Yıldırım'a 'istifa' çağrıları

Sendikalar ve sivil toplum örgütleri, tren faciasının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

ANKARA - Sendikalar ve sivil toplum örgütleri, tren faciasının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. TCDD'de örgütlü Birleşik
Taşımacılık Çalışanları Sendikası Başkanı (BTS) Genel Başkanı Fehmi Kütan, TBMMOB Elekrtik, Makina ve İnşaat Mühendisleri odaları adına yaptığı açıklamada, "İstanbul Belediyesi'ndeki ve İETT'deki alışkanlıklarıyla belediye otobüs işletmeciliği ile demiryolu işletmeciliğini karıştıranlar kazaya davetiye çıkardı" dedi. Tepkiler şöyle:
BTS Genel Başkanı Fehmi Kütan: Hızlı tren sefere başlamadan önce uyardık. Ancak AKP demiryollarını iç politika malzemesi yaptı. Bilim insanlarının uyarılarına kulağını tıkayan TCDD yönetimi, İstanbul Belediyesi'ndeki ve İETT'deki alışkanlıklarıyla belediye otobüs işletmeciliği ile demiryolu işletmeciliğini karıştırarak, yol emniyeti unutularak kazaya davetiye çıkarmıştır. Daha birkaç gün önce TCDD yönetimi ve bilim insanları arasında yapılan toplantıda, yakın bir zamanda trenin yoldan çıkmasının sürpriz olmayacağını ve hızlandırılmış trenin seferden kaldırılması gerektiğini belirttik. Ama TCDD inat uğruna treni işletmeye devam etti. TCDD yönetimi kazanın nedenini saptırmaya çalışmaktadır. Kazanın tek nedeni, yolun bakımının yapılmadan, eski çeken ve çekilen araçlar kullanılarak, palyatif çözümlerle hızlı tren işleteceğini sanan TCDD yönetiminin basiretsizliği ve beceriksizliğidir. Kazanın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Makinistler bu kazadaki tek masum kişiler. Asıl suçlular istifa etmeli.
'Altyapı hizmetleri aksatıldı'
Dev-Maden-Sen Genel Başkanvekili Tayfun Görgün: Ciddi araştırmalar yapılmadan, uygun altyapı oluşturulmadan, bilimsel çalışma ve verilerden uzak, tamamen popülist bir anlayışla gündeme getirilen hızlı tren projesinde korkulan oldu. Yaşamını yitirenlerle ilgili ortada değişik rakamların uçuştuğu, gerçek rakamları kamuoyuna sunmaktan aciz AKP'li yetkililer bugüne kadar konuyla ilgili bilim insanlarının uyarılarını hiç dikkate almamıştır. Meydana gelen kaza ne görünmez kazadır, ne de sebebi anlaşılamayacak kadar karanlıktır.
DİSK Genel-İş: Kaza altyapı yetersizliği nedeniyle olmuştur. Ulaştırma Bakanı'nın derhal görevinden istifa etmesi ya da görevden alınması gerekmektedir.
Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç: Bu kazanın olabileceğini önceden söyleyenlerin haklı çıkmış olması bizi sevindirmez ama, bilimsel bir eksikliğin olduğu gerçektir. Kazanın birçok nedeni olabilir. Trenin hızının, olması gerekenin üzerine çıktığı söyleniyor ama bunun tespit edilmesi gerekir. Altyapı hizmetlerinin tasarruf tedbirleri nedeniyle aksatılmasının da zararı var. İstihdam, yol bakımı ve işçilerin mesai ücretlerindeki tasarruf tedbirlerinin olumsuz etkilerini de görmek gerekir.
'Savcıları göreve çağırıyoruz'
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar: Bu hızlı tren uygulaması değil bir skandal, hızlandırılmış bir katliam ve cinayettir. Tüketicinin güvenlik hakkı ve insan yaşamı hiçe sayılmıştır. Bile bile yapılan bu yanlış uygulama ve hızlandırılmış 'tren cinayeti' için ilgili ve yetkililer hakkında cumhuriyet savcılarını göreve, ölenlerin ve yaralananların yakınlarını da dava açmaya çağırıyoruz. Bu cinayetin sorumluları halktan özür dilemelidir. Bu rezalete son verilmelidir.
Eski Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mete Örer: Uygulamaya geçildikten sonra TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile görüştüm endişelerimi ilettim. Karaman'a raylardaki bakımın da iyi olmadığını, yine yolun kendisinin söz konusu hızı karşılayacak düzeyde olmadığını söyledim. Bu olay başka bir ülkede meydana gelseydi Ulaştırma Bakanı istifa ederdi. Türkiye'de de hiç değilse TCDD Genel Müdürü istifa etmelidir.
Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan: Eski sistemlerin yeni araçları taşıyıp taşıyamayacağının çok iyi analiz edilmesi gerekir. Henüz bu konuda teknik raporlar ortaya çıkmadan birtakım spekülatif açıklamalar ve manipülasyona yönelik değerlendirmelerden kaçınılmalıdır. Ulaşım güvenliğinde öncelikle sağlam altyapı üzerinde durulmalıdır.
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu: Yıllardır yapımı geciken Sincan-Arifiye demiryolu hattının tamamlanarak, hızlandırılmış trenin bu hattı kullanması gerekir. Hızlandırılmış tren projesi iyi niyetle gerçekleştirilmiş bir projedir. Ancak seferleri şimdilik durdurulmalı. Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra tekrar seferlere başlamalıdır. TCDD, tecrübeli makinistleri hızlandırılmış trenlerde kullanmalıdır. Kesinlikle hızlandırılmış tren altyapısı teknolojiden geri kalınmamalıdır.
İyi niyetle başlatılan bir proje askıya alınmamalıdır.
'Resmi rapora gölge düştü'
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç: Politik şov onlarca insanımızın yaşamını yitirmesi sonucunu doğurmuştur. TCDD Genel Müdür Yardımcısı'nın 'Her şey Allah'tan' şeklindeki açıklaması ise kaderciliğin ve sorumsuzluğun hangi noktaya ulaşabileceğini, can güvenliğimizin hangi zihniyetin elinde olduğunu göstermektedir. Bu olay kesinlikle bir kaza değil cinayettir. Hiç kimse 'üzgünüz' açıklamasıyla bu cinayetten kurtulamaz. Ulaştırma Bakanı ile TCDD bürokratları bir an önce görevlerinden istifa etmelidir. TCDD yetkililerinin delilleri yok etme telaşı içinde olmaları şimdiden hazırlanacak olan resmi rapora gölge düşürmüştür.
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: Bu elim kaza sonunda, ülkemizdeki kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımının sorunlarını daha ayrıntılı, bilimsel ve geniş platformlarda ele almamızın gereğini bir kez daha görmüş bulunmaktayız. Umarız ülkemiz, bu denli elim ve can kaybının çok olduğu kazalar görmez.