Yıldırım: 'Uzaya güneş panelleri yerleştirip enerji üreteceğiz'

Yıldırım: 'Uzaya güneş panelleri yerleştirip enerji üreteceğiz'
Yıldırım: 'Uzaya güneş panelleri yerleştirip enerji üreteceğiz'
11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanış toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin 2023 hedeflerini anlattı.

11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanış toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “2023 hedefimiz, bir bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasıdır. Bu bölgesel bir projedir, sadece Türkiye 'nin tek başına planladığı bir proje değildir" diye konuştu.

Harbiye'de bulunan İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 11'inci Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanışına, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu yabancı bakanlar, yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

UZAYA GÜNEŞ PANELLERİ YERLEŞTİRİP ENERJİ ÜRETECEĞİZ

Türkiye'nin 2023 vizyonunun şurada yeniden değerlendirdiğini, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmeyi amaçladıklarını ifade eden Yıldırım, “2023 hedefimiz, bir bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasıdır. Bu hedef kararlaştırılmış bir hedeftir. Adımları da atılmıştır. Bu bölgesel bir projedir, sadece Türkiye'nin tek başına planladığı bir proje değildir. 3 bin km menzil içerisinde kalan bütün noktalara ulaşabilecek projeyi gerçekleştireceğiz. Benzer şekilde uydu yapılması konusunda da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. 2018 yılında kendi imalatımız olan uydu yapıp yörüngesine göndermeyi hedefliyoruz. 2035 yılına kadar uzaya güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak şurada kararlaştırılmıştır" dedi.

KANAL İSTANBUL'DA ADIMLAR BUGÜNLERDE ATILACAK

Konuşmasında yapılması planlanan diğer projelerden de bahseden Bakan Binali Yıldırım, “Yakın vadede gerçekleştireceğimiz projelerden bir tanesi de Kanal İstanbul projesidir. Çalışmaları başlamış olup bugünlerde adımları atılma noktasına gelmiştir. Çanakkale Geçiş Projesi de diğer bir projedir" diye konuştu.

Türkiye'nin hedeflerinden bir tanesinin de uzaya uydu gönderip enerji elde etmek olduğunu söyledi. Yıldırım,“Uzaya, güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.