Yılın şaşkınları: Ayran içtik, yorgun düştük

İSTANBUL - Yakaladıkları uyuşturucu satıcısını ekip otosundan kaçıran ve durumu üstlerine de bildirmedikleri için rüşvetle suçlanan polislerin yargılanmasına başlandı. Sanık polisler “Yorgunduk. Kelepçe de bozuktu. Nasıl olduğunu anlamadan kaçtı. Yine yakalarız diye durumu bildirmedik” dedi.   
Uyuşturucu satıcılığıyla suçlanan ‘Abi’ lakaplı İslam Y., Etiler Mayadrom Alışveriş Merkezi’nde yakalandı. Ancak İslam Y., ekip otosundan kaçtı. Durumu üstlerine bildirmeyen tutuksuz sanıklar Başkomiser Mehmet Ede ile polisler Enver Anar, Halid Dağ, Abdullah Karabacak, Muhammet Koç, Aydın Alişan ve Mehmet Güneş’in yargılanmasına İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.
Ede, Narkotik Şube Müdürlüğü Ekipler Amirliği’ne vekaleten baktığını  olay günü Tekstilkent’te çok miktarda uyuşturucu ele geçirdiklerini ve iki kişiyi gözaltına aldıklarını söyledi.  Polislerden Enver Anar’sa “Tamamen önceki operasyonların vermiş olduğu yorgunluk ve dikkatsizlikten kaynaklandı” dedi ve olay gününü şöyle anlattı: “Geç saatlere kadar çalıştık.  Tekstilkent’teki operasyonda 1500 koliyi tek tek açtık. Uyuşturucu kokusu nedeniyle devamlı ayran içtik. Yakut’u arabaya aldık ancak kelepçe bozuk, araç da küçüktü. Diğer aracı bekledik. Önde Halid ile Aydın oturuyordu. Şahıs; ben ve Abdullah’ın ortasındaydı. Abdullah, gelecek ekibe bulunduğumuz mevkii tarif ederken araçtan indi. Ben de indim. Ne olduğunu anlayamadan şahsın kaçtığını gördük. Yakalayamadık.”  Anar, “Neden indiniz?” sorusuna, “Yorgunduk. Trafik vardı. Sıkılmıştık herhalde” diye cevap verdi. 
Ede de “Tahkikatın ilk günüydü, bir iki günde yakalayacağımızı düşündüğüm için üstlerime haber vermedim” dedi. Polisler görevi kötüye kullanma suçlamasıyla, üç yıl hapis istemiyle yargılanıyor. (Radikal)