Yılmaz: Jargon farkımız var

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın Yüce Divan'daki duruşmasında gazeteciler tanıktı. İsmet Berkan: "Bütün haberlerimiz doğrulandı." Sedat Ergin: "İhale sürecinde çelişkiler vardı." Yılmaz'dan savunma: Basınla jargonlarımız farklı.

ANKARA - Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ile eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in, Türkbank ihalesine fesat karıştırmakla suçlandığı Yüce Divan yargılamasında dün gazeteciler tanık olarak dinlendi. Yılmaz, gazetecilerin iddia ettiğinin aksine ihale sürecinde bir çelişki olmadığını savundu ve heyete "Beni yargılarken, devlet kurumlarındaki zaafı da dikkate alın" diye seslendi. Tanık gazeteciler ise o dönemki yazılarının arkasında durdu.
Emniyet: Bildirdik
Mustafa Bumin'in izinli olması nedeniyle heyete başkanlık eden Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Emniyet Genel Müdürlüğü ile MİT'ten istenen yanıtları okudu. Buna göre Emniyet, Türkbank ihalesine katılan bazı kişilere tehditte bulunulduğu, bazılarına ise suikast hazırlığı olduğu yönünde iki ayrı istihbarat notunun, TMSF ve Başbakanlığa çok gizli notuyla zimmet karşılığında 4 Ağustos 1998'de teslim edildiğini bildirdi. MİT'in yanıtında ise, Başbakan'ın talebi üzerine, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamlarına bu konuda şifahi bilgi verildiği belirtildi. Sanık Yılmaz'ın avukatı Uğur Alacakaptan, Emniyet'in yazısına "Gerçekleri kendilerine göre yorumlatma çabası" diyerek tepki gösterdi.
Duruşmada önce Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin tanık olarak dinlendi. Korkmaz Yiğit'le ilgili ihale sürecinde takınılan tutumda çelişkiler olduğunu savunan Ergin öyle konuştu: "Yiğit, dönemin Başbakanı Yılmaz'ın, ihaleye katılmasında sakınca olmadığını söylediğini anlattı. Yiğit ihaleye katılacağı için memnundu. Yiğit'in Alaattin Çakıcı'yla ilişkisi olduğu Haziran 1998'de (ihale öncesi) biliniyordu."
Yılmaz'ın tepkisi
Sanık Mesut Yılmaz ise Ergin'in sözlerine "Çelişki denen şeyi bugün de bu arkadaşlara anlatabilmiş değilim. Çelişki temelinde, gazetecilikle hukuk jargonu arasındaki fark yatıyor" diyerek itiraz etti ve "Hâlâ böyle bir çelişki olduğu kanaatinde misiniz?" diye sordu. Ergin, yazdıklarının arkasında olduğunu söyledi.
Özkan'dan destek
Tanıklardan Kanaltürk televizyonu sahibi Tuncay Özkan, sanık Yılmaz'ın mafyayla çok ciddi mücadele ettiğini, mafyanın devletten destek almadıkça var olamayacağını kaydetti. Özkan, Fikri Sağlar'ın Çakıcı-Yiğit görüşme kaydının olduğu kasedi kendisine dinlettiğini, ardından bunu Yılmaz'a aktardığını, "Kulaklarınla duydun mu" diyen Yılmaz'ın konuşma teyit edilince de "Bu ihale iptal edilecektir" dediğini anlattı.
Berkan: Görev yaptık
Radikal Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan da, dönemin Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'in, Çakıcı-Yiğit ilişkisini anlatan notu yazdıktan sonra kendisiyle görüşmek istediğini belirterek şunları söyledi:
"Bu görüşmede Erçel, notun ihaleden sonraki saatlerde kendisine ulaştığını, o nedenle notun işleme konulmadığını söyledi. Kendisine, bu notu en azından Hazine'yle paylaşıp paylaşmadığını sordum. Hazine Müsteşarı Dinçmen'e de söylemediğini bildirdi. Bunu çok ikna edici bulmadım. Elimde sıkıntı dedektörü yok, ama Erçel'in üzerinde bu konuda baskı altında olduğunu hissetmedim. 'Bu banka Yiğit'e aldırıldı' tespiti bana aittir, somut bilgibelgeye dayalı değildir. Taner, 'Yiğit o parayı zaten getiremeyecek, o zaman banka elinden alınır' sözünü Başbakanlık'taki toplantıda söyledi. Taner gibi Yılmaz'da da ihalenin her aşamada iptal edilebileceği yönünde güven vardı. İhale sürecinde Emlakbank ve Vakıfbank konsorsiyomundan kredi açıldığı, Yiğit'in bir çalışanı adına 20 milyon dolar kredi çıkarılıp çıkarılmadığını yazımda sordum. O aşamada belge yoktu. Ancak, bunların daha fazlası sonraki soruşturmalarda ortaya çıktı, doğrulandı."
'Tarih böyle yazılıyor'
Berkan, sanık avukatlarının, anlatımlarının tümünün belgeye dayanmamasına yönelik itirazlarına da şu karşılığı verdi:
"Sanık avukatları gazeteciliğimizi sorguladı, ama tarih biraz da böyle yazılıyor. Eksik bilgilerden bütün bilgilere böyle gidiliyor.
O yazılar yazılmasa, o sorular sorulmasaydı TBMM Komisyonu belki oluşmayacak, bu önemli konu belki adalet önüne hiç gelmeyecek, hiç tartışılmayacaktı."
Tanıklardan Arena programı yapımcısı Uğur Dündar, sanık Yılmaz'ı başbakanlığı döneminde çetelerle mücadelede çok önemli işler başardığını belirtirken, polisin uçan kuştan haberi olurken, başbakanın bunları bilmemesindeki çelişkiyi çok garipsediğini söyledi.
'Devlet zaafı
Bunun üzerine söz alan sanık Yılmaz, kendilerinden gizlenen Çakıcı-Yiğit ilişkisinin yalnız Emniyet'in değil, MİT'in de haberdar olduğunun ortaya çıktığına dikkati çekti ve heyete "Başbakan olarak beni yargılarken, devlet kurumlarının bu zaafı da dikkate alınmalıdır" diye seslendi.
Yeni tanıklar, ihbarlar
Yüce Divan heyeti, duruşmayı temmuza erteledi. Buna göre halen firarda olan işadamı Hayyam Garipoğlu, halen cezaevindeki sanık işadamı Ali Avni Balkaner ile Türkbank ihalesine giren işadamı Korkmaz Yiğit, eski Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve işadamı Kamuran Çörtük ve işadamları Ahmet Nazif Zorlu ve Erol Aksoy da gelecek duruşmada tanık olarak dinlenecek.


    http://www.radikal.com.tr/7491747491740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.