Yıldırım ve sele üç kurban

Türkiye hazirana yağış ve su baskınlarıyla girdi. Çorum'da yıldırım nedeniyle altı yaşında bir çocuk öldü. Bursa ve İzmir'de sel iki can aldı. Sağanak, Antalya'da turistleri otellere hapsetti. Karabük'te afetevlerini su bastı. Hafta sonuna dek yağış sürecek.

İZMİR/BURSA/ANTALYA/KARABÜK - Yaz geldi derken bastıran şiddetli yağışlar, yurdun dört bir yanında sellere yol açtı. Sel ve su baskını riski özellikle Marmara'nın güney ve batısı, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde hafta sonuna kadar sürecek.
İzmir'in Kiraz ilçesinde, Küçük Menderes Havzası içinde yer alan yedi köy, sağanak yağmurun olusturduğu sel sularına teslim oldu. Yeniköy'de oturan ve akli dengesi yerinde olmayan 39 yaşındaki Adem Göktaş sel sularına kapılarak öldü. Tarım alanlarını da tahrip eden sel suları 20 küçükbaş ve büyükbaş hayvanın da telef olmasına yol açtı.
Çorum'un Pancarlık Köyü'nde merada annesiyle birlikte koyun otlatan altı yaşındaki Okan Hoşgör, yağmurdan korunmak için altına sığındıkları ağaca yıldırım düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Annesi 31 yaşındaki Döne Hoşgör ise ağır yaralandı.
Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Yakuplu Köyü'nde sel sularına kapılan beş yaşındaki Erkan Bayram yaşamını yitirdi.
Yağış Ankara Sincan'da yeraltı çarşılarını sular altında bıraktı. Aydın'da da üç gündür süren sağanak nedeniyle Çine ve köylerinde taşkınlar meydana geldi.
Tatilciler şaşkın
Birkaç gündür yazı yaşayan Antalya'da önceki gece aniden bastıran şiddetli yağmur, dün öğle saatlerine kadar aralıksız sürdü.
Antalyalılar sabah, sel ve su çukurlarına dönmüş yollara uyandı. Kentte tatil yapan yerli ve yabancı turistler otellerinden çıkamadı. Yağış, yarın kenti terk edecek.
Denizli'de de çiftçiyi kuraklıktan sonra sel vurdu. Denizli Valisi Gazi Şimşek, ekili alanlarda kuraklığın yüzde 60, yağışın ise yüzde 70'leri bulan zarara yol açtığını açıkladı. Denizli'de 1981 çiftçi zarar gördü.
Karabük'te bir saatlik yağmur sonucu Ovacuma'dan geçen İnce Çayı taşarak sele yol açtı. Çok sayıda ev ve işyerinin birinci katlarıyla birlikte Ovacuma'daki 64 afetevi de sular altında kaldı. Bayındırlık Bölge Müdürlüğü, 10 milyon YTL'lik hasar tespit etti.
Kırıkkale'nin Mahmutlar Köyü, dört günde üçüncü kez sel felaketine uğradı. Köyün içinden geçen dereler, tarlalar ve bahçelerin yanı sıra dört evi yuttu. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7478137478130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.