Yıldız Ramazanoğlu: Gezi'nin kahramanlarından biri o müezzindir

Yıldız Ramazanoğlu: Gezi'nin kahramanlarından biri o müezzindir
Yıldız Ramazanoğlu: Gezi'nin kahramanlarından biri o müezzindir
İslami kesimin önde gelen yazarlarından Yıldız Ramazanoğlu Gezi Parkı eylemlerini değerlendirdi. Ramazanoğlu Gezi sürecinin baş kahramanlarından birinin Dolmabahçe Camii müezzini olduğunu söyledi.

Radikal.com.tr - Milat gazetesindeki yazılarına 'mevcut boşluğu dolduramadığı için' kısa süre önce son veren Yıldız Ramazanoğlu Gezi Parkı eylemlerini T24'ten Hazal Özvarış'a değerlendirdi. Zaman gazetesinde de yazan Ramazanoğlu Gezi direnişi sırasında Emek ve Adalet Platformu'nun Müslümanlara seslendiği ve “Bir zamanlar mazlum olmak şimdi bizim de zalimleşmemizi ya da zalimin yanında yer almamızı gerektirmiyor!” denilen bildiriye de imza atmıştı.
Röportajda İslami kesimde geçmişe yönelik olarak derin bir sorgulamanın başladığını belirten Ramazanoğlu'nun kızı da Gezi Parkı eylemcileri arasında yer almıştı.

Kadın hakları savunuculuğunda da İslami kesimin önde gelen isimlerinden biri olan Ramazanoğlu’nun Türkiye içinde ve dışında aktif olduğu sivil toplum örgütleri arasında Gezi Parkı sürecinin başlangıç noktası olan Taksim Platformu da var.


'EN BÜYÜK KAHRAMANLARDAN BİRİ MÜEZZİNDİ'

“Gezi’nin en büyük kahramanlarından biri müezzindi” diyen Yıldız Ramazanoğlu, gaz bombasından ve polis müdahelesinden kaçarak sığınan eylemcilere kapılarını açtığı için Başbakan Tayyip Erdoğan 'ı öfkelendiren Koç grubu bünyesindeki Divan Otel için de bir not düşüyor, “Divan Otel’in sahibi ben olsam yaralılara kapıları sonuna kadar açardım.”

Ramazanoğlu, Erdoğan İle Müslümanlık anlayışlarının, ideallerinin benzer olduğunu belirtiyor, ancak “İktidar çürütücü bir şey. Çok uzun süre iktidarda kaldığınız zaman, çok sağlam dostane eleştiriler de almıyorsanız bir şekilde otoriterleşirsiniz” dedi.


Ramazanoğlu, "Gezi eylemcilerini ayrıştıran özelliklerini görmemenin sizce AKP ’ye maliyeti ne olacak?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: Aslında bu gerilim politikasından AK Parti ’nin güçlenerek çıkacağı, safların daha da sıkılaşacağı ve önümüzdeki seçimlerde Gezi Parkı’nın sandığa AK Parti lehine yansıyacağı düşünülüyor. Son derece pragmatik, ilerisini öngörmeyen bir yaklaşım bu. Kısa vadede mümkün, ama uzun vadede kutuplaşma dili çok büyük çatışmaları tetikler. Orta Doğu’nun içinde bulunduğu duruma baktığımızda bize kan olarak, iç savaş olarak geri dönebilir. Acilen, hiçbir ortaklıkları olmadığı sanılan insanların insani ortak paydaya kader birliği içinde ortak geleceğin inşasına dönmesi lazım. Deniliyor ki, “Barış süreci selamette, kendi kulvarında ilerliyor.” Hiç güvenmemek lazım. İnanın, Kürtler sürece büyük ihtimam gösterdi, pamuklara sardılar, iyi-kötü, dindar-laik, Alevi-Sünni şekilde bir dil yeniden kullanılırsa ne barış süreci kalır, ne konsept.
Hükümetin kendi başlattığı bu süreci baltalaması düşünülemez. Çok önemli gelişmeler olacağını, enerjinin buraya akıtılacağını düşünüyorum. Barış süreci olmasaydı ağaç gibi bir duyarlılık adına sofistike bir eylem yapıldığına zaten tanık olamazdık. Hızla Gezi derslerini çıkararak barış sürecini devam ettirmemiz lazım.


Başbakan'ın Gezi Parkı sürecinin başlangıcında sarf ettiği, "Bir anne, babanın hoşuna gider mi kızının birinin kucağına oturması" cümlesini de değerlendiren Ramazanoğlu şöyle konuştu: "Korkunç. Kızlarım var ve bu cümleleri direkt kendime söylenmiş gibi hissettim. Başbakan’ı, özellikle Gezi Parkı'ndan beri, inanın, tanıyamıyorum. Kendi kişiliğiyle bağdaştıramayacağım kelimeler sarf etti. Gezi Parkı'ndaki gençlerle ilgili de. Tayyip Bey, Türkçe Olimpiyatları’nda altı yedi kez “bir tarafta şöyle gençler, bir tarafta böyle gençler” içerikli cümleler kurdu, üzücüydü. Taraflardan söz etmek barışa hizmet etmez. Evet, vandallık gördük, duvarlara yazılan hakaretler, küfürler gördük. Ama aynı gençliğin içinden birilerinin sprey boyaları alıp bütün bu küfürleri sildiklerini de gördük. O kötü dediğimiz gençliğin içinden insanlar Miraç Kandili’nde çok güzel bir atmosfer gerçekleştirdi.

Ramazanoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Sizin üzerinize nerede jeep sürüldü?
Bağdat Caddesi’ne yakın bir yerde 35 yaşlarında bir beyefendi üzerime ölümcül şekilde jeep sürdü. Kızım da Ankara’da çocuğuyla birlikte arabasının içindeyken bir grup arabayı sarstı, bayrak salladı. Kızım oradan çok zor çıktı, iki yaşındaki torunum gözyaşlarına boğuldu korkudan. Bu şartlar altında insanların endişelerini, kuşkularını yabana atmamak lazım. Yaralar sarılmış değil sanıldığı gibi, insanlar iktidara kim gelirse gelsin hakkaniyetle davranır düşüncesinde değil. Muhalefetteyken eski ayrımcılıkları harekete geçiyorsa, iktidara geldiğinde mesela CHP bize nasıl davranır acaba korkusu var. “İktidar el değiştirmiş gözükse de kamu kodlarını ellerinde tutanlar aynı” diye düşünülüyor. Görece eşitlik kesinlikle yerle bir olur, diye kaygılanan büyük bir kitle var. Bu yüz yıllık derin bir korku.


- Birkaç varsayım sorsak; sizce Başbakan’ın “Camiye ayakkabılarıyla giriyor" dediği gençler, camiye mücbir sebepten mi ayakkabılarıyla girdi yoksa saygısızlıktan mı?
Oradaki en doğru şeyi müezzin yaptı. O gençlere sahip çıktı. Kaldı ki o hengâmede yaralı insanlar can havliyle ayakkabıyla girmiş olabilirler camiye. Bunu o kadar da mevzu yapmaya gerek yok. Ama zannediyorum, siyasetin dili için bu kullanılabilir oldu. Bence müezzin Gezi meselesindeki en büyük kahramanlardan bir tanesi oldu.

- Başbakan biber gazı yemiş biri olsaydı konuşmasında sizce yine "Biber gazı sıkmak polisimizin en doğal hakkıdır, polisimiz demokrasi sınavını geçti, daha da kuvvetlendireceğiz" der miydi?
Kesinlikle demezdi. Bunun nasıl onur kırıcı bir şey olduğunu görürdü en azından. Ben de çok yakından yedim, yanımda Ahmet Türk ve başka kişiler de vardı. Var oluşunuza kast eden biber gazının böcek gibi üzerinize sıkılması kabul edilemez. Ama zannediyorum, Sayın Başbakan meşruiyetini "Seçilmiş hükümet varsa, kamudaki düzeni de sağlamak zorunda, yoksa her gelen meydanları harap edecek, otobüsleri yakacak" söyleminden yola çıkarak kuruyor. Ama neresinden bakarsanız bakın, şiddet şiddeti doğurdu. Otellere kadar sığınmış insanların üzerine gaz sıkmak, kabul edilemez.

- Divan Otel'in sahibi olsaydınız, siz de kapılarınızı açar mıydınız?
Sonuna kadar açardım. Nasıl açmam ki? Sebebi ne olursa olsun, yaralı insanlara kapısını açmayan bir insan düşünülemez. Ki açmayan bazı yerler olmuş...

- Koç ailesine "Otellerinde teröristlerle işbirliği yapandan hesabını soracağız" diyen Başbakan bu açıklamanız yüzünden sizden de hesap sormasın?
Sorabilir tabii. Zor durumda kalmış, yaralı insanlar evinizin kapısına gelirse onlara da kapınızı açarsınız ve tedavilerini sağlarsınız. Kapısı çalınan evim de olsa bunu yapardım, zaten eczacı olduğum için tedavilerine de hemen başlardım. Ama Koç suçlamalardaki gibi doğrudan bir organize içine girdiyse, iktidara karşı bir hareket örgütlemişse, tüm ihtiyaçları karşılamak gibi birtakım finansal imkânlar sağlıyorsa o ayrı bir konu. Ben bunu yaralı olanlar, gazdan kaçmak için sığınanlarla sınırlı olarak söylüyorum.

- Emek ve Adalet Platformu’nun metninden çıkan “kibir, zulüm, 28 Şubat hoyratlığı, Kemalist zihniyet benzerliği, devlet eliyle dağıtılan zenginlik” gibi keskin ifadelere rağmen siz bugün "AKP'den vazgeçmedik” diyor musunuz?
Kitlelere çok da güvenmemek lazım. Son derece kırılgandır alkışlayan kalabalıklar. Ben 80 kuşağından bir insanım, 12 Eylül'ü yaşadım. Seyirci olarak da değil, solculardan şiddet de gördüm üniversitede öğrenciyken. Tüm Türkiye tecrübelerinden sonra en ufak bir kutuplaşmaya tahammülüm yok, aşırı duyarlıyım. Artık herkeste bir parçamın olduğunu görüyorum. Başbakan’ın aşağılayan diline karşılık AK Parti kitlesine karşı o üstenci dilin entelektüel çevrelerde yeniden kurulduğunu da görüyorsunuz. Bu kötülük zinciri kırılmak zorunda.

Onları küçük gören, aşağılayan, oylarını daha değersiz gören bir zihniyet bu ülkede hâlâ yaşıyor. Topyekûn bir kitle olarak görülüyor AK Partililer, hâlbuki son derece entelektüel, inanılmaz birikimli, dünyada olup biten bütün tecrübeleri hazmetmiş nice insan var. Yeni bir dünyayla karşı karşıyayız ve insanları kutucuklara yerleştirme konforu artık yok. Herkes, kendi içinde de çoğulluk yaşıyor. Hâlâ başörtülü kadınları tek potaya sokmaya çalışıyorlar. Ama kızım benden çok farklı; kız kardeşim benden çok farklı. Dinlediğimiz müzikler, yediğimiz yemekler, kültür, yaşam biçimimiz... AK Partili seçmen son derece heterojen aslında. İzin verilmiyor ki (Julia) Kristeva’nın dediği içimizdeki çoğulluğu yaşayalım kimseye hesap vermeden, mahkûm edilmeden.


  http://www.radikal.com.tr/113887211388729

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Katiliyorum - Ali Fistan

  “Gezi’nin en büyük kahramanlarından biri müezzindi” Katiliyorum. Bu olaylar bircok gercek halk kahramani yaratti ve sahte kahramaanlarin (bknz bazi ppolitikacilar, sanatci gecinenler vs) takkesi tek tek dustu. Kirmizili Kadin, Siyahli Kadin, Duran Adam ve bircok diger halk kahramanlarinin yaninda bu muezzinimiz de en onemli halk kahramaanlari arasina girmis, dost dusmana musluman olmak ne demektir gostermis, ulkeyi yonetenler kendilerine oy atanlarin gozunden dahi tek tek duserken, muezzinimiz tipki digerleri gibi halkimizca bagrina basilmistir. Umariz basina birsey gelmez, devlet-hukumet onu teroriste yataklik etmekten ya da teroristlik yapmaktan dolayi mahkum etmez ya da daha kotusu uyguladiklari daha asagi seviyedeki toplumsal dislama, hedef gostermeye maruz birakmazlar. Hep beraber bizlere dusen tum bu insanlara, halkimiza, birbirimize sahip cikmaktir. Halkina bu zulmu gosterenleri dusurmeye falan bile gerek yok, kendi kendilere hizla kafa ustu cakilmaktalar. Ah ama hukumetin esas derdi bu degil, o birligi yikamayacagini zaten gormus durumda ama korku, baski taktikleri bunlar degil mi? "Ben bu muezzini 6 saat terorle mucadelede tutayim, ayni sorulari 6 saat sorayim da bak bi daha yapan muezzin, imam cikiyor mu?". Dert bu. Etkili bir yontem ama hesap edemedikleri kendi tabani dahi ignelerini coktan cikarmis ve hukumete yoneltmis durumda, zira insan olan, vicdani olan neyin ne oldugunu cok rahat goruyor.

  faşizm artık açıktır. - uyusuk

  yok vandallık yok sokak şiddeti vs vs vs ... Kameraların gözünün önünde silahını kaldırıp bir göstericiyi vuran tutuksuz yargılanacak mış mış mış... insan hayatını bu kadar ötekileştiren ve değersiz gören bir iktidar açıktan diktatördür, faşisttir. Kalkıp ta burada göstericiler şunu bunu yaptı demeyin artık. Asker öldürdü serbest kaldı. bu gün polis öldürüyor serbest kalıyor. dikkatiniz çekerim dayaktan şiddetten bahsetmiyoruz. ÖLDÜRÜYOR VE ORTALIKTA DOLAŞIYOR!!!!

  camiler kutsal mekanlar değildir. - sktk60

  başbakan havaalanı konuşmasında başörtülü kızlarıma bacılarıma saldırdılar camiye ayakkabılarla girdiler içki içtiler diye başörtüsüne ve camilere kutsallık elbisesi giydirdi yaptığı siyasi hataları örtmek için milleti uyutma yolunu seçti bana göre camiler kutsal yerler değil kutsal olsaydı peygamber döneminde gözleri görmeyen sahabeyi camiye işettirmezlerdi sonra kanuninin damadı rüstempaşa osmanlıya rüşveti sokan adam diye anlatılır eminönü tahtakalede rüstempaşa camii vardır bu caminin rüşvet paralarıyla haram parayla yaptırıldığı bilinir türkiyede yapılan gerek osmanlı gerek cumhuriyet tarihindeki camilerin kaç tanesi alnının teriyle helal yoldan kazanılmış parayla yaptırılmıştır dibinde haram yatan camilerin bana göre bir kutsallığı yoktur sadece siyasilerin oy depoları ve din tacirlerinin toplanıp kendi aralarında anlaşmalar yaptıkları yerlerdir gerçek olarak allah rızası için camiye gidip samimiyetle namaz kılan ibadet eden müslüman kardeşlerime ise allahın rahmeti ve selamı onlarla olsun derim.

  YILDIZ HANIMEFENDİ - pispor

  gerçekler önünde boynumuz kıldan incedir ve gerçeği söyleyenlerin dile getirenlerin ve bizzat uygulamasını yapanların önünde saygı ile eğiliriz başbakanın açıklamaları zaten kimse ciddiye almadı ne oldu ise başbakanın zararına oldu halkı kandırdı o cami olayı ve bir hanımın darp edilmesini hep gündemde tutan sayın Erdoğan çok şey kaybetti insan politika yapar popülizm yapar ancak böyle kutsal yerleri ve bir çocuklu hanımın üzerinden yapması çirkindir.

  ADAM OLMAK - HARAYDIN

  Adam olmanın şartı ya göründüğün gibi olmak ya olduğun gibi görünmektir.Gezi parkı protesto edenler yerden göğe kadar haklıdır. Ama gezi parkından soskak anarşisi çıkaran, yok vali değişsin yok bilmem ne diye yeniçeri ocağı gibi ultimatom veren ortaçağ ilkel kafalılar öğrenmek zorunda ki adam gibi gezi parkı isteğinde ısrarlı olun onu bahane edip yeniçeri zorbalığına soyunanlar yeniçerilere ne olduğunu aynı zırvalara Brezilya, Almanya, İngiltere, ABD polislerinin nasıl davrandığını öğrenmek zorunda. Ağaç kesip beton mağara yapmaya kimsenin hakkı yok. çevreden yıkın 20 sıra hem cami hem kışla yapın meydanı 10 kat fazla ağaçla kaplayın. İnsan ağaçla oksijen alır, nüfus 10a katlıyor efendiler üç ağacı 30 yapacaklarına kesip beton mağara yapıyorlar yok öyle çevrecilikten yeniçeri anarşisi çıkarıp vali kellesi istemek yada üç ağacı veton mağaraya çevirmek, ne kahramanı, anarşinin kahramanı mı olur? Yeniçeri kahramanları nerede, hoşafın yağını soranlar, 212.yy versiyonu da ancak böyle muamele görür.

  öz eleştiri yaparken bile ayrımcılık - uyusuk

  Bir dönem Türkiye sinde dindar kesime karşı militan bir laiklik anlayışı içerisinde hoş olmayan antidemokratik uygulamaların yapıldığı doğrudur. Ancak bu kesime karşı demokratik haklarının engellenmesi boyutuyla sınırlı kalan müdahaleler gerçekleşirken Türkiye de neler oluyordu. Sol sosyalist öğrenciler ve kürtler beyaz renkli torosların içinde kayboluyor kiminin cesedi bulunuyor kiminden halaa haber yok. Memurlar özlük hakları için mücadele ederken işinden oluyor. Bugünü aratmayacak şekilde polis şiddetine maruz kalıyor. Madımak yanıyor. Az daha geçmiş dindar nesillere soykırım değil, alevi ve kürtlere soykırım denemelerinin katliamların tarihidir. Demem odur ki; bugün iktidar olan anlayış bu ülkede hiç bir zaman mağdur olmamıştır, mağduru oynamıştır. Kuruluş yıllarının chp si ile bugünün akp si arasında çok ince detay farklılıklar vardır. aynı devlet yönetim anlayışı hakimdir. O yüzden lütfen rica ediyorum artık bu mazlum maskenizi bir kenar bırakın her zaman devletin totoliter ve otoriter destekçileri olduğunuz gerçeğini anlatmaya başlayın.

  İslamcı - esiroglu

  Tereci, Manavcı, İslamcı...Müezzine yalan ifade için baskı yapmak kimin kahramanlığı? ÜStelik görüntüler sosyal medyayada varken