Yılmaz: Susurluk Raporu devlette yoksa ben temin ederim

ANKARA - Eski başbakanlardan Bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, ‘Susurluk Raporu’nun orijinalinin Başbakanlık Teftiş Kurulu’nda bulunamadığı’ yönündeki iddiaları değerlendirirken, “Rapor, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nda olmayabilir, ama Başbakanlığın diğer birimlerinde mutlaka bir orijinali bulunmaktadır. Buna rağmen rapor bulunamıyorsa veya mahkemeye verilmek istenmiyorsa, ben de kendi arşivimden temin edip mahkemeye verebilirim” dedi.
TBMM’de, gazetecilerin, dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk Raporu’nun orijinalinin, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nda bulunamadığı yönündeki sorusunu yanıtlayan Yılmaz, haberlere şaşırdığını belirtti. Raporu hazırlayan Kutlu Savaş’ı aradığını belirten Yılmaz, Savaş’a “Nedir bu işin doğrusu?” diye sorduğunu söyledi. “İşin doğrusu, evet rapor bir nüsha bana verilmiş” diyen Mesut Yılmaz, şöyle devam etti:
“Ama bana verildiği tarihte, benden bir onay alınmış. Bu onayda da raporla ilgili mahkemelerden, yargı organlarından, Başbakanlığa gelecek talepleri hukuk müşavirliğinin cevaplandırılması öngörülmüş. Daha sonrada birçok davada, bu raporla ilgili mahkemelerden talep gelmiş ve hukuk müşavirliği, bu raporun istenilen bölümlerini çeşitli mahkemelere iletmiş. Dolayısıyla ‘Başbakanlık’ta raporun olmaması’ diye bir keyfiyet söz konusu olamaz. Ya hukuk müşavirliğinde vardır, ya da müsteşarlıkta vardır. Teftiş Kurulu’nda olmayabilir, ama Başbakanlığın diğer birimlerinde mutlaka bu raporun bir orijinalı bulunmaktadır. Buna rağmen bulunamıyorsa veya mahkemeye verilmek istenmiyorsa, bende kendi arşivimden temin edip mahkemeye verebilirim.”(Radikal)