Yıldırım: 'Alevi katliamı bir efsanedir'

Yıldırım: 'Alevi katliamı bir efsanedir'
Yıldırım: 'Alevi katliamı bir efsanedir'
Gerek ismiyle, gerekse güzergahıyla tartışma konusu olan 3. köprü ile ilgili açıklama yapan Binali Yıldırım, 'Alevi katliamı bir efsanedir, gerçeklikle alakası yoktur' dedi.

Radikal.com.tr - Katıldığı canlı yayında 3. köprü ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, köprünün güzergahında hata olduğu ve değişiklik yapılacağı yönündeki iddialara yanıt verdi. "Köprünün güzergahı ile ilgili hiçbir yanlışık yoktur" diyen Yıldırım, oldukça tartışılan Yavuz Sultan Selim isminin ise kesinlikle değişmeyeceğini ifade etti.

'YAPILAN DEĞİŞİKLİK GÜZERGAHIN ESASINA ETKİ ETMİYOR'

Yıldırım 3. köprü iddialarıyla ilgili, "Köprüyle ilgili yanlış bir şey yoktur, yapılan değişiklikler güzergâhın esasına etki etmeyen değişikliklerdir, bunlar da başlamadan önce yapılmış değişikliklerdir. Bunun üzerinden siyaset yapmak yaklaşan yerel seçimlere yöneliktir." dedi. Projenin çevre duyarlılığı içinde yapıldığını söyleyen Yıldırım projeyle ilgili yapılan anketlere göre, halkın yüzde 85'in projeyi desteklediğini söyledi. Yıldırım "Destekleyenlerin yüzde 33'ü ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak, yüzde 23'ü istihdam sağlayacak diyor, geri kalanı da trafiği rahatlatacak diyor." şeklinde konuştu.

Aleviler´den 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne tepki


Binali Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti: "Biz 5 milyar köprüye para ödeyeceğiz, bu bize 1.5 yılda geri dönecek. Böyle bir yatırım dünyada yok. Kamyonlar tırlar 2. köprüden geçemeyecek, tarfik rahatlayacak, egzoz gazı hava kirlilği olmayacak. Köprüye karşı çımayı ben bir türlü anlayabilmiş değilim. bu zihniyet 1. köprüye de karşı çıkmıştı, 40 yılda değişen bir şey yok."

'ALEVİ KIRIMI İDDİALARI SOYUTTUR'

Köprünün adının değişeceği yönündeki iddialara da son noktayı koyan Binali Yıldırım; "Yavuz Sultan Selim'in Alevi kırımı yaptığına dair iddialar soyut iddialardır. Bunu İstanbul Üniversitesi Feridun Emecen yıllar süren çalışmalarıyla ortaya çıkarmıştır. 'Alevi katliamı bir efsanedir, gerçeklikle alakası yoktur' diye ortaya koymuştur. Bu iki Türk sultanının kaprisidir, 'sen üstünsün ben üstünüm' savaşıdır."Artık bunları aşmamız lazım. Aleviler Alevi hassasiyeti, Sünniler Sünni hassasiyeti... Aşalım artık bunları.'

Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile adı anılan Yıldırım, 'aday olmayı düşünüyor musunuz?' sorusuna ise: 'Olmayı düşünmüyorum, benim yapacak başka çok işim var.' şeklinde cevap verdi.

 

'Yavuz Sultan Selim Köprüsü' tartışma yarattı

3. Köprü yanlış yere mi yapıldı?


  http://www.radikal.com.tr/1141743114174334

  YORUMLAR
  (34 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yavuz gurur duyardı.. - comrade

  o değil de yavuz sultan selim köprünün ayağını yanlış yere kurduğunuz için hayatta olsa kesin gurur duyardı sizlerle... köprünün adı bence herkesin adında uzlaştığı toplumu bölmeyecek bir isim olsun yüz ünlü türkten melih gökçek! mesela :)

  "Bakan" ama göremeyen... - çağçağ

  Bu kafayla bu zihinle demokrasiyi de toplumsal barışı da rüyanızda görürsünüz siz. Alevileri hassasiyetlerinden vazgeçirmeye çalışacağınıza, kendi kibrinizden sıyrılın önce. Ayıptır ayıp insan ağzından çıkan lafı tartmalı da söyler. Bu kafadan "Alevi açılımı" falan beklenmez, Bu Kürt açılımına benzemez, farklı saikler var ortada. İş lafa geldiğinde "askeri vesayeti" (sözde) bitirdiğini idaa edenler iş "sünni diyanetin dinsel vesayetine" gelince dut yemiş bülbül oluyorlar. Demokratlığınızın "pazara kadar" olduğunu yine ispatladınız...

  Değişmeyen ne? - hümanıstanbul

  Değişmeyecek olan köprünün ismi mi? yoksa değiştim,milli görüş gömleğini çıkardım diyen(bence son 5 yıldır o gömleğin yerini boğazlı kazak aldı)rte ve akp mi?....Yahu alevileri anlamak bu kadar mı zor?Ben sünni birisi olarak (burda mezhebimi vurgulamamın sebebi alevileri anlama kaygısı,yoksa umurum değil din,ırk,mezhep) alevileri anlamak için empati kapasitemin sadece % 25 ini kullanmam yetiyorken siz neden benzerini yapamıyorsunuz ya da şöyle diyeyim neden yapmıyorsunuz?

  TEK AKILI BAKAN YILDIRIMMI? - zsd

  Tarihi gerçekeri saptırmak için elinizden geleni yapıyorsunuz ama gerçekleri yok edemezsiniz, bu kıvırm laflarla ne kadar komik duruma düştüğünüzün farkındamısınız acizliği bırakın gerçekleri görün.

  HEPSİ HAYAL ÜRÜNÜ - hektor62

  Zaten Yavuz Selim diye bir padişah hiç yaşamamıştır, Şah İsmailde Kızılbaşların uydurduğu bir halk ozanıdır. Nerden çıakrtıyorsunuz böyle efsaneleri.

  @tunc - referans - sitocke

  Ben 80´li 90´li yillarda ilk-orta-lise okurken, tarih kitaplarinda Celali Isyanlari´ndan Kuyucu Murad Pasa´lardan bahsediliyordu. Iste size "resmi" referans. Kaldi ki, bu ülke ne referanslar gördü; "Kürtler yoktur" tezi ile yapilmis doktoralardan geldik bugün, Kürdistan´a komsu olmaya. Sonra en büyük referans, halkin hafizasidir. Bugüne gelmis türküleri, agitlaridir. Biraz üfürükten iskembeden konusup GERICILIK yaptim ama, Mazur görüverin artik.

  Destanlar efsaneler - sks222

  Gezi sürecinde polisin yaptıklarına destan diyenlerin, Yavuz döneminde yapılan katliamlara da efsane demesi normal. Onlara göre her talan ve yolsuzluk olayı masal, cinayet ve tecavüzler şiir, kayıp ve işkenceler hikaye, hayat ise bayramdır. Ama er geç gerçeklerle yüzleşecekler.