milyon 805 bin 125 aday girerken, başvuruda bulunup girmeyen aday sayısı 119 bin 438 olarak gerçekleşti. Sınava giren adayların hepsinin sınavı geçerli sayılmadı. 1 milyon 805 bin 125 adaydan 234’ünün sınavı geçersiz sayılırken, istatiktiklerde bunun ‘kopya mı’ yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığına ilişkin bir bilgiye yer verilmedi.

İLK KEZ ‘SIFIRCI’LARDA İKİ FARKLI KATEGORİ TANIMLANDI

Her yıl YGS istatistiklerinde dikkatlerin ilk kaydığı, kamuoyunca ‘sıfırcı’ olarak bilinenlerin sayısının yer aldığı kategoride bu yıl ilk kez iki farklı tanımlama yapıldı. Buna göre, ‘Testlerin hiçbirinde 0.5 veya üzeri ham puanı olmayan aday sayısı’ kategorisinde 8 bin 586 adayın yer aldığı kaydedilirken, sınavdaki ‘Dört testin en az ikisinde 0.5 veya üzeri ham puanı olmayan aday sayısı’ diye bir yeni kategori oluşturuldu ve bu kategoride olanların sayısının 61 bin 36 olduğu bildirildi. Geçen yıl bu kategorideki istatistik ‘Puanları 0.5’ten küçük olduğu için puanı hesaplanmayan aday sayısı’ şeklinde tek bir kategori altında ifade edilmiş ve sayının 50 bin 805 olmuştu. Bu yılki ayrımının nedenini sorduğumuz ÖSYM yetkilileri konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

EĞİTİM SİSTEMİNİ SORGULATAN SONUÇLAR

YGS istatiktiklerinin, eğitim sisteminin adeta röntgenini çeken test türlerine göre doğru yanıt sayılarını gösteren kategorisi bu yılda dökülüyor. Bu yıl hiçbir aday tüm soruları doğru yanıtlayamazken, adaylardan Türkçe testinin tamamını doğru yanıtlayanların sayısı 809, sosyal bilimler testinin tamamını doğru yanıtlayan sayısı 6, matematik testinin tamamını doğru yanıtlayanların sayısı 2 bin 417, fen bilimleri testinin tamamını doğru yanıtların sayısı ise 91 olarak gerçekleşti. 40’ar sorunun sorulduğu bu testlerde 5 tane bile doğru yanıt veremeyen aday sayısı fen bilimleri ve matematik testlerinde rekor seviyelerde. matematik testinde 840 bin 63 adayın ‘4 ve altında doğru yanıtı’ varken, fen bilimleri testinde 1 milyon 303 bin 934 aday ‘4 ve altında soruyu’ doğru yanıtlayabildi. Fen bilimleri testindeki sonuç, oransal olarak sınava giren aday sayısının yüzde 72’sine denk geliyor.

KIZLAR ERKEKLERDEN DAHA BAŞARILI

Bu yıl sınava giren adayların yüzde 45,3’ünü oluşturan kız adayların, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, erkek adaylardan daha başarılı oldukları görüldü. Kız adaylar hem 140 puan ve üzerinde hem de 180 puan ve üzerinde erkek adaylardan daha başarılı oldu.


EN BAŞARILI FEN LİSELERİ

Sınavda en yüksek başarı oranını elde lise türü fen liseleri oldu. Fen liselerini, özel fen liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Öğretmen Liseleri ve Askeri Liseler izledi. En başarısız liseler ise Akşam Liseleri oldu.

EN BAŞARILI ANKARA , EN BAŞARISIZ HAKKARİ

Sınav sonuçlarına göre en başarılı il Ankara oldu. Ankara’nın ardından Karabük, Denizli, Aydın ve Isparta sırasıyla en başarılı ilk 5 il olarak açıklandı. YGS’de en başarısız il ise Hakkari. Son sıralarda yer alan diğer iller ise Şırnak, Ardahan, Mardin, Van.

YGS BİRİNCİLERİ

Bu yılki YGS’de 3 aday birinci oldu. YGS1 ve YGS2’de 500 tam puan alan TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’nden Zeynep Nur Karagöz, YGS3, YGS4 ve YGS5’te 500 tam puan alan İstanbul Lisesi’nden Hümeyra Çolak ve YGS6’da 500 tam puan alan Kadıköy Anadolu Lisesi’nden Irmak Öziskender birinciliği paylaştı. 

“HESAP VEREMEYECEĞİMİZ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Açıklamasında 2010 KPSS kopya skandalı ile ÖSYM’nin saygınlığına gölge düştüğünü söyleyen Demir, konuyla ilgili bir soru üzerine “2010 KPSS soruşturması tamamen savcılığın elinde bir soruşturmadır” diyerek yorum yapmaktan kaçındı. Demir, “ÖSYM’deki bütün çalışanlarımızın hesap veremeyeceği hiçbir konu sözkonusu değildir” dedi. YGS sonuçlarını açıklamadan önce ÖSYM’nin şeffaflığını arttırmak için birçok kurumsal değişiklik yaptıklarını anlatan Demir, 2012-2016 ÖSYM Stratejik Planı’nı da “Hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapan, bilimsel yöntemler ışığında ölçme ve değerlendirme çalışmaları yürüten şeffaf bir kurum oluşturmak” olarak tanımladı.

 

SINAV SONUCUNUZU BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ