Yılmaz Erdoğan, Devlet Bahçeli'ye Diyarbakır'dan yanıt verdi

Yılmaz Erdoğan, Devlet Bahçeli'ye Diyarbakır'dan yanıt verdi
Yılmaz Erdoğan, Devlet Bahçeli'ye Diyarbakır'dan yanıt verdi
Akil İnsanlar Heyeti'nin Güneydoğu temaslarına Diyarbakır'da devam ederken, heyetin bugünkü çalışmalarına katılan sanatçı Yılmaz Erdoğan, BDP'ye yapılan ziyarette kendisini, 'Mükremin' diye tanıtarak Devlet Bahçeli'ye mesaj gönderdi.

Akil İnsanlar Heyeti'nin Güneydoğu grubu, dün geldikleri Diyarbakır'da temaslarına bugün de devam etti. Heyete dün rahatsızlığı nedeniyle katılamayan sanatçı Yılmaz Erdoğan ile yazar Murat Belge de katıldı. Heyet temaslarına BDP İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek başladı. Heyeti BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz, bazı parti meclise üyeleri karşıladı.

Heyet Başkanı Yılmaz Ensoroğlu, BDP'lilere heyet üyelerini tanıtırken sıra Yılmaz Erdoğan'a geldiğinde sanatçının, "Ben Mükremin" diyerek kendini tanıtarak, kendisini Mükremin tiplemesi üzerinden eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli 'ye göndermede bulunması dikkat çekti.

YILMAZ ERDOĞAN: SÖYLEYECEK BİR ŞEY YOK
Bahçeli, "Peki bu 63 kişi neyin sürecini kabullendirmeye çalışacaktır? Bunlara göre PKK bir terör örgütü müdür? PKK'lıları kardeş olarak gösteren Tatar Ramazan herkesi Abdurrahman Çavuş mu sanmaktadır? Bunlara 'şehit' diyen Mükremin Çıtır herkesi Feriştah mı sanmaktadır?" demişti.

Yılmaz Erdoğan, BDP çıkışında Bahçeli'nin eleştirileri ile ilgili soruları yanıtlamayarak, "Söyleyecek bir şey yoktur" dedi.

BDP ÇÖZÜMDE ÖNEMLİ YER TUTUYOR
Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, bölgede çözüm sürecine desteğin yüksek olduğunu ancak, buna rağmen insanların görüş, talep ve endişelerini not almaya geldiklerini, bunun karar alıcılar ve Türkiye kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Ensaroğlu, "BDP, sorunun ana aktörlerinden biri olması nedeniyle önemli bir konumda. Çözümde de önemli bir yer tutuyor" dedi.

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, Kürt sorununun çözümünde önemli bir sürecin yaşandığını, akil insanlar heyetinin çalışmalarına önem verdiklerini ve parti olarak heyetin rolünü oynaması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

"BDP OLAYIN BİR TARAFINDAN AK PARTİ İSE İKİ TARAFINDAN DA YER ALAYIR"
BDP il Başkanlığından sonra Akil İnsanlar heyeti bu kez Ak Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Yılmaz Ensaroğlu, Ak Parti'nin iktidarda olan bir parti olduğunu, sorunun iki tarafından da temsil edildiğini ifade ederek, "Ak Parti hem sorunun mağdurudur, hem de iktidarda olması nedeniyle yetkili bir partidir. BDP olayın bir tarafında yer alırken, Ak Parti şu anda iki tarafta da yer almaktadır" dedi.
Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ise, Akil İnsanlar Heyeti'nin ülkenin en temel sorununun çözümü konusunda kutsal bir görev üstlendiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Heyet çok önemli bir görev yapmaktadır. Birçok kişi bu görevden imtina ederken sizler gönüllü olarak bu görevi üstlendiniz. Bu sorun sadece Ak Parti'nin sorunu olmadığı gibi Ak Parti ile başlayan bir sorun da değildir. Bu soruna bakarken 2002 yılının öncesi ve sonrasındaki fotoğrafa bakmak lazımdır. Biz iktidara gelmeden önce sorunun adını koyup parti programımıza alan bir partiyiz. İktidara geldikten sonra sorunu pansuman ede ede bugünlere geldik. Bu sürece akamete uğratacak hiç bir irade artık ayakta kalamaz. Yıllardır siyaset yapanların Başbakan'ın dediği gibi bu sorunun çözümü için baldıran zehiri bile olsa içmeye hazır olduklarını söylemeleri gerekir."

ERDOĞAN, KIRILAN CAMLARI SORDU
Basına kapalı devam eden görüşmeden önce heyette yer alan sanatçı Yılmaz Erdoğan, AK Parti binasının camlarında yer alan taş izlerini ve kırıkları sordu. İl Başkanı Altaç ise, "Geçen yıl meydana gelen olayların izleridir" dedi. Bunun üzerine Erdoğan, "İbretlik olsun diye mi camları değiştirmediniz" diye yanıt verdi.


  http://www.radikal.com.tr/112924711292476

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP ye sordular mi? - pierrecurie

  AKP ye tutuklu milletvekillerini, belediye baskanlarini, siyasiler ve ogrencileri sorsalarmis. Cozum surecinde Kurt'ler haklari ne olacak? Hristiyan agirlikli Rusya'daki turki-musluman 400 bin kisilik bolgeler bile ozerk cumhuriyet statusunde iken Turkiyede 10 milyondan fazla Kurtlerin haklari cignenmeye devam mi edilecek? Rusya ozerk cumhuriyetleri: Adıgey, Altay, Başkortostan, Buryatya, Dağıstan, İnguşya, Kabardin-Balkar, Kalmikya, Karaçay, Karelya, Komi, Mari El (Çirmişistan), Mordovya, Saha (Yakutya), Kuzey Osetya-Alaniya. Tataristan, Tuva, Udmurtya, Hakasya, Çeçenya, Çuvaşistan

  barış süreci - ÇİVİTMAVİSİ

  bu güne kadar savaşın en kızgın döneminde kürtlerin haklı taleolerini savunan bir tek insan yok akil adamlar içinde hepsi AKP nin destekçisi hangi kürt bunların samimiyetine inanack şaşarım.Biryandan barış istediğini söyleyen bir AKP hükümeti var diğer yandan operasyon yapan hizbullahı sokaklara taşıyan kürtleri uslandırmaya çalışan başka bir hükümet var polisin Hizbullahçı eli sopalı eylemcilere sevgiyle yaklaşımı uzaktan havaya doğru gaz sıkması tam bir tiyatro.Solcular o polisin ODTÜ deki şefkatini kafatasında hissetti .Hizbullahla tatlı bir kovalamaca çocukmu kandırıyorsunuz.barış isteği için inandırıcı hiç bir görüntü yok ne yazıkki.

  "Yılmaz Erdoğan cevap vermiş" şeklindeki haber başlığını okuyunca: - ozerdek

  Ben de sandım ki Yılmaz Erdoğan yine şık bir espri yapmış (bir diğer deyişle, cuk oturtmuş). Ama nerdee? O şimdilik "akil insan"! NOT: Aman yanlış anlaşılmasın, ne ona ne de "akil"lilğine hiçbir itirazım yok, ama "akil insanlar" da (cuk oturtmaktan kaçınarak da olsa) espri yapabilmeli.

  BARIŞ - jiyan-baran

  Haber baştan sona vıcık vıcık tek dil kokuyor. Bu haberin sonuna eklenen Yılmaz Erdoğan'ın sözünün konulması da hep söylediğiniz bir laf vardır ya sevgili basının sevgili duayenleri Kürdü Kürde kırdırma politikanız gibi Şiwan Perwer üzerinden yapmış olduğunuz politikayı bu kezde Yılmaz Erdoğan üzerinden yürütmeniz.Ha Yılmaz Erdoğan'ın politik düşüncesi değişmiş yada değişmemiş bu beni ilgilendiren kısmı değil ama bir zamanlar bu davalarda adı ön plana çıkanlar şimdi bu insanları kendi saflarında,kendi ağızlarıyla konuşturmaları nasıl bir barışa doğru yol aldığınızın somut bir göstergesidir

  elini taşın altına koymak - sabahattinali

  barış sürecine destek vermek amacıyla elini taşın altına koyan başta sanatçılarımıza akil adamlar listesindeki herkese saygı duyuyorum. Bu insanlar ikbal menfaat gözetmeden akan kanın durması kirli savaşın sonlandırılması için bir anlamda risk aldılar. hiç hak etmedikleri saldırıları göze aldılar. siyasetlerini şiddet kin nefret üzerine kuran siyasal anlayışların ipe sapa gelmez hakaretleri süreci durdururmu bilemem. Ancak süreç akamete uğrarsa yaşanacak dramların vebalini taşıyabilirlermi oda bilinmez.ileride keşke dememek için siyasilerimizin i kullandıkları usluba biraz özen gösterseler inanıyorum iklim yumuşayacaktır..

  . - mizginmeziyet

  ya hepsine tamam da radikalin evrim altaşı hatırlamaması çok üzücü o çok değerli bir insandışimdi yaşasaydı eminim fikirleriyle bizleri aydınlatırdı onu unutmayacağız...