Yılbaşı sepetlerinden alkol kaldırıldı

Yılbaşı sepetlerinden alkol kaldırıldı
Yılbaşı sepetlerinden alkol kaldırıldı
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu kararı ile yılbaşı sepetlerinde tütün mamulleri ve alkollü içecekler kaldırıldı.

Bundan böyle marketlerde satılacak yılbaşı sepetlerinde tütün mamulleri ve alkollü içecekler olmayacak. Hürriyet'te yer alan habere göre Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda şunlar dile getirildi: “Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 19 uncu ve 20 nci maddeleri çerçevesinde, Kurumumuzdan alınmış perakende tütün mamulü ve/veya alkollü içki satış belgesine haiz perakende satış yerlerinde satışa sunulan yılbaşı sepetlerinin içerisinde tütün mamullerinin ve alkollü içkilere yer verilmeyecektir."

'YURTTAŞ İÇİN SAĞLIKLI'

Türkiye Esnaf ve Saanatkarlar Odası Başkanı Bendevi Palandöken daha önce ruhsatı olan olmayan her işletmenini kafasına göre alkollü yılbaşı sepeti hazırladığını belirtirken şimdiki uygulamanın bunu ortadan kaldıracağını belirtti. Marketlerin alkollü yılbaşı sepeti satamamaktan dolayı ekonomik zarara da uğrayabileceğini vurgulayan Palandöken, “ Daha evvelden biz ikaz ediyorduk. Bu sepetler ruhsatla satıldığı zaman denetime tabi olur. Yılbaşı sepetini ruhsatıyla yapan insanlar ekonomik bir kayba uğrayacak. Yurttaş için ise sağlık açısından olumlu bir durum” dedi.