Yıkımda arbede

Pendik'e bağlı Canbazbayırı'nda kaçak konutların yıkımı sırasında çatışma çıktı. Ev sahipleri ve mahalle sakinlerinin direnişi 1000 jandarma komandonun yardımıyla kırılabildi. Taşlı sopalı direnişe gaz bombası ve tazyikli suyla karşılık verildi. Çatışmaların ardından 44 ev yıkıldı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Önce Derbent Mahallesi, sonra Alibeyköy, Altınşehir ve Bayramtepe, son olarak da Pendik Kurtköy'e bağlı Canbazbayır... Büyükşehir Belediyesi'nin yıkım kararlarına karşı İstanbul'un çeşitli bölgelerinde barikatlar kuruluyor, taşlı, sopalı, molotofkokteylli direnişler sergileniyor. 'Filistin'i andıran görüntülerin yaşandığı son yer Canbazbayır oldu.
Mahalleyi barikatlarla kuşatarak iki kez 44 ev hakında verilen yıkım kararını durduran Canbazbayırlılar, dün yine tetikteydi. Henüz günün aydınlanmadığı saatlerde zabıtalar, belediye görevlileri, itfaiye, ambulanslar ve çok sayıda jandarma komando da Cambazbayır çevresinde mevzilendi.
Barikat başında nöbet tutan yüzü maskeli gençler, yıkımın başlayacağını anlayınca, tencerelere vurarak ve megafonlarla sokak aralarında gezerek insanları evlerinden çıkmaya ve çatışmaya çağırdı.
Bazı mahalle sakinleri evlerinden çıkmadı, bazıları ellerinde sopalarla barikatların çevresinde toplandı. Bu sırada 1000 jandarma komando, mahallenin içine fark edilmeden sessizce girmişti bile. Saat 05.00'te pek çok gecekondu sahibi barikatlara ulaşamadan karşısında jandarmayı buldu.
Mahallenin pek çok sokağında aynı anda çatışmalar başladı. Mahalleliler taşlar, molotoflar ve tüpler atarak, ilerleyen askerleri durdurmaya çalıştı. Çok sayıda kadın da çatışmalara katıldı. Bazı sokaklarda jandarma yarım saat boyunca taş atışından kalkanlarla korundu, ilerleyemedi. Cop kullanmamaya özen gösteren jandarma, taşlı saldırılara taş atarak da karşılık verdi. Jandarmanın attığı taşların ve gaz bombalarının isabet ettiği bazı vatandaşlar yaralandı.
Gecekondulu yok mu?
Gecekonducuların, 'Bizim de çocuklarımız askerde', 'İçinizde hiç gecekonduda doğan yok mu?' diye bağırdığı komandolar, kalabalıkları dağıttı. Gün aydınlandığında, barikatlarda siyah dumanlar yüksekliyordu. Yıkılacak evlerin bulunduğu alanın koruma çemberine almasının ardından, iş makineleri geldi. Saat 07.00'de yıkım başlarken bazı vatandaşlar zabıtayla çatıştı. Belediye ile anlaşılarak boşaltılan 38 bina derhal yıkılırken altı evin eşyaları yıkım sırasında taşınıyordu.
'Önce yap, şimdi yık diyorlar'
"Gecekondu önce teşvik edildi, sonra adım adım hizmet getirildi. Sosyal konut yerine evimizin tapusunu almak istiyoruz" diyen Canbazbayırlılar öfkeli.
Tapu isteyenlerden biri de gecekonduları dün yerle bir olan Demir ailesi. Mustafa Demir, 11 yıl önce çocukları ve eşi ile Ümraniye'de kirada oturuyordu. Ev sahibi evi boşaltın dedi. Çevrelerindeki pek çok insan, Hazine arazisine gecekondu yapıyordu. Hoş, kira ödedikleri ev de gecekonduydu. Demir ailesi de kararını verdi. Canbazbayır o zamanlar bomboş bir araziydi. Yerel siyasetçilerin de duruma destek verdiği kulaktan kulağa yayılıyordu. İnsanlar, yolu olmayan arazide sırtlarında tuğla taşıyarak duvarlarını örüyordu. Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemdi. Mustafa Demir ve oğlu İbrahim Demir de, tek tek taşıdıkları tuğlaları örerek küçük bir oda yaptı. 10 kişilik aile, üç ay bu odada yaşadı. Sonra dört oda ve bir salon eklediler. İşçi paraları olmadığı için çoluk çocuk birlikte çalıştılar, ilk yaptıkları oda kömürlükleri oldu.
Adım adım hizmet geldi
Yol, su, elektrik yoktu. 3 km. uzaktaki çeşmeye yürüyor, sıraya giriyorlardı. Ama her seçim dönemi vaatler vardı. Hep tapularının dağıtılacağı söylendi. Önce tankerler, gecekonduların arasında su dağıtmaya başladı. Seçimler yaklaştığında su boruları döşendi, elektrik direkleri dikildi. Sayaçları, elektrik saatleri takıldı. Asfalt yollar yapıldı. Demir ailesi, yedi yıldır elektrik ve su faturası ödüyordu. Gelin Hale Demir olanlara inanamıyor: "Evi yaparken, aç sefil çalıştık. Hep, 'Bir şey olmaz' dediler. Siyasetçiler, tapu vereceklerini söyledi. Şimdi buraları başkalarına satmak için evlerimizi yıkıyorlar."


    http://www.radikal.com.tr/7520717520710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.