Yıldırım'dan Google için savcılara çağrı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, internet arama motoru 'Google'ın dünyayı uydudan gösterdiği 'Earth' programında, Diyarbakır'ın Kürdistan başkenti olarak tanımlanmasına tepki göstererek savcıları göreve davet etti.

ANKARA/İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, internet arama motoru 'Google'ın dünyayı uydudan gösterdiği 'Earth' programında, Diyarbakır'ın Kürdistan başkenti olarak tanımlanmasına tepki göstererek savcıları göreve davet etti. Konu TBMM gündemine de geldi. CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, "Google'ın yan şirketi Youtube'un Atatürk'e hakaretler içeren görüntüler yayımlamasının ardından yine aynı şirketin başka bir programıyla Türkiye'nin işgalci olarak gösterilmesine yönelik bu yayımlara karşı nasıl bir strateji izlenmektedir?" dedi.
Google Earth adına Mdm halkla ilişkiler şirketinden yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bu, servisimize yeni eklediğimiz özellik, web'de mevcut bilgi, yorum ve analizlerin Google Earth görüntüsüyle eşleştirilerek yayımlanmasına olanak sağlamaktadır. Söz konusu içerik Google tarafından yaratılmamış ve Google'ın görüşlerini temsil etmemektedir. İnternette yaygın olan bu içerikle ilgili insanların tepkilerini anlıyoruz. Ancak Google olarak misyonumuz, dünya genelindeki bilgiye herkesin erişebilmesini sağlayabilmektir." Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek ise, bu konuda mahkemelerin yetkili olduğunu, internet suçları yasası çıkmadığı sürece kendilerinin müdahale edemeyeceğini söyledi.