Yılmaz: Diyabet hızla artıyor

Yılmaz: Diyabet hızla artıyor
Yılmaz: Diyabet hızla artıyor
Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M.Temel Yılmaz, "En önemli 6 kronik hastalığın 5'inde diyabetin etkisi var. Diyabet hızla artıyor" dedi.

Türkiye Diyabet Vakfı, Aydın Doğan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine ‘Obezite ve Diyabet İlişkisi’ konulu bir konferans verdi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Diyabet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, “Gelecekte dünyanın karşı karşıya kalacağı iki sorundan biri kronik hastalıklar olacak. En önemli 6 kronik hastalığın 5’inde diyabetin kendisinin de etkisi var” dedi.
Aydın Doğan Vakfı tarafından Bağcılar’da yaptırılıp Milli Eğitim Bakanlığı ’na bağışlanan Aydın Doğan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde düzenlenen konferansa, Türk Diyabet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M.Temel Yılmaz, Doğan Holding Başkan Yardımcısı Dr. Gündüz Tezmen, Aydın Doğan Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Gündüz Alpman ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Aydın Doğan Vakfı’nın katkılarıyla ‘Sağlık Günleri’ adı altında düzenlenen etkinliklerin ilki olan konferansın açılış konuşmasını Türk Diyabet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz yaptı.
Yılmaz, “Dünya Ekonomik Forumu’nda Çin ekonomisi, finansal kriz, Ortadoğu’da yaşanan savaşlar, göçler, AIDS gibi kavramlar tartışıldı. Gelecekte karşımıza çıkacak en büyük iki sorun finansal kriz ve kronik hastalıklar olacak” diye konuştu. Dünyanın birkaç bölgesi dışında bulaşıcı hastalıklarla yapılan mücadelenin kazanıldığını hatırlatan Yılmaz, bulaşıcı hastalıklar yerine insanlığın karşısına kronik hastalıkların çıktığını vurguladı. Yılmaz, öğrencilere,“40 yıl sonra bu sınıfın üçte birinde diyabet, 40 yıl sonra bu sınıfın yarısında da obezite olacak” dedi.

Diyabet neden bu kadar hızlı artıyor?


Diyabetin Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre inanılmaz bir hızla arttığını anlatan Yılmaz, vakfın yaptırdığı araştırma hakkında da bilgi verdi. İstanbul ’da okul kantinlerinde fast food kültürünü yansıtan ürünlerin ve içeceklerin satıldığını belirten Yılmaz, “İnsanları şişmanlatan yağlı yiyecekler ve beyaz ekmek tezgâhlarda yerini alıyor. Bu yiyeceklerle mücadele etmek zorundayız” dedi. Konferansın ardından katılımcılara okulun müdiresi İncigül Ulaş çiçek verirken, Diyabet Vakfı görevlileri, öğrencileri şeker taramasından geçirdi.