Yıldırım Aktuna son yolculuğuna uğurlandı

Pankreas kanseri tedavisi gördüğü hastanede iki gün önce yaşamını yitiren eski sağlık ve devlet bakanlarından Yıldırım Aktuna dün törenle toprağa verildi.

İSTANBUL - Pankreas kanseri tedavisi gördüğü hastanede iki gün önce yaşamını yitiren eski sağlık ve devlet bakanlarından Yıldırım Aktuna dün törenle toprağa verildi.
Aktuna için ilk tören, 1979-1988 yılları arasında başhekimlik görevinde bulunduğu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde düzenlendi. Aktuna'yla dokuz yıl birlikte çalışan doktor Niyazi Uygur "Hastane bir toplama kampı, gibiydi. Aktuna, kanıksanmış her şeyi ters yüz etti ve hastaneyi gerçek bir hastane yapmayı başardı" diye konuştu.
İkinci tören Aktuna'nın 1989-1991 yılları arasında belediye başkanlığı görevinde bulunduğu Bakırköy'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendi. Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Aktuna'nın adının Bakırköy'de bir yere verilmesi için Belediye Meclisi'ne teklifte bulunacağını söyledi. Aktuna için Ataköy 5. Kısım Camii'nde de devlet töreni düzenlendi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Sayın Aktuna ilkleri yaptı" diye konuştu. Aktuna'nın cenazesi, daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.