Yiğit Alpogan nihayet Londra yolcusu

Köşk ve hükümetin yeni isim üzerinde anlaşamaması yüzünden tam yedi aydır MGK Genel Sekreterliği görevini bırakamayan Büyükelçi Yiğit Alpogan, sonunda Ankara'ya veda ediyor.

ANKARA - Köşk ve hükümetin yeni isim üzerinde anlaşamaması yüzünden tam yedi aydır MGK Genel Sekreterliği görevini bırakamayan Büyükelçi Yiğit Alpogan, sonunda Ankara'ya veda ediyor. Köşk ve hükümet arasındaki yeni isim krizinin çözülmesiyle birlikte Büyükelçi Alpogan'ın, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı nezdindeki büyükelçilik ataması için kararname de imzalandı.
Alpogan'ın Bakanlar Kurulunca imzalanan atama kararı Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Hükümetin AB reform programı kapsamında 'şeffaf' bir yapıya kavuşturduğu Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nin ilk sivil genel sekreteri olan Alpogan, bu görevi 2004 ağustosundan beri sürdürüyordu. Genel sekreterliğe atanmasından önce Türkiye'nin Atina Büyükelçisi olan Alpogan, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konularında etkili isimlerden biri olarak biliniyor. Alpogan, önümüzdeki hafta içinde Londra'ya giderek yeni görevine başlayacak.
İkinci sivil Atina'dan MGK Genel Sekreterliği'ne Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nun önümüzdeki günlerde atanması bekleniyor. Dışişleri'nde tam 35 yılını dolduran Burcuoğlu hep kritik dönemlerde kritik görevlerde bulunması ile tanınıyor.