Yıldız Teknik'te kadrolaşma tartışması

Kürt sorununa dair görüş beyan eden öğretim görevlisine kadro vermeyen İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü'ne İslam'ı referans alan görüşleriyle tanınan isimler atanınca tartışma çıktı


UMAY AKTAŞ SALMAN


İSTANBUL - Sözleşmeli öğretim görevlisi Özgür Sevgi Göral’ı bir televizyon kanalında Kürt sorunu konusunda görüş beyan edince, hak ettiği kadroya atamayan, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü bu kez ‘kadrolaşma’ iddialarıyla gündemde.
YTÜ Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Bölümü yeni akademik yıla kadrosunda büyük bir değişiklikle başladı. Bölüm başkanlığına İlahiyat anabilim dalında dersler veren Prof. Dr. Sait Özervarlı atandı. Bölüme, ataması yapılan diğer beş öğretim üyesi de ‘İslami’ vurgulu yorum ve makaleleriyle tanınan öğretim üyeleri.
Zorunlu olarak tüm üniversitedeki öğrencilere okutulan ‘Toplumsal Yapılar ve Tarihsel Dönüşümler’ dersinin yanı sıra sosyoloji, felsefe, bilim tarihi gibi seçmeli derslerin de verildiği İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’ne atanan isimler şöyle:

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sait Özervarlı: Çalışma alanları soysal kuram, toplumsal felsefe ve kent sosyolojisi olan ve kendi isteğiyle yurtdışına gittiği söylenen Prof.Dr. Ayşegül Baykan yerine bölümün yeni başkanı Marmara Sosyal Bilimler Enstitüsü İlahiyat Ana bilimdalı Kelam bölümünde dersler veren Prof. Dr. Özervarlı oldu. Özervarlı bir dönem Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi’nde de çalıştı.

Vakit gazetesinde yazıyor
Yard. Doç. Dr. Süleyman Doğan: Fatih Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden gelen Doğan, Türk birliği için çalışan Turan Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin bilim kurulu üyesi. Doğan’ın Zaman, Güneş, Yeni Şafak, Vakit, Ortadoğu, Önce Vatan gazetelerinde yazıları yayımlanıyor. Haftalık Aksiyon, İslam Dergisi, Türk Dünyası Tarih ve Kültür Dergisi Kız Kulesi gibi dergiler de Doğan’ın yazdığı yayın organları arasında.
Prof. Dr. Neşet Toku: Erzurum Atatürk Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden gelen Toku türbana özgürlük bildirisine imza atan akademisyenlerden. Zaman gazetesinin yorum sayfasında yazılar yazanToku’nun siyaset ve islem felsefesiyle ilgili kitapları var.
Doç. Dr. Ergün Yıldırım: Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Bölümün’den geldi. Yenişafak gazetesinin yorum sayfasının yazarları arasında bulunan Yıldırım’ın ‘Değişen Din anlayışının Sosyolojisi’ , ‘Türkiye’nin Modernleşmesi ve İslam’, ‘İktidar Mücadelesi ve Din’ isimli kitapları bulunuyor.
Doç. Dr. Caner Taslaman: Kuantum Teorisi, Felsefe ve Tanrı, Evrim Teorisi ve Tanrı, Big Bang ve Tanrı, Din Felsefesi Açısından İzafiyet Teorisi, Din Felsefesi Açısından Entropi Yasası, The Quran: Unchallengeable Miracle isimli bir kitabı var. Boğaziçi Sosyoloji mezunu Taslaman, Marmara İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora yptı.
İki dönem YTÜ’de ‘Toplumsal Yapılar ve Tarihsel Dönüşümler’ dersini veren Yeşim Yasin, bölümün kadrolaşmaya çok uygun olduğunu belirterek, “Bütün okula ders veren bir bölüm. Hedef kitlenize çok güzel ulaşabilirsiniz” dedi. Bir yıl ‘Felsefeye Giriş’ dersleri veren Deniz Hakyemez ise “Geçen senenin bitiminde herkes hangi günler ders vereceğini seçti. Alınan kişilere baktığınızda çok açık kadrolaşma var” diye konuştu. Üç senedir bölümde ders veren Cangül Örnek ise “Gücüme giden bize kapıyı gösterirken çağırmadılar bile, sadece mail attılar” diyor
Yıldız Teknik Üniversitesi Basın Danışmanı Murat Erdin ise eleştirilere tepkili: “Bahsettiğimiz konu insan ve toplum bilimleri. İnsanın olduğu yerde din vardır zaten. Dolayısıyla ilahiyatçının böyle bir bölümde olmasında garipsenecek hiçbir şey görmüyorum. Daha öhceki bölüm başkanı Ayşegül Baykan yurtdışına araştırma yapmak için gitmek istediğini kendi söyledi.”

Başbakan da mektup yolluyor
Erdin çıkarılan sözleşmeli öğretim görevlileri içinse şunları söylüyor: “Üniversitemiz çalışanları telefon ya da başka şekilde ulaşamadıkları için mail atmış olabilirler. Başbakan ile CHP Genel Başkanı bile birbirlerine mektup yolladıktan sonra mail göndermek bir bildirim sayılır.”