'Yılın doktoru'na terörden müebbet hapis cezası

'Yılın doktoru'na terörden müebbet hapis cezası
'Yılın doktoru'na terörden müebbet hapis cezası

Doktor Ali Dursun (en sağda) 21 yıl önce geçen yıl Bakan Recep Akdağ'ın elinden ödül almıştı.

Geçtiğimiz yıl Diyarbakır'da 'yılın doktoru' seçilen ve ödülünü dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın elinden alan Ali Dursun, 1992'de başlayan 'PKK üyeliği' davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Radikal.com.tr - Karakol baskınında bir eri şehit eden ve 12.5 yıl hapis yatan Ali Dursun’un, geçen sene ‘yılın doktoru’ seçildiği ortaya çıktı.

VATAN gazetesinden Damla Güler’in haberine göre 1992’de PKK ’nın eylemlerine katıldığı iddia edilen bir gruba açılan ve yaklaşık 21 yıldır devam eden davada ikinci kez karar çıktı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yürüttüğü davada yargılanan 8 sanıktan 5’i müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Müebbet ceza alan sanıklar arasında Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nde pratisyen hekim olan Doktor Ali Dursun da vardı. 
Dursun, geçtiğimiz yıl “yılın doktoru“ seçilmiş ve ödülünü eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın elinden almıştı.

KOD ADI DA 'DOKTOR'

Mahkemenin gerekçeli kararına göre Dursun’un PKK ile ilişkisi 1988’de kazandığı Bursa Uludağ Tıp Fakültesi öğrencisiyken başladı. Dursun, PKK’nın gençlik örgütlenmesi içinde ‘Doktor’, ve ‘Edip’ gibi kod isimleri kullandı.
Dursun, 2 Nisan 1992’de 4 PKK'lıyla birlikte Bursa’daki Kestel Jandarma Karakolu’na saldırmakla suçlandı. Bu saldırıda jandarma eri Durmuş Özer şehit olmuştu. Bu eylemden sonra İstanbul’a gittiği ve bazı yaralı örgüt üyelerinin tedavisiyle ilgilendiği iddia edilen Dursun, iki örgüt üyesinin ölümüne sebep olmakla suçlanan Ahmet Akgül isimli PKK'lının ‘halk mahkemesi’ adı altında sorgulanmasına katıldı. Akgül'ün 'ölüm cezası'na çarptırıldığı bu 'yargılama'da ses kaydı alındığı ve infazı da yine Ali Dursun’un yaptığı öne sürüldü. Bu olaydan 10 gün sonra Dursun ve arkadaşları İstanbul Emniyeti’nin düzenlediği bir operasyonla gözaltına alındı ve tutuklandı. 

12.5 yıl TUTUKLU KALDIEmniyet ve Savcılık da bu eylemleri kabul ettiği ifadesinin işkence yoluyla alındığını söyleyen Dursun, 11 Nisan 2003'te ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Yargıtay, çelişkilerin giderilmesi ve maddi gerçeğin kuşkuya yer vermeyecek şekilde ortaya konulması gerektiğini belirterek mahkemenin kararını bozdu. Böylece 12.5 yıl cezaevinde kalan Dursun, 30 Aralık 2004 tarihinde yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

ÖDÜL VE MÜEBBET
Yargılama süreci devam ederken Ali Dursun da henüz 1’inci sınıfta ayrıldığı Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geri döndü. Bu arada evlendi, 3 çocuk sahibi oldu. Tıp Fakültesini bitirdi, hatta onur belgesi bile aldı. İlk görev yeri Mardin‘in Derik ilçesiydi. Aile hekimi olarak göreve başladı. Geçen yıl ise Sağlık Bakanlığı tarafından “yılın doktoru” ödülüne layık görüldü. Aynı törende yılın doktoru ödülünü alan bir diğer isim ise Dursun’un Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan kardeşi Recep Dursun’du. İki kardeş de ödüllerini dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın elinden aldı.

Ancak ikinci kez yapılan yargılamada da mahkeme kararını açıkladı. Dursun’un avukatı, savunmasında müvekkilinin saygın bir kişi olduğunu belirterek, aldığı plaketi ve Sağlık Bakanı imzalı ‘Yılın Doktoru’ seçildiğine dair yazıyı sundu. Ancak mahkeme Dursun’a yine beraberindeki 4 kişi ile birlikte müebbet hapis cezası verdi. 

'HER ŞEYE SIFIRDAN BAŞLADIM'
Vatan gazetesine mahkemenin kararını da değerlendiren Ali Dursun şöyle konuştu: “İnsana bir damga yapıştırıldığında kolay silinmiyor. Bir insan topluma kazandırılacaksa bundan daha iyi kazandırma olabilir mi? Her şeye sıfırdan başladım. Ben bunun somut örneğiyim.”


  http://www.radikal.com.tr/112216911221693

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O ZAMAN - pispor

  geçmişte suç işleyen ve cezasını çeken insanları nasıl yaşama topluma entegre edeceğiz.burada bir çelişki var.biz sadece ,ilk defa suç işlemiş insanlarımıza hep bu şüphe ile bakarsak,yanlış olur.

  mesele "unvan" meselesi degil - keryil

  mesele, yargilama surecinde kendini topluma geri kazandirmis bir insani muebbet hapisle cezalandirmanin kime ne fayda getirecegidir. bizim bu insanlara ceza verilsin istiyor olmamizin sebebi intikam degil, kendilerinin topluma karisabilmeleri ve yaptiklarinin yanlisligini anlamalari. daha ogrenciyken tutuklanan doktor bey de surec icerisinde okuluna geri donmus, bitirmis, halka hizmet vermeye baslamis hatta ustun basari belgesi almis. bu insani, tum bu gelismelerden once isledigi sucu icin muebbet verirseniz bu cezayi neden verdiginizi izah etmekte zorlanirsiniz. zira "iyi hal indirimi"nin aslinda gerekcesi ve guzel bir ornegi bu olaydir. ama tabi ki bu soylediklerim tartismasiz seyler degil, zira en basiti bu duruma nasil bir ust sinir getirecegimiz (yani her sucun ayri bir agirligi varsa bu uygulama hangi suclara uygulanabilir), bunun kotuye kullanilip kullanilamayacagi vs. ama bu ornekte ceza infaz edilmese bana yanlis gorunmezdi.

  unvan cezayi ortemez,suc varsa ceza'da olmali - world

  suc islemis birinin Doktor yada profesor olmasi cezalandirilmasina engelmidir,Bu Doktor kanunlar karsisinda siradan insanlar gibi esit statudedir,suc varsa cezada olmali Adalet esit dagitildiginda kendini gosterir, simdi gitsin hapiste mahkumlari iyiletirsin