Yiğit Alpogan MGK Genel Sekreteri

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'ne atanan ilk sivil Genel Sekreter Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan oldu. Alpogan'ın kararnamesi dün Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'ne atanan ilk sivil Genel Sekreter Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan oldu. Alpogan'ın kararnamesi dün Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve Resmi Gazete'de yayımlandı.
Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konularında etkili isimlerden biri olan büyükelçi Alpogan'ın eylülde göreve başlaması bekleniyor. Evli ve iki çocuklu Alpogan, 1945'te Ödemiş'te doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Alpogan, İngilizce ve Fransızca biliyor. Alpogan, 1995'te Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi oldu. 1998'de ikili siyasi ilişkiler ve Denizcilik Havacılık Genel Müdürlüğü'nde büyükelçilik görevinin ardından, 2000'de Dışişleri'nde müsteşar yardımcılığı yaptı. Alpogan, 2001 yılında da, halen bulunduğu Atina'daki büyükelçilik görevine başladı.