Yıkım kararı velileri yıktı

Olası bir depremde yıkılma riski taşıyan okullara yönelik yapılan ikinci tarama sonucunda 54 ilköğretim okulunun boşaltılmasına karar verildi. Boşaltılan okullardan bazıları yıkılacak, bazıları da güçlendirilecek.

İSTANBUL - Olası bir depremde yıkılma riski taşıyan okullara yönelik yapılan ikinci tarama sonucunda 54 ilköğretim okulunun boşaltılmasına karar verildi. Boşaltılan okullardan bazıları yıkılacak, bazıları da güçlendirilecek.
Hakkında yıkım kararı verilen okullardan biri de Kartal Eczacıbaşı
İlköğretim Okulu. Okul, yeni eğitim-öğretim yılına başladıktan sonra boşaltıldı ve öğrencileri başka bir okula gönderildi. Kartal Eczacıbaşı İlköğretim Okulu velileri ise, uygulamanın okulların açıldığı gün yapılmasına tepki gösterdi.
İstanbul Valisi Muammer Güler'in, göreve gelince, depremde yıkılma riski taşıyan okullara yönelik yaptırdığı ikinci taramadan, çoğu Avcılar, Büyükçekmece, Kartal, Zeytinburnu ve Bakırköy gibi sahil kenarındaki ilçelerde bulunan 54 okulun boşaltılması sonucu çıktı.
Bayındırlık Müdürlüğü ekipleri ve üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan teknik heyetin tarama sonuçları, okulların açıldığı 13 Eylül'den üç gün önce ilgili kaymakamlıklarla il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine iletildi.
Gecikmeye protesto
Kararın gecikmeli olarak ulaştırılmasına ilk tepki dün, boşaltılmasına karar verilen Kartal Eczacıbaşı İlköğretim Okulu velilerinden geldi. Çocuklarıyla birlikte okula giden veliler, önce okul müdürü Lokman Uzunlar'la görüştü. Uzunlar'dan, okulun dört gün için tatil edildiğini, gelecek haftadan itibaren de boşaltılacağını öğrenen veliler, kararı alkışlarla protesto etti, ardından da imza topladı.
Daha sonra da ilçe kaymakamı Dursun Ali Şahin'i ziyaret eden veliler, Şahin'e, okulun yerine belediye binası yapılacağı yönündeki duyumlarını ileterek, okullarını geri istediklerini söyledi.
Velilerin şikâyet ve taleplerini dinleyen Şahin, kararın gecikmeli olarak ellerine ulaşması nedeniyle üzgün olduğunu belirtti. Okuldaki 1750 öğrencinin bir yıl süreyle geçici olarak İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi'nde eğitim göreceğini açıklayan kaymakam Şahin, öğrencilerin bir yıl sonra da, Esentepe'de inşasına başlanacak olan ilköğretim okuluna nakledileceklerini ifade etti. Kaymakam Şahin, okulun yerine belediye binası inşa edilmeyeceğini, yeşil alan yapılacağını kaydetti.