Yıldızlar Barzani ve Meşal'di

Yıldızlar Barzani ve Meşal'di
Yıldızlar Barzani ve Meşal'di

Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani Erdoğan ın politikasına destek verdiğini söyledi.

Kongrede yabancı konuklardan en çok ilgi Barzani ve Meşal'e gösterildi. Barzani kürsüye çıkınca, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganı atıldı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

AK Parti 4. Olağan Büyük Kong-resi’ne başta Ortadoğu olmak üzere pek çok ülkeden siyasi parti temsilcisi ve liderin de bulunduğu 200’e yakın yabancı konuk katıldı. Partililerden en çok ilgili gören konuklar ise Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Hamas lideri Halit Meşal oldu. Meşal’in ismi anons edildiğinde salonda büyük alkış koparken, Barzani konuşmasına başlarken salonda bazı AK Partililer ellerinde Türk bayrakları ile ‘ Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganları attı. Meşal Başbakan Erdoğan ’a, “Sen sadece bir Türk lider değilsin. Artık İslam âleminde de bir lidersin” dedi. Barzani Erdoğan’ın ‘Kürt Sorunu’na ilişkin izlediği politikaya destek vererek, ‘tüm Kürtlerin’ bu süreci desteklemesini istedi.
Misafirler arasında, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Sudan Devlet Başkan Yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha, Tarık Haşimi, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, Pakistan Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif, eski Bosna Hersek Devlet Başkanı Haris Sladziç, eski Lübnan Devlet Başkanı Emin Jamayel, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder, eski Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşit el Gannuşi, Filistin Hamas Lideri Halid Meşal de yer aldı. Erdoğan da konukları selamladı. Mesut Barzani’nin ismi anons edilirken “Kürdistan” sözünün telaffuz edilmemesi dikkat çekti. 

Haşimi teşekkür etti 

Irak’ta Başbakan Nuri El Maliki ile yaşadığı politik gerginlik nedeniyle ülkesini terk eden, sonra da yargılandığı mahkemece idama mahkum edilen Haşimi de “Kardeşim ve dostum Erdoğan” diye başladığı konuşmasında Erdoğan’a Irak politikası nedeniyle teşekkür etti ve “Irak’a desteği asla unutmayacağız “ dedi.
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani, kongrede Kürtçe yaptığı konuşmasının büyük kısmını Kürt soruna çözümüne ayırdı. Hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını ifade eden Barzani, Başbakan Erdoğan’ın Kürt Sorununun konusunda izlediği politikaya destek verdiğini, “Partinizin ve liderinizin politikalarının önü açık ve doğru bir yolda oluğunu görüyorum. Bu politikaya karşılık tüm Kürtlerin bu süreci desteklemesi gerektiğine inanıyorum” sözleriyle ifade etti. Barzani Türkiye ile “Kürdistan bölgesi” arasındaki ilişkilerin önemli bir düzeye ulaştığını kaydetti.
Kürsüye geldiği sırada salondan yoğun alkış alan Meşal, konuşması sırasında da sık sık destek alkışı aldı. Başbakan Erdoğan’dan övücü sözlerle bahseden ve “Sen sadece Türkiye’nin değil İslam âleminin de liderisin” diyen Meşal, Türkiye’nin ümmet aidiyetini reddetmeden çağdaş dünyayla uyumlu bir ülke olduğunu, bu açıdan da bütün dünyaya İslam’ın aydınlık yüzünü sergilediğini belirtti. Geçmişte Filistin halkı için şehit olan Türkleri unutmadıkları gibi Mavi Marmara’da hayatını kaybeden Türkleri, Erdoğan’ın Filistin’e verdiği desteği de asla unutmayacaklarını söyleyen Meşal, “Sen sadece Türkiye’nin değil İslam âleminin de liderisin” dedi.
Meşal, “Türk halkının kendi baharını yaşadığını” belirterek Arap halklarının özgürlük, adalet talep ettiğini, demokratik bir rejim isteğiyle tepki gösterdiğini söyledi. Meşal, Hz. Muhammed’e hakaret edilen filme tepki gösterdi ve tüm dinleri koruyacak yasa çıkarılmasını istedi.