Yıl: M.S. 6009, DÜ'nün kullanma tarihi geçmiş ilaç stokları bitmedi

Yıl: M.S. 6009, DÜ'nün kullanma tarihi geçmiş ilaç stokları bitmedi
Yıl: M.S. 6009, DÜ'nün kullanma tarihi geçmiş ilaç stokları bitmedi

Eski Rektör Canoruç (solda) zan altında. Rektör Saraç (sağda)temmuzda atandı. Eski başhekimin ?İhtiyaçtır ?dediği ilaçlar bozuldu.

Sayıştay'ın yolsuzluk tespit ettiği Dicle Üniversitesi'nin bir ilaçtan 4 bin yıl yetecek kadar aldığı ortaya çıktı. Kullanma tarihi birkaç yılla sınırlı ilaçlardan da onlarca yıllık alınmış

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde önceki yönetimlerin döneminde ihtiyacı kat kat aşan ilaç alımı yapıldığı belirlendi. Hastaneye yılda bir tane kullanılan ilaçtan 4 bin tane yani 4 bin yıllık alınmış. Kullanım süresi birkaç yıl içinde dolan ilaçlardan da onlarca yıl yetecek kadar alınarak depolara yığılmış. Hastane yönetimi, alınan ilaçlara depoların yetmemesi üzerine bazı laboratuvar ve derslikleri ‘ilaç deposuna’ çevirdi.
Dicle Üniversitesi’nde 2007-2008 dönemine ait denetimlerini tamamlayan Sayıştay harcamaları belgelenemeyen 200 milyon lira açık belirlemişti. Açığın büyük bölümü Dicle Üniversitesi Spor Kulübü hesaplarında çıkmıştı. YÖK Denetleme Kurulu’nun yapacağı incelemenin ardından aralarında eski Rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç’un da bulunduğu yöneticiler hakkında dava açılabileceği açıklanmıştı.  

Rektör değişince
Ancak rektörün değişmesinin ardından DÜ Tıp Fakültesi’nde de inanılması güç bir olay ortaya çıktı. Temmuz ayında eski Rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç’un yerine Prof. Dr. Ayşegül Saraç’ın DÜ Rektörlüğü’ne atanmasının ardından, DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi yönetimi de değiştirilmişti. Hastanenin yeni yönetimi, hastane depolarındaki ilaçları araştırınca, ihtiyacı aşan çarpıcı alım rakamlarıyla karşılaştı.
Yapılan incelemeler sonucunda depolarda yıllarca yetecek kadar ilaç bulunurken, tekrar ilaç alımı ihaleleri yapıldığı ve miadı geçmiş çok miktarda ilacın olduğu belirlendi. Hastane Başhekimi Doç. Dr. Sait Alan, göreve geldiklerinde hastanedeki ilaç depolarının dolu ve gelen ilaçları koyacak yer kalmadığını gördüklerini söyledi.

Derslikler depo yapıldı
İhale edilmiş ilaçların gelmeye devam etmesi üzerine ilaçlara yer bulmak için tıp fakültesinin bazı dersliklerini ve laboratuvarlarını ‘depoya’ çevirdiklerini anlatan Doç. Dr. Alan, şunları kaydetti: “Gelecek olan bazı alımlar için de firmalara ‘sizde kalsın daha sonra elimizdekiler bittikçe alırız’ dedik. Bazı firmalar ise teslim etmeleri gereken ilaçları çabucak bize vermek istiyor. Onlar da ‘nerede tutalım?’ diyorlar.”
Doç. Dr. Alan, depolarda aylar süren sayım ve inceleme sonucunda bazı ilaçların onlarca yıl yetecek ölçüde satın alındığını belirterek, ancak ilaçların kullanım sürelerinin bu kadar uzun olmadığına dikkati çekti. Açık kalp ameliyatlarında anestezi olarak kullanılan ve hastanelerinde 2008 yılında sadece bir adet kullanılmış olan bir ilacın 4 bin adet satın alındığına işaret eden Alan, şöyle dedi: “Hastanede Bactrim ilacı bir yılda 74 adet kullanılmışken, 2 bin adet alınmış. Yani 27 yıl yetecek kadar alım yapılmış. Açık kalp ameliyatında kullanılan anestezi ilacı Rapifen 2008’de sadece bir tane kullanılmışken, tam 4 bin adet alınmış. Yani 4 bin yıl yetecek kadar Rapifen ilacı alınmış.
Toplam 2 milyon 400 bin adet eldiven alınmış. Firmanın yetiştiremediği 1 milyon kadar eldiven teslimatını ise iptal ettik. 850 bin şişe serum alınmış. Tansiyon ilacı Karvezit ise 152 yıllık ihtiyacı karşılayacak miktarda alınmış.”

Milyonlarca TL çöpte
Depodaki incelemelerde tek tek sayımı yapılan ilaçlardan kullanım süreleri geçenlerin de belirlendiğini kaydeden Başhekim Sait Alan, “Şu anda miadı geçmiş 14 bin adet ilaç ile 8 bin 500 adet medikal malzemesi var. Bunlar çöpe gidecek. Bunların maliyeti milyonlarca TL’yi buluyor” dedi. 
Dekanlık olayla ilgili soruşturma başlatırken eski Başhekim Prof. Dr. Birsel Baç, Radikal’in sorularını yanıtladı. Baç, “Üniversite hastanelerinin kapılarının tüm vatandaşlara açılmasıyla birlikte daha fazla ilaca ihtiyaç duyulmuş olabilir. İlgili arkadaşlar, tahmini serf malmesini bu duruma göre belirlemiş olabilirler” dedi. İddiaları internet üzerinden okuduğunu ve incelemenin sonucunu beklediğini dile getiren Baç, şunları söyledi: “İddia edildiği kadar ilaç alınma ihtimalı yok. Ancak mevzuat değişiklikleri çerçevesinde fazla miktarda ilaç alınmış olabilir” diye konuştu. (Radikal, aa)