Yılmaz Erdoğan: Barışa destek yüzde 110

Yılmaz Erdoğan: Barışa destek yüzde 110
Yılmaz Erdoğan: Barışa destek yüzde 110
Akil İnsanlar Heyeti üyesi sanatçı Yılmaz Erdoğan, sürece desteği anketlerdeki gibi yüzde seksen değil, çok daha fazla olduğunu söyledi.

ŞANLIURFA - Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi Grubu çalışmalarına devam ediyor. Başkan Vekili Kezban Hatemi, çözüm sürecine ilişkin, "Herkesin senelerdir bunu özlediğini her halinden görüyorsunuz" dedi.

Hatemi, grup olarak Şanlıurfa'da gerçekleştirdikleri temaslarla ilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'da insanların barışa olan inançlarının yüksek olduğunu ve çözüm sürecini tam anlamıyla desteklediklerini söyledi.

Barış sürecinde daha çok ilerleme kaydetmeyi düşündüklerini belirten Hatemi, şöyle devam etti:

"Bu ülkenin yer altı ve yer üstü zenginlikleri, geçmişi, kültürü geleceğimizin inşası için çok önemli bir bağlayıcı çimento diye düşünüyorum. Bu bilinçle inşallah, barış sürecinde daha çok ilerlemeler kaydedeceğimizi ve ne kadar büyük değerlere sahip olduğumuz bilincinde yeni nesiller yetiştireceğimizi umut ediyorum.

Halkın içinde gezdiğimiz sırada onların çok neşeli olduğunu gördüm. Çimenlerin üzerinde yüzlerinden neşe saçan ve mutluluk içinde insanları gördüm. Herkesin senelerdir bunu özlediğini her halinden görüyorsunuz."

"HALK NE YAPTIĞINI İYİ BİLİYOR"
Hatemi, barışı kalıcı kılmak için daha çok çaba göstermek gerektiğini, bunda halkın en önemli faktör olduğunu söyledi. İnsanların bu konuda kanaatkar olduğunu vurgulayan Hatemi, şunları anlattı:

"İnanın insanlar azıyla bile mutlu olmaya razı ama bizim çıtamız daha üstte. Demokratik , sosyal , hukuk devletini kurabilmek için evrensel normlar kategorisine girmemiz lazım. İnşallah en kısa zamanda bunu yapacağız. Bilin ki bu halktan kaynaklanan halkın itici gücüyle oluyor. Hiç küçümsemeyin o halkı. Halk ne yaptığını çok iyi biliyor."

"DESTEK YÜZDE 110"
Grup Üyesi Yılmaz Erdoğan da süreçle insanların gözyaşının dindiğini ifade etti.

İnsanların sürece ilişkin ne düşündüklerinin kendileri açısından önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"İnsanların ruh halini gözlemlediğimizde, az tedirgin, kafada biraz soru işaretleri olduğunu, buna rağmen bir bayram havasını gördük. Soruları var, hafızaları taze ama olandan da çok memnunlar. Çünkü ne olduğunu yakından gördüler. Dolayısıyla hani anketlerde yüzde 80 deniliyor ama benim ölçüme göre yüzde 110'a doğru gidiyor. Beklentiler çok ama herkes mutlu." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113408411340849

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CHP DÜŞÜNSÜN - gürini

  Darısı Chp'nin başına. Bu mesele çözülecek, ancak bu sorunun çözümüne karşı çıkanlar(chp.. gibi zihniyetler) kendilerini tarihin çöplüğünde görmek dışında başka yolları yoktur.Bu kadar sürede giden canlara, kaybolan emeklere yazık ettiler. Bu meseleleri öne çıkararak ülkenin geri kalmasına neden oldukları gibi, ülkenin dışa bağımlı olmasına da katkıları oldu.

  kikirdeme - gazetey

  Mükeremin çıtır, kikirdeme, Sanat, PKK, açılım, saçılım. Sanatçımızın hatırlattıkları.Nerdeeen nereyeee.

  Barış'a destek - Pe@ce

  Anketlere bakma fırsatım oldu, ama hiçbirinde yöntemlerine ilişkin detaylı bilgi yok. Şahsi fikrim şu ki Kuzey Kürdistan'ın önemli bir bölümünde sürece destek Yılmaz Erdoğan'ın bahsettiği şekilde olabilir, Kürt halkının bu kirli savaşta en çok yara alan kesim olduğuna hiç şüphe yok, çünkü bizler Ankara'dan, İstanbul'dan Olağanüstü Hâl Bölge Valiliği'nin bize ilettiği haberler vasıtasıyla Kürdistan gerçeğini takip ederken o insanlar bunu doğrudan yaşadılar; evleri, köyleri yakıldı, kiminin evladı korucu kimininki ise gerilla oldu. Gelin görün ki Türk halkına ise -evlatlarını kaybeden düşük rütbeli zavallı askerlerin anaları hariç- yaşamadığı, kendisine nasıl anlatıldıysa ona inandığı bu savaştan sadece ve sadece bölünme paranoyası miras kaldı. O yüzden kimi yorumları hiç yadsımıyorum; "Kürtçe ülkeyi böler, PKK ABD ve İsrail'in uşağıdır, Devlet teröristle pazarlık edemez, bebek katilleri vs vs vs." Bu dil, bu düşünce PKK'nin değil, bu ülkenin propaganda kanallarının bize miras bıraktığı dildir, düşüncedir. Bu insanlara barışı, özgürlüğü, empatiyi anlatmak deveye hendek atlatmaktan çok daha zordur.

  Alacakli cikarlar... - iekanat

  Simdi de barisa karsi degiliz ama olenlerin kani yerde kalmasin diyorlar. Eger kan yerde kalmayacaksa, tam olarak odesip sonra opusup barisacaksak buyrun hesap yapalim. Her yerde atilip tutulan otuz bin vatandasimizi terore sehit verdik sayisina bakalim. 30000'in, 22000'i PKK militani, 5000'i cogu Kurt sivil (kimin oldurdugune bakilmaksizin). Bu rakamlara faili mechuller dahil degil. Odesmek konusunda hala israr etmediginizi umuyorum. Kaynak da burada http://www.radikal.com.tr/politika/30_yilin_teror_bilancosu_35_bin_576_olu-1118893

  ASIL BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN KALICI BİR BARIŞIN SAĞLANMASIDIR. - pispor

  Ülkede son 5 aydır silahların susmuş olması ve insanların yaşamını yitirmemesinin memnuniyet veren bir durum olduğunu gören her insan barış yanlısı olmuştur.tarihsel adımın çatışmasızlık halini kalıcılaştıracak önemli bir adım olduğunu, fakat tek başına barışı getiremeyeceği umutsuzluğu da var. “Çünkü bizim barışımızı bozan nedenleri bulup onları da telafi edecek onlara da çözüm olacak bir çaba ve yaklaşım içerisinde olmazsak toplumsal barışımızı bozan bu nedenler orta yerde durursa yarın öbür gün çatışmalar yeniden başlayabilir. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti’nin yüz yıllık tarihi bu tür çatışmalar, isyanlar ve bastırma hareketleri ile geçmiştir. Bizim barıştan anladığımız, herkesin hakkına, hukukuna saygı gösterecek yeni bir yönetim anlayışının, yeni bir demokratik sistemi inşa etmektir. Bizim kalıcı bir ateşkese değil, kalıcı bir barışa ihtiyacımız var”

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  barışa kimse karşı değil ama milletin karşı çıktığı 30 yıldır çoluk-çocuk, kadın-erkek, asker-polis, genç-yaşlı demeden bu ülkenin insanı katleden terör örgütüyle pazarlık yapılmasıdır, çünkü bu teröristlerin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir yani barış değil ülkeyi bölmektir

  barış süreci - ahmet mustafa

  yılmaz erdoğan ve diğer akiller toplumu tanımadan ve anlamadan yollara düşmüşler,başarılı olduklarınıda düşünmüyorum.türkiye cumhuriyetin'de yaşayan milletlerin birbirleriyle sorunları olmamıştır.herkes barıştan yanadır.toplumun öğrenmek istediği apo ile iktidar arasında yapılan gizli anlaşmalardır.1-pkk akp'yi niye 10 yıl sırtında taşımış?2-apo fidan'ın korunmasını örgütünden niçin istedi?3-apo'nun fetullah gülene ortadoğudaki birlikte mücadele çağrısı?(ifşa olan imralı mektuplarından ve başbakanı hayli sinirlendiren,gazeteci kovduran mektuptan alıntıların bazıları.) yılmaz erdoğan ve diğerleri hatta akp milletvekilleri bilgileri varsa açıklasınlar.bu barış sürecimidir yoksa laik,sosyal ve hukuk devletinden rahatsız olanların sistem değişikliğimidir.ilerici ve cumhuriyet ve laiklik yanlısı alevi kürt kardeşlerimiz süreç dışına itilmiş ve kapıları işaretlenerek korkutulmak istenmiştir.