Yılmaz savunmada

 • Hukuk kuralları, usuller, teamüller, hepsi zorlanmıştır. Yargının siyasallaşması hırsızlık ve yolsuzluk kadar büyük tehlike.
 • Muhbirler bilirkişi yapıldı, bakanın telefonları dinlendi ve Enerji Bakanı Ersümer lehine hiçbir bilgi iddianameye alınmadı.
 • Ersümer'in hiçbir yanlışı yok ama siyasetin yıpratılmasına gönlü el vermedi. Ersümer, en büyük enerji atılımlarını yaptı.
 • Statüko bazen hâkim ve savcı kılığına bürünmüş, siyasetçiyi idam sehpasına çıkarmaya çalışmıştır.
 • Bugün Türkiye'de birileri suları bulandırarak ekonomik programın uygulanmasını önlemeye çalışıyor. Kimi de bu bulanık sularda adam avlamanın peşinde...
 • İSTANBUL - ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Cumhur Ersümer'in,
  'hukuki, ahlaki, siyasi hiçbir yanlışı, sorumluluğu olmadığı halde, kendi üzerinden hükümet ve siyasetin yıpratılmasına gönlü elvermediği için' Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan istifa ettiğini savundu. Ersümer'in 'statükocuların' hedefi olduğunu ileri süren Yılmaz, "Statüko bazen hâkim ve savcı kılığına bürünmüş, ortaya çıkmıştır. Siyasetçiyi idam sehpasına çıkarmaya çalışmıştır" dedi. Yılmaz, yargılamanın sonunda aklanması durumunda Ersümer'e
  tekrar görev vereceğini belirtti. Yılmaz,
  ANAP İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

 • Bu operasyonun asıl başlangıcı, bakanlıkta görevli bazı kişilerle daha önce görev yapıp ayrılmış kişilerin karıştığı bir rüşvet olayıdır. Bu süreçte üç ay çok sayıda kişinin telefonlarının dinlendiğini, bazı kişilerin gözaltına alındığını, 600'ü aşkın kişinin ifadelerine başvurulduğunu ve bakanlıktan çok sayıda dosyanın kamyonlarla taşındığını, bilirkişi niteliği bulunmayan 'muhbir' niteliğindeki bazı kişilerin 'bilirkişi' olarak görevlendirildiğini biliyoruz.
  'Somut delil yok'
 • Gizli yürütülmesi gereken tahkikatla ilgili fezlekeler ayrıntılarına kadar basında yer aldı. Ortada bir rüşvet olayı vardır. Bu rüşvet olayının tarafları, bunun siyasi bağlantıları olduğunu ifade etmişlerdir. Savcı, evvela bunu ortaya çıkarmak durumundadır. Tahkikat sırasında usul hataları olabilir. Ama netice olarak ortaya konulan iddia beni, partimi, kardeşimi ve bakanımı ilzam eden iddiadır.
  İddianame ortaya çıktıktan sonra açıkça görülmüştür ki, rüşvet olayıyla ilgili bakanı irtibatlandıracak hiçbir somut delil yoktur. Delil ve belge göstermeden ortaya bizimle ilgili iddia atanları müfteri ilan ediyorum.
 • Yapılan telefon kayıtlarında, dinlemelerde, bu kişiler, sayın bakanın kendi fiileri için engel olduğunu itiraf etmişlerdir. Sayın bakanın kendilerine karşı yaptığı tasarruflardan yakınmışlardır. Ama sayın savcı, iddianamesinde bunlara yer vermemiştir. İşin ucu sayın Ersümer'e dayandırılmak için gerek operasyon sırasında, gerekse soruşturma aşamasında hukuk kuralları, usuller, teamüller, hepsi zorlanmıştır. Savcı tutuyor Türkiye'nin enerji politikasını tartışıyor."
  'Tekrar göreve getireceğim'
 • Ersümer'in istifası, savcının iddianamesinde yer alan bazı müphem, zorlama
  ifadelerle ilgili değildir. Tam tersine, bu ifadelerle yaratılmak istenen havanın, Türkiye'ye zarar vermesinim önlemeye matuftur. Bugün Türkiye'de birileri, suları bulandırarak, hazırlamakta olduğumuz ekonomik programın uygulanmasını önlemeye çalışmakta. Bazıları da bu bulanık suda adam avlamanın peşinde. Ersümer'in istifasını sağlayarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda kendi işlerini bundan sonra daha kolay yürütebileceklerini düşünenler var. Buradan hepsini uyarıyorum ki, bütün bu hesaplar da ters çıkacaktır.
 • Kamuoyuna taahhüt olarak ifade ediyorum ki, yargı süreci tamamlanıp, sayın bakanla ilgili yeni hiçbir belge ve delil ortaya konulamadığı takdirde, sayın bakan da bu süreçte aklanarak çıktığı takdirde, onu yeniden hükümete, hem de sorumlu mevkiye almak benim yükümlülüğümdedir.
 • Türkiye'de 200 yıldan beri devam eden bir mücadele olduğunu ve bu mücadelenin bir tarafında statükoyu değiştirmek isteyenler, diğer tarafında da statükoyu korumak isteyenler var. Statükocular, kendilerini aşmaya yönelen her hamleye karşı çıkmışlardır. Bunu yapmak isteyen insanlara çamur atmışlar, iftira etmişlerdir. Onları engellemek için her yola başvurmuşlardır. Bu süreçte en fazla zarar görenler siyasetçiler ve siyaset kurumu olmuştur. Siyasetçiyi idam sehpasına çıkarmaya çalışmıştır. Bazen de bunda muvaffak olmuştur.
 • Statüko, kimi zaman etkin bir bürokrat olup icraatın önünü tıkamaya çalışmıştır. Bunda da çoğu zaman muvaffak olmuştur. Statüko, bazen bilirkişi olmuş, saldırısını bilirkişi raporlarıyla ortaya koymuştur. Bazen medya mensubu olmuş, kalemini silah gibi kullanmıştır. Ama hangi sıfatı taşırsa taşısın, hangi konumda olursa olsun statükocuların bir tane ortak amacı vardır; o da Türkiye'yi dünyadan tecrit etmektir."
  Erken seçim zarar verir
 • Eğer ülke menfaati gerektiriyorsa, erken seçim her zaman yapılabilir. Ben, bugünkü Türkiye şartlarında erken seçimin Türkiye'ye zarar vereceğini düşünüyorum.
 • Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Türkmenbaşı, bir süre önce ülkemizde Mavi Akım projesiyle ilgili bazı beyanlarda bulunmuş. Açıkça ifade ediyorum ki; Sayın Türkmenbaşı, sofradaki elmalarla ağaçtaki elmaları birbirine karıştırmaktadır. Bizim için önemli olan Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu miktarda doğalgazın Türkiye sınırında bize teslim edildiği şartlar ve fiyatlardır. Türkmenistan'daki toprak altında bulunan gaz bizi fazla ilgilendirmiyor. Bu gaz ancak bizim sınırımıza gelirse, bizim için alınabilecek bir meta haline gelir.