Yılmaz: Kimin haklı olduğu görülecek

ANAP lideri Mesut Yılmaz, Türkiye'de ulusal güvenlik kavramı çerçevesinin demokratik ülkelerden çok daha...

ANKARA - ANAP lideri Mesut Yılmaz, Türkiye'de ulusal güvenlik kavramı çerçevesinin demokratik ülkelerden çok daha geniş olduğunu vurguladı ve bunun AB ile bütünleşme için atılması gereken demokratik adımları tehlikeye soktuğunu söyledi.
Yeni Başkanlık Divanı, dün ilk kez toplandı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mesut Yılmaz, ulusal güvenlik tartışmalarına PKK'nın yayın organından destek geldiğinin anımsatılması üzerine, "Ben teker teker tepkileri değerlendirmiyorum, ama bu tartışmanın Türkiye açısından çok yararlı olduğu görüşünü muhafaza ediyorum" dedi.
Bir ay sonra Meclis güdemine Anayasa değişikliklerinin geleceğini belirten Yılmaz, "O zaman benim kuşkularımın yerinde olup olmadığını herkes görür" diye konuştu. Yılmaz, Başbakan Bülent Ecevit'in "Neyin tartışıldığını anlamıyorum" şeklindeki sözlerinin anımsatılması üzerine de şunları söyledi:
'Herkes tartışmalı'
"Ben bunun Türkiye'de herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu, dolayısıyla sadece siyasi partilerce değil, kamuoyu tarafından tartışılması gerektiğine inanıyorum. Türkiye'de ulusal güvenlik kavramının çerçevesi demokratik ülkelerden çok daha geniştir. Bu da Türkiye olarak AB'yle bütünleşme için atmamız gereken demokratikleşme adımlarını şu anda en azından tehlikeye sokuyor. Umarım benim kuşkularım yersiz çıkar."
Yılmaz, konuyu MGK'ya taşıyıp taşımayacağına ilişkin bir soruya, "MGK'nın, zaten her toplantısında bu konular gündeme gelir. MGK'da gündeme gelirse yine biz de görüşlerimizi söyleriz" yanıtını verdi.