Yıldız da olsa o bir çocuk işçi

Televizyonu her açtığınızda eve dolan seslerin arasında çocuk seslerinin çokluğunu fark ediyor musunuz? Çocuk işçiliğinin yükselişte olduğu alanlardan biri de eğlence sektörü.

ANKARA - Televizyonu her açtığınızda eve dolan seslerin arasında çocuk seslerinin çokluğunu fark ediyor musunuz? Çocuk işçiliğinin yükselişte olduğu alanlardan biri de eğlence sektörü. Reklâmlar, çocuk programları, yarışmalar bir yana televizyonda bir sezon boyunca gösterilen dizi sayısı ortalaması 80-100'ü buluyor. Her dizide ortalama iki çocuk rol alıyor.
Aileler genellikle 'Çocuklarına, çocukluklarından bir hatıra kalsın' düşüncesiyle oyuncu arayan ajanslara başvuruyor. Peki çocuklar göz önünde olmaktan nasıl etkileniyor, çalışma koşulları güvenli mi?
İş Kanunu değişebilir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çocuk yıldızlar konusuna da el attı. Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda hazırlanan çalışmada, 18 yaş altındaki çocukların sinema, tiyatro, müzik, bale, dans gibi işlerde, sirk, radyo, sinema, reklamcılık ve modellik gibi faaliyetlerde çalıştırılmasının izne bağlanması isteniyor. İzinler, uzman komisyon tarafından verilecek. Öneriler doğrultusunda, İş Kanunu'nda da değişiklik yapılabilecek.
Düzenleme Çalışma Genel Müdürlüğü Çalışan Çocuklar Bölümü'nün 'Çocuk İşçiliği Konusunda Ulusal Kapasitenin Geliştirilmesi Doğrudan Eylem Projesi' kapsamında. Projeyse Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı (IPEC) çerçevesinde yürütülüyor. (Radikal, aa)