Yıldırım: İstifa etmeyeceğim

Kazanın ardından eleştiri oklarının yöneldiği Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarının 50 yıldır bakıma alınmadığını, ancak bundan böyle demiryollarının çok farklı şekilde ele alınacağını belirterek, "Bu trenler 10 yıldır çalışıyor, üst üste gelen kazaların nedeni araştırılıyor" diye konuştu.

İSTANBUL - Kazanın ardından eleştiri oklarının yöneldiği Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarının 50 yıldır bakıma alınmadığını, ancak bundan böyle demiryollarının çok farklı şekilde ele alınacağını belirterek, "Bu trenler 10 yıldır çalışıyor, üst üste gelen kazaların nedeni araştırılıyor" diye konuştu.
"İstifa edecek misiniz" şeklindeki bir soruya, "Düşünmüyorum, uygun bulmuyorum" diye yanıt veren Bakan Yıldırım, "Karayollarında yılda
5 bin kişi ölüyor, aldığım ilk izlenimlere göre kaza ışık ihlalinden. Ölenlerden 2'si demiryolu işçisi, ancak nerede çalıştıklarını, niçin burada bulunduklarını henüz bilmiyorum" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de yaptığı açıklamada "Bir daha böyle üzücü olaylar yaşanmaması için alınan önlemlerin uygulanması ve eğitime özen gösterilmesi büyük önem taşımaktadır" dedi. Kazayı Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile yaptığı ortak basın toplantısı sırasında öğrenen Başbakan Tayyip Erdoğan da "Kısa bir süre önce olan kazadan sonra tekrar böyle kaza ile karşı karşıya kalmak bizi derinden üzmüştür" dedi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Tavşancıl'daki tren kazası nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu belirterek şunları söyledi: "Daha kısa bir süre önce tren faciası yaşayan halkımızın acısı dinmeden meydana gelen bu ikinci büyük kaza, bu sorunun ciddiyetle ele alınmasını bir kez daha göstermektedir. CHP olarak olayı yerinde incelemeye başladık. 2 MYK üyemiz, 2 PM üyemiz ve toplam 6 milletvekilimiz olay yerinde gerekli temaslara, incelemelere başladılar. Durumu değerlendirecek ve arkadaşlarımızın hazırlayacağı rapora göre hareket edeceğiz."