Yıldız Bodrum'dan Bağdat'a uçtu

Yıldız Bodrum'dan Bağdat'a uçtu
Yıldız Bodrum'dan Bağdat'a uçtu

Enerji Bakanı Taner Yıldız dün 15:25 te Ata uçağıyla Bağdat a gitti.

Irak'ın özel uçuşlara hava sahasını kapatmasıyla yaşanan kritz çözüldü. Enerji Bakanı Taner Yıldız Bodrum'dan Bağdat'a dün uçtu.

Türkiye ’nin Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile imzaladığı anlaşmalar üzerine gerilen Ankara -Bağdat ilişkilerini yumuşatmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Bağdat’a gitti. Yıldız’ın Bağdat’a gidip gitmeyeceği sabah saatlerinde belli değildi. Yapılan bir dizi görüşmenin ardından Yıldız Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin el Şahrıstani ile görüşmek üzere Başbakanlık Ata uçağı ile öğleden sonra Bağdat’a gitti.
Enerji Bakanı Yıldız’ın Bağdat’a gidip gitmeyeceği belli değilken, aynı gün yayımlanan Resmi Gazete’de vekaleti verdiği görüldü. Yıldız yurtdışına gideceği için vekaleti AB Bakanı Egemen Bağış’a verdi. Ancak Yıldız Bağdat’a gidip gitmeyeceği öğle saatlerine kadar belli olmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Muğla’daki temaslarına eşlik eden Yıldız, burada bazı santrallerde de inceleme yapmayı planlıyordu.
Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefon görüşmesi yaptı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye-Irak ikili ilişkilerinin ele alındığı görüşmede özellikle enerjideki işbirliği değerlendirildi. Bu çerçevede, Davutoğlu’nun Bağdat ziyareti sırasında kararlaştırıldığı üzere Enerji Bakanı Yıldız’ın muhataplarıyla bir araya gelerek konuyu bütün boyutlarıyla ele alması üzerinde mutabık kalındığı bildirildi. İki bakanın görüşmesinde, Taner Yıldız’ın Bağdat’a yapılması öngörülen ziyaretinin de bu amaca yönelik zamanlı ve yararlı bir adım olacağı vurgulandı. Yıldız, 9 kişilik bir heyetle saat 15.25’te Başbakanlığa ait “Ata” uçağıyla Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Bağdat’a hareket etti.