'Yıldırım' denetim

Beyoğlu Belediyesi, G-Mall sinemasında çıkan yangının hemen ardından dün Emek, Majestik, AFM Fitaş sinemaları ile Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde denetim yaptı.

İSTANBUL - Beyoğlu Belediyesi, G-Mall sinemasında çıkan yangının hemen ardından dün Emek, Majestik, AFM Fitaş sinemaları ile Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde denetim yaptı. Beyoğlu Belediyesi İktisat Müdürü Yakup Yeşiltaş'ın katıldığı denetimde, AFM Fitaş'ın bazı salonlarında acil çıkış kapılarını gösteren uyarı tabelalarının yetersiz olduğu sonucuna varıldı, diğer sinemalarda eksiklik bulunmadı. Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Eyüp Hasanoğlu "Kasım sonunda yürürlüğe giren yasa değişikliği ile artık bu tür yerlerin denetimi belediyelere geçti. Beyoğlu eğlence merkezinin kalbi. Bu denetimler tüm eğlence yerlerine yönelik olacak" diye konuştu.
Sinema salonları, 1995 yılında yürürlüğe giren Kamu Binalarının Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik'e uygun olmak zorunda. Yönetmelikteki bazı hükümler şunlar: Yangın merdiveni ile genel koridor, aynı katta olur. Kaçış yolları ve yangın merdivenleri, birbirlerinin alternatifi olacak şekilde yapılır. Yangın merdivenleri ve kaçış yönünü gösteren işaretler akülü sistemle sürekli aydınlatılır. Yangın merdiveni kapı genişliği en az 120 santimdir. Kapıların kanatları, kaçış yönüne doğru açılır, duman sızdırmaz. Kapıya asla kilit takılmaz. Dedektörlü otomatik yangın ihbar ve alarm sistemleri tesis edilir.