Yıldırım: 'Uzaya güneş panelleri yerleştirip enerji üreteceğiz'

Yıldırım: 'Uzaya güneş panelleri yerleştirip enerji üreteceğiz'
Yıldırım: 'Uzaya güneş panelleri yerleştirip enerji üreteceğiz'
11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanış toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin 2023 hedeflerini anlattı.

11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanış toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “2023 hedefimiz, bir bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasıdır. Bu bölgesel bir projedir, sadece Türkiye 'nin tek başına planladığı bir proje değildir" diye konuştu.

Harbiye'de bulunan İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 11'inci Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanışına, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu yabancı bakanlar, yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

UZAYA GÜNEŞ PANELLERİ YERLEŞTİRİP ENERJİ ÜRETECEĞİZ

Türkiye'nin 2023 vizyonunun şurada yeniden değerlendirdiğini, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmeyi amaçladıklarını ifade eden Yıldırım, “2023 hedefimiz, bir bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasıdır. Bu hedef kararlaştırılmış bir hedeftir. Adımları da atılmıştır. Bu bölgesel bir projedir, sadece Türkiye'nin tek başına planladığı bir proje değildir. 3 bin km menzil içerisinde kalan bütün noktalara ulaşabilecek projeyi gerçekleştireceğiz. Benzer şekilde uydu yapılması konusunda da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. 2018 yılında kendi imalatımız olan uydu yapıp yörüngesine göndermeyi hedefliyoruz. 2035 yılına kadar uzaya güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak şurada kararlaştırılmıştır" dedi.

KANAL İSTANBUL'DA ADIMLAR BUGÜNLERDE ATILACAK

Konuşmasında yapılması planlanan diğer projelerden de bahseden Bakan Binali Yıldırım, “Yakın vadede gerçekleştireceğimiz projelerden bir tanesi de Kanal İstanbul projesidir. Çalışmaları başlamış olup bugünlerde adımları atılma noktasına gelmiştir. Çanakkale Geçiş Projesi de diğer bir projedir" diye konuştu.

Türkiye'nin hedeflerinden bir tanesinin de uzaya uydu gönderip enerji elde etmek olduğunu söyledi. Yıldırım,“Uzaya, güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114972711497275

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yandaş'a ihale verilirse sıkıntı yok... - ulas.emekci

  tabi hepsini yaparlar, yandaşlara ihaleler verilirse hiç bir sıkıntı yok. uzay projesi de yaparlar, yeni bir İstanbul boğazı da açarlar, 3-5 milyon arabı'da memlekete sokarlar... nasıl olsa para milletin cebinden çıkıyor. başbakan ya da bakanlar cebinden vermiyor ya...

  hehheh - ekinkuru

  önce dünyadan güneş enerjisiyle elektrik üretin, uzay sonraki iş

  Japonya kompleksi - abrapan

  AKP'li bakanlarin ve basbakanin demeclerine ciddi yorum yapmak beyhude, bu tur laf salatalarina psikanalitik yaklasmak lazim. Yoksa, henuz dunyada olmayan bir teknolojiyi nereden gerceklestirecekler diye ciddi ciddi sorarsak akil fikir mesaimize yazik ederiz. Aynen "hizlandirilmis tren" faciasinda oldugu gibi bunlar olsa olsa az gelismis bir ulkenin hirslari boyunu asmis siyasetcilerinin tehlikeli fantazileri. Once Japonya kadar egitime ogretime onem verin, ODTU'lulerinizi Bogazici'lilerinizi el ustunde tutun ondan sonra cikip istediginiz gibi fantaaazi yapabilirsiniz.

  Hedef 2023 - Pe@ce

  Ha tabi, 2013'te normal yollardan enerji üretebildiniz, yenilenebilir enerjide dünya sıralamasındaki yerimizi aldık da bir tek uzay kalmıştı, 2023'e de onu yetiştireceğiz Cenab-ı Hak izin verirse, değil mi?

  teknoloji üzerine - dj_enkidu

  devletin ve onun yarattığı yaygın kültürün yeni düşüncelerden korkarak internet'i bile sansürlediği bir ülkede ki bu konuşmayı yapan bakan internet sansürü işleri ile de ilgilieniyor, bu tip projeler çıkabilir mi gerçekten? belki, ama olsa olsa dışardan ithal edilir, maliyetinin katlarca fazlasına kazık yiyerek satın alınır, ama buluş yapılamaz özgürlük olmadıkça... zannediyorlar ki teknolojik buluş başka konu, ifade özgürlüğü başka konu; ama öyle değil: düşünce kanallarından birini tıkadınız mı hiçbiri doğru dürüst işlemez, "icat çıkarma şimdi!" millletin en favori deyim olarak kalmaya devam eder...