Yıkım raporları birbiriyle çelişti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Sakarya Üniversitesi'nin Marmara depreminin ardından açılan davalarda verdiği bilirkişi raporlarına karşı çıktı.

ADAPAZARI - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Sakarya Üniversitesi'nin Marmara depreminin ardından açılan davalarda verdiği bilirkişi raporlarına karşı çıktı.
Deprem sonrası 685 davanın açıldığı Adapazarı'ndaki ağır ceza mahkemelerinde Sakarya Üniversitesi'nden bilirkişi heyeti görev yaptı. Heyet, tüm dosyalar için verdiği raporunda, binaların yıkılmasında sorumlunun yapımcılar olmadığını belirtti. Bu görüş sonucu, davalar beraatla sonuçlandı. Ancak yakınlarını kaybedenler Yargıtay'a itiraz etti. Yargıtay, dosyayı İTÜ İnşaat Fakültesi'nden uzmanlara inceletti. İTÜ heyeti, sekiz kişinin öldüğü Akyüz Apartmanı ile ilgili raporda, müteahhit, fenni sorumlu, inşaat mühendisi ve belediyenin kusurlu olduğunu belirtti. Rapora bina sorumluları itiraz edince, dosya ODTÜ İnşaat Mühendisliği'ne gitti. ODTÜ bilirkişi heyeti de, Sakarya Üniversitesi raporuna katılmadı.
Sakarya Üniversitesi heyetinden Prof. Dr. Muzaffer Elmas, bu durumu değerlendirirken "Her üniversitenin bizim görüşümüze katılması söz konusu olamaz. Biz o günkü şartlara göre böyle rapor verdik" dedi.
Sakarya Barosu Başkanı Semih Gökdemir, İTÜ ve ODTÜ'nün raporlarının şu anda kesinleşmiş bulunan davaları etkilemeyeceğini söyledi.