Yine aşırı hız yine ölüm

Yalnızca pazar günleri taksi şoförlüğü yapan Şükrü Özçelik, Bağdat Caddesi'nde aracını temizlerken, yarıştığı iddia edilen gençlerin kullandığı otomobilin altında kalarak can verdi.

İSTANBUL - Bağdat Caddesi'nde bir başka otomobille yarıştığı iddia edilen gençlerin kullandığı otomobil kontrolden çıkarak, yol üzerinde taksisinin camını silen sürücüye çarptı. Kazada sadece pazar günleri ek gelir için işe çıkan bir taksici yaşamını yitirdi.
Kadıköy'de bir barda eğlenen Yeditepe Üniversitesi öğrencisi F.Ü., arkadaşı
Okan Kızılırmak ile birlikte eve dönmek üzere yola çıktı. İddiaya göre gençler, Bağdat Caddesi'nde plakası alınamayan bir otomobille yarışa tutuştu. Saat 07.00 sıralarında Selamiçeşme ışıklarda F.Ü., otomobilin direksiyon hâkimiyetini kaybetti.
Hastaneden kaçtı
Kaldırıma çıkan otomobil, yol kenarında işe çıkmadan aracının camlarını temizleyen taksi sürücüsüne çarptı. 41 yaşındaki taksici Şükrü Özçelik, otomobilin altında kalarak hayatını kaybetti.
Kazadan hafif yaralı kurtulan iki arkadaş olay yerinden yaya olarak uzaklaşmak isteyince, çevredeki vatandaşlar tarafından engellendi. Görgü tanıkları, gençlerin otomobildeki içki şişelerini atmaya çalıştığını, ancak bunun polis tarafından fark edildiğini söyledi. Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılan F.Ü. 105, arkadaşı Kızılırmak 135 promil alkollü çıktı. Ancak F.Ü. polis nezaretinde olmasına rağmen hastaneden kaçtı. F.Ü. öğle saatlerinde babası ve avukatı ile karakola giderek teslim oldu.
Kurban iki çocuk babası
Bir bilgisayar firmasında şoför olarak çalışan Özçelik, sadece pazar günleri taksiyle işe çıkıyordu. Biri yedi, diğeri iki yaşında iki çocuk babası olan Taksi sürücüsü Şükrü Özçelik dün işe çıkabilseydi, gün boyunca direksiyon sallayacak ve 35 milyon lira yevmiye alacaktı. Ölüm haberinin ulaştığı Özçelik'in Kadıköy Fikirtepe'deki evinde yakınları olaya isyan ederek, "Ekmek parası mücadelesindeydi. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Polis bu sorumsuz gençlere artık dur demeli" dedi.Yarış pisti gibi cadde
  • Bağdat Caddesi, İstanbul'da en çok kaza yaşanan 102 noktadan biri. Caddede yılda 400'e yakın kaza meydana geliyor. Kazaların çoğu aşırı hız kaynaklı. Son yıllarda artan denetimlerle bu özelliği kaybolsa da cadde yıllarca lüks arabalı gençlerin yarış pisti olarak bilindi.
  • Nisan 2000'de, Selin Uras ile Erdem Celasun'un kullandığı otomobile, başka bir arabayla yarış yapan 'Turbo Baran' lakaplı Baran Balcıoğlu'nun kullandığı araba çarptı. Sekizde sekiz kusurlu bulunan Balcıoğlu, altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  • Ağustos 2000'de, 17 yaşındaki ehliyetsiz sürücü 34 yaşındaki Cem Teoman'ın ölümüne neden oldu. Sürücüye 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi.
  • Ocak 2002'de, kullandığı otomobille aşırı hız yapan Murat İbrahim Atasayan ağaca çarparak öldü.
  • Kasım 2003'te, 26 yaşındaki Cengiz Kaynar, aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu takla atan otomobilinde can verdi.