Yıldırım faturayı makiniste kesti

Kazanın ardından eleştiri oklarını üzerine çeken Ulaştırma Bakanı, istifa etmeyeceğini söyledi; sorumluluğu makinistlerin üzerine attı.


Pamukova'da hızlı trenin devrilmesinden sonra tüm eleştiri oklarını üzerinde toplayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir basın toplantısı düzenledi ve istifa etmeyeceğini söyledi. Yıldırım, "Zoru görünce kaçacak insan değilim" dedi ve kazanın sorumluluğunu makinistlerin hızlı gitmesine bağladı.
Yıldırım, basın toplantısında "Hızlı tren uluslararası bilimsel tanımı 250 kilometre ve üzerindeki trenlerdir. Ancak 106 kilometre hız yapan bu trenin hızlı tren olması mümkün değildir. Daha önce bu trenin İstanbul-Ankara hattındaki hızı 90 kilometre idi. 16 kilometrelik bir iyileştirmeden bahsediyoruz" diye konuştu. Yıldırım, trenin 'hızlı' değil 'hızlandırılmış' olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:
"Demiryollarının son 50 yıldaki ölümlü kaza istatistikleri içinde bu kaza iddia edildiği gibi en büyüğü değildir. Kazalar arasında 4. sırada yeralır. Bu olaydan siyaset yapmayı ayıp sayıyorum. Ben 20 aydır Ulaştırma Bakanı'yım. Bakan istifa etsin deniliyor. Bunun cevabını şöyle veririm. Ben zor anlarda bırakıp kaçacak adam değilim. Yaptığım her türlü işin arkasındayım bunun hesabını da gerekirse sonuna kadar veririm. Biz iş yaptığımız için eleştiriliyoruz. Hiçbir iş yapmasak hata da yapmazdık. Büyük bir gönül rahatlığı ile söylüyorum ki bu proje ile ilgili her türlü tertibat önceden alınmıştır. Bu kaza milletimizi derinden üzmüştür. Halkımızın demiryollarından daha iyi yararlanması yolundaki çalışmaları bir suçmuş gibi göstererek buradan bizlere yüklenilmesini milletin takdirine bırakıyorum."
Yıldırım, kazanın neden meydana geldiğini de şöyle anlattı:
"Çeşitli virajlar var, düz yollar var, makaslar var. Her noktada aynı hızı yapma şansınız yok. Bu nedenle demiryolları yöneticileri hangi noktada ne hız yapılacağını belirlemişler. Bunu da bir kitapta toplamışlar. Bu bilgileri makinistin bulunduğu mahalle asmışlar. Hızlandırılmış tren projesinde eskiden uygulanan hızları hiç değiştirmedik. Kazanın meydana geldiği 183. kilometredeki virajda talimattaki giriş hızı 80 kilometredir. Kazadan sonra demiryolu teknik ekiplerinin trenin adeta kara kutusu diye adlandırılan hız diyagramından tesbit ettikleri hız 118 kilometredir."
Hızlandırılmış tren projesinin devamının teknik ekibin yapacağı çalışmalardan sonra ortaya çıkacak raporla belli olacağını söyleyen Yıldırım, "Rapor kimi sorumlu tutuyorsa, buna ben de dahilim gereği yapılacaktır" dedi.