YGS'de hatalı soru iddiası

YGS'de hatalı soru iddiası
YGS'de hatalı soru iddiası
Konya'daki bir dershanenin yönetim kurulu başkanı Naci Atalay, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) matematik bölümünün 30'uncu sorusunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini iddia etti

KONYA - Geçen 24 Mart Pazar günü tüm yurtta üniversiteye girişin ilk etap sınavı olan YGS yapıldı. Sınavın ardından soruların tek tek incelediklerini belirten Konya'daki Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, zümre kurulunun yaptığı inceleme matematik bölümündeki 30'uncu sorunun hatalı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

30'uncu sorusunun bir abaküs sorusu olduğunu belirten Atalay, şunları söyledi:

"30'uncu soru, 'Yeterince uzun beş çubuktan oluşan bir abaküs verilmiştir. Abaküste; sırasıyla 1’inci çubuğa 1 adet, 2’nci çubuğa 2 adet ve benzer biçimde diğer çubuklara da numarası kadar boncuk takılıyor. Böylece birinci tur , şekildeki gibi tamamlanıyor. Daha sonra başa dönülüp 1’inci çubuğa 6 adet, 2’nci çubuğa 7 adet ve benzer biçimde diğer çubuklara da bir önceki çubuğa takılanın fazlası kadar boncuk daha takılıyor. Her tur sonunda 5’inci çubuktaki sayısının bir fazlası 1’inci çubuğa takılarak turlara devam ediliyor. Buna göre, takılacak olan 220'nci boncuk hangi çubukta yer alır?' şeklindedir. ÖSYM , cevabı birinci çubuk olarak değerlendirip 'A' şıkkını doğru cevap olarak kabul etmektedir."

Doğru cevabın 'A' şıkkı olmadığını belirten Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"3'üncü turda 1’inci çubuğa 11 boncuk yerine 16 boncuk takılmalıdır. Çünkü 5’inci çubukta artık 15 boncuk vardır. Yani 1’inci turda 5’inci çubuğa 5 boncuk, 2’nci turda ise 10 boncuk takılmıştır. 3’üncü turda artık 5’inci çubuktaki boncuk sayısı 15 olduğu için 3’üncü turun başında 1’inci çubuğa takılacak boncuk sayısı 15+1 16 olacaktır. Bundan dolayı doğru cevap 3’üncü çubuk olur 'C' şıkkı doğru cevaptır. ÖSYM’nin bu soruyu yeniden gözden geçirmesi gerekir ya doğru cevabı 'C' olarak kabul edecek ya da muhtemelen soru iptal edilebilecektir" diye konuştu.(dha/Hasan Dönmez)


  http://www.radikal.com.tr/112679011267903

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Soru Müphem ve İptal Edilmesi Gerekir - osiates

  Soru yanlış çünkü iki şekildede yorumlanabilir; Birinci yorum: Bir önceki turda 5. sıraya takılan sayının 1 fazlası bir sonraki turun birinci sırasına takılıyor şeklinde olursa cevap A şikki olur. İkinci yorum: Her turun 5. sırasındaki toplam boncukların 1 fazlası bir sonraki turun birinci sırasına takılır olursa cevap C şikki olur. Ama abaküsün kullanım amacına göre ikinci yorum daha akla yatkın olacağından C sıkkını işaretlemek daha mantıklı olacaktır. Ama yinede iki şekildede yorumlanabileceğinden sorunun iptal edilmesi gerekir.

  Soru Hatalı - kryaslan

  Ben de bir matematik öğretmeni olarak yapılan tespite katılıyorum. Doğru cevap "C" şıkkıdır. Ösym'ye yakışır bir soru. Anlatımı berrak değil. Ancak soru dikkatle incelendiğinde çubuklara takılan boncukların sayısı sırasıyla şöyle ilerliyor. birinci turda 1-2-3-4-5 ikinci turda 6-7-8-9-10 üçüncü turda 16-17-18-19-20 dördüncü turda 36-37-(38)-39-40 yani 220.boncuk 3.çubuğa denk geliyor.

  yanlış - inertialframe

  Ösym'nin sonucu doğru. Cevap 1. çubuk olacak. İnsan başkalarına söylemeden önce oturur tek tek sayar dimi :)