Yılın davası en ağır cezayla bitti

Finlandiya'da mafya hesaplaşmasında İsveç vatandaşı Volkan Ünsal'ın öldürülmesiyle ilgili davada dört kişi, en ağır hapis cezasına çarptırıldı.

HELSİNKİ - Finlandiya'da mafya hesaplaşmasında İsveç vatandaşı Volkan Ünsal'ın öldürülmesiyle ilgili davada dört kişi, en ağır hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklara, suçlarını kabul etmemeleri ve Ünsal'ın cesedinin bulunmamasına rağmen müebbet hapis cezası verildi.
Helsinki Bölge Mahkemesi'nde cuma günü yapılan duruşmada, 31 yaşındaki Şilili Leo (Finlandiya'da mahkeme sürecinde zanlıların soyadları açıklanmıyor) cinayete azmettirmekten suçlu bulundu. 26 yaşındaki Volkan Ünsal'ın çocukluk arkadaşı 27 yaşındaki Janne, 34 yaşındaki Jani ve 48 yaşındaki Rami ise Ünsal'ı öldürmek ve cesedini yok etmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Finlandiya'da son yıllarda ilk defa aynı davada dört kişi ömür boyu hapis cezası aldı. Ülkede yılın olayı haline gelen davada bu kadar ağır cezaların çıkması polisin çetelere karşı mücadelesinin bir zaferi olarak görülüyor.
Ünsal, Helsinki'nin Vuosaari semtinde Ekim 2003'te kiralık katiller tarafından öldürülmüş ve cesetle beraber delillerin çoğu yok edilmişti. Ceset tüm aramalara rağmen bulunamazken, polisin ısrarlı takibi sonucu cinayetle ilgili önemli ipuçlarına ulaşılmıştı. Bu ipuçları arasında Ünsal ve iki sanığın bir otelden birlikte çıktığı video kasedi, Ünsal'ın kot ceketi, saat, yüzüğü ve cinayetten sonra sanıkların ateşe verdiği kanlı kanepenin kalıntıları da var.
Cinayetle ilgili dava 2004 yılının aralık ayında başlamış ve en son Volkan Ünsal'in kendisi gibi sabıkalı olan babası Bekir Ünsal dinlenmişti. Polis yetkililerine göre göre cinayetin nedeni, Volkan Ünsal'ın diğer çete üyeleriyle birlikte 2002 yılında İsveç'in Arlanda Havaalanı'da yaptıkları 4 milyon avroluk soygunun parasını kendi zimmetine geçirmesi. Volkan'ın paralarla birlikte kaçıp, kendilerini de polise ihbar etmesi üzerine çete lideri Leo, üç tetikçi tutarak Volkan Ünsal'ı öldürttü.


    http://www.radikal.com.tr/7364707364700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.