Yıllardır ismi Baykal'la anılan Erdem istifa ediyor

22 Temmuz seçimleri sonrasında parti yönetiminden kopmaları engellemekte zorlanan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisine en yakın iki isimden biri olan Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'i de kaybetti. Erdem, bugün partideki bütün görevlerinden istifasını açıklayacak.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - 22 Temmuz seçimleri sonrasında parti yönetiminden kopmaları engellemekte zorlanan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisine en yakın iki isimden biri olan Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'i de kaybetti. Erdem, bugün partideki bütün görevlerinden istifasını açıklayacak.
Erdem, "Parti ile ilgili ciddi kaygılarım var. Umarım istifam işe yarar ve CHP sosyal demokrat çizgiye yerleşir" dedi.
Baykal'ın parti içindeki en güçlü desteği olan Genel Sekreter Önder Sav ve Eşref Erdem dengesi bozuldu. Sav ile Erdem arasındaki 'ikinci adamlık' mücadelesi, Çankaya İlçe Başkanı Mustafa Yıldırım'ın Ankara il yönetimince görevden alınmasıyla sona erişti. Yıldırım'ın karara itirazının görüşüldüğü önceki günkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından önce arkadaşlarına "Eğer göreve iade edilmezse isitifa edeceğim" diyen Eşref Erdem, Baykal'ın desteğini alamayınca toplantıyı terk ederek istifa kararı aldı.
'Keşke böyle olmasaydı'
Baykal'ın, Yıldırım'ın görevden alınması durumunda partiden kopmalar olabileceği konusunda MYK öncesinde bilgilendirilmesine karşın 'Bir şey olmaz' dediği öğrenildi. Karar vermekte zorlanan Baykal toplantıda Sav ve Erdem'e "Keşke böyle olmasaydı" diye seslense de Yıldırım'ın geri dönüşüne kapı aralamadı. Bunun üzerine Erdem toplantıyı terk etti. Baykal'ın bu tavrı Erdem'i destekleyen grup içinde soğuk duş etkisi yarattı.
Erdem, en son iki ay önce de istifa noktasına gelmiş, Baykal'a istifasını sunmak istemiş, ancak Baykal kabul etmemişti. Erdem, bir süredir CHP'nin Güneydoğu politikalarından rahatsız olduğunu söylemeye başlamış ve en son Kuzey Irak'a müdaheleyi öngören tezkere oylamasında partisinin tersine "hayır" oyu kullanmıştı.
Toplantıyı terk ettikten sonra Erdem'i istifa etmemesi için yakın markaja alan arkadaşları "Sizin tek başına hareket etme hakkınız yok. Sizin arkanızdaki binlerce partiliye karşı sorumluluklarımız var. Birlikte sonuna kadar mücadele edelim" dese de Erdem'i ikna edemedi. İstifa noktasında kararlı olan Erdem'in kurmayları "Bu hareket Genel Başkanı kurultay öncesi rahatlatmaya dönüktür. Sıkıntının asıl kaynağı olan Sav'ın da istifa etmesi lazım" dediler.
Erdem aldığı kararla ilgili Radikal'e şunları söyledi: "Yarın (bugün) ayrıntılı bir açıklama yapacağım. İstifa noktasında bir tereddütüm yok. Benim bu hareketim Genel Başkana karşı bir hareket değil, ancak parti ile ilgili ciddi kaygılarım var. Üç senedir söyleğim bazı noktalar var. Bu son olay bardağı taşıran damladır. Bu biraz Genel Sekter'in parti anlayışına ve ahlakına bir tepkidir. Çünkü bu haliyle partiyi büyütmek mümkün değildir. Ancak bu olayı çok fazla büyütmüyorum, sorun partinin geleceği ile ilgilidir. Ama Parti Meclisi dahil bütün görevlerimden ayrılacağım doğrudur. Partiden ayrılmam söz konusu değil Yarın (bugün) istifa dilekçemi vereceğim. Partiden ayrılmam söz konusu değil.
'Parti sağa kaydırılıyor'
Parti yönetimiyle ilgili seçim öncesinden başlayan kaygılarım vardı. Genel Sekreter partiyi giderek küçülten bir anlayış içinde. İstifamın Çankaya ilçe olayıyla, ya da sadece idare ile ilgili görülmesini istemiyorum. Kaygılarımı seçim öncesinden bu yana partinin meşru platformlarında dile getirmeye, dışarıda konuşmamaya gayret ettim. Partinin giderek sağ bir çizgiye oturmakta olduğunu, Güneydoğu konusunda, Irak konusunda, siyasete müdahaleler konusunda giderek sosyal demokrat, demokratik sol çizgiden ayrılmakta olduğunu görüyorum. Umarım istifam işe yarar ve CHP yeniden sosyal demokrat çizgiye yerleşir."